İran ve ABD asıllı olan Pierre Omidvar adlı kişinin kurduğu “eBay” dünyanın en büyük web açık arttırma sitesidir. Şirket ABD Birleşik Devletleri’nde etkinlik göstermektedir. Bir oldukça ülkede temsilcikleri bulunarak hızla büyümeye devam etmektedir.

eBay Sistemi Iyi mi Çalışır?

eBay üyesi olmak için en önce sitesine girerek kendi profilinizi oluşturun. Bilgilerinizi doğru şekilde girmeniz gerekmektedir. Oluşturduğunuz profil için e-posta adresi ve kullanıcı adı şifresi lüzumlu olur. İşlemler bittikten sonrasında satışa ürün koyabilir, satıcıları inceleyerek ürünler hakkında satıcıya sorular sorabilirsiniz. eBay, satılacak ürünü koymak için ve sattığınız fiyat üstünden hisse ister. Alıcı ve satıcılar değişik ülkelerdeyse eğer para birimini gerektiğinde dönüştürerek nakledebilir.

eBay üstünden alışveriş yapacaksanız eğer en oldukça kullanılan yöntem olan PayPal’ı tercih edebilirsiniz. Para çevirme yardımıyla eBay üstünde kurarak nakletmeniz mümkündür. Bankaların kredi kartları üstünden yapacağınız ödemelerde olmaktadır. Postanın kaybolması ve yaşanacak herhangi bir aksiliğe karşı sigorta seçeneğinin de alınması gerekmektedir.

Satış Sonrası İşlemler?

Alışveriş peşinden satıcı/alıcı birbirlerine puan verirler. Değerlendirmeleri iyi olan kişilerin satışları daha oldukça rağbet görmektedir. Alışveriş esnasında meydana getirilen yanlış işlemler negatif belirtilerek satıcının satış yapması kısmen de olsa engellenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir