Eczacılık modası asla geçmeyen bir meslektir. İnsan sağlığı için büyük öneme haizdir eczacılar. Her dönem revaçta olan ve kazanmanın da zor olduğu bir bölüm olan eczacılık maaşları insanoğlu tarafınca merak ediliyor. Dönem şartlarına gore aylık geliri epey fazla olan eczacılar eğer kendi eczanesini açarlarsa kazançları oldukça yüksek olur. Bunun haricinde çeşitli kurum ve kuruluşlarda da eczacı ihtiyacı bulunduğundan, eczacılık bitirenlerin tek seçeneği eczane açmak değildir. İşte 2022 yılı güncel eczacı maaşları.

Eczacılık nedir?

Hasta olan bir şahıs hastaneye gider ve doktorun reçete etmiş olduğu ilaçları alması gerekir. Tam da bu aşamada eczacılar devreye girer ve lüzumlu ilacı hastaya ulaştırma görevi görür. Eczacı, ilaç temininin yanı sıra ilacın iyi mi kullanılması icap ettiğini de açıklar. Fazlaca dikkatli olunması ihtiyaç duyulan bir meslek olan eczacılık, bu bilgilendirme sebebiyle oldukça kilit bir konumdadır. Zira ilacı miktarı ve kullanılması ihtiyaç duyulan zamanı hastaya ileten şahıs eczacıdır. Bir eczacı kendi eczanesini açabildiği benzer biçimde değişik kurum ve kuruluşlarda çalışabilmektedir. İşte eczacının görevleri:

 • Periyodik zamanlarda ilaç ve öteki gereçlerin yığın kontrolünü sağlamak.
 • Hastaların ihtiyacına gore ilaç önermek.
 • Reçeteleri işlemek.
 • Süresi dolan ilaçları imha etmek.
 •  İlaç alan hastaları ilaçların yan tesirleri, iyi mi kullanılması gerektiği ve ne süre kullanılması gerektiğiyle ilgili bilgilendirmek.
 •  Biten ilaçların yenilerini almak ve raflara eklemek.
 •  İlaçların saklanmasını ve korunmasını sağlamak.
 •  İlaçlarla ilgili raporlar hazırlamak.

Eczacılar eczane haricinde nerelerde çalışabilir?

 • Adli tıp kurumlarında
 • Mahkemelerde adli eczacılık
 • Sıhhat tesislerinde formülasyon geliştirme uzmanı
 • Ecza depolarında

Eczacı iyi mi olunur?

Eczacı olmak için ilk olarak üniversitelerin ilgili fakültelerinden mezun olmak gerekir. Sayısal bir bölüm olan eczacılık için iyi bir matematik şarttır. Eczane açmak için ise istenen belgelerin hazırlanması ve İlçe Sıhhat Müdürlüklerine müracaat yapılmalıdır. Bunu tercih etmeyen eczacılık mezunları ise bir eczanede, kamu müesseselerinde yada hususi kuruluşlarda maaşlı olarak çalışabilmektedir.

Eczacılar ne kadar kazanıyor?

Eczacıların kazancı çalışmış oldukları il ve ilçeye gore değişkenlik göstermektedir. Bu yıl her insanın maaşına zam yapılmış oldu. Dolayısıyla eczacı maaşları da arttı. Fazlaca iyi iş icra eden bir eczane ile sokak arasındaki daha azca iş icra eden bir eczane aynı gelire haiz olmayacağı için net bir çıkarımda bulunmak güçtür. Kendi eczanesi olan bir eczacı aylık averaj 50 bin TL kazanır. Bu 50 bin TL’nin bir kısmı aylık giderlerdir dolayısıyla 50 bin TL’den net gelir 25 bin TL’dir. Bu sayı 100 bin TL’ye kadar yükselebilmektedir. Eczanenin kirası, öteki çalışanlarının maaşları, araç-gereç alımı benzer biçimde harcamalar da düşüldüğünde gelirin bir kısmı bunlara gitmektedir. Ek olarak çalışan olan eczacıların averaj maaşı 8 bin TL iken, en yüksek çalışan eczacı maaşı 17.900 TL’dir. En düşük maaş ise 4.250 TL’dir. Bir devlet kurumunda çalışan bir eczacı bekarsa 9.400 TL, evli ve çocukluysa 10 bin TL kazanmaktadır.

Eczacı teknisyeni ne kadar maaş alır?

Eczacı teknisyenleri, eczacılık icra eden sadece eczane açma yetkisi olmayan kişilerdir. Genel olarak eczacının işlerini yapabilirler. Eczacı teknisyeni olmak için 2 senelik “Eczacı Hizmetleri Kısmı “okumak gerekmektedir. Ek olarak eczacı teknisyeni olmak için kurslar da bulunmaktadır. 1,5-3 ay içinde devam eden bu eğitim sonrasında işe başlanılabilir.

Eczane çalışma saatleri

Eczanelerin çalışma saatleri nettir. Sabah 9’da oluşturulan eczaneler, akşam 7’de kapanır. Pazar günleri ise kapalı olan eczaneler, bulundukları ilçeye gore ayda bir kez nöbetçi eczane olur ve 24 saat açık kalır. Nöbetçi eczaneler pazar günleri de açıktır. Çalışma günü ve saatleri dışındaki ihtiyaçlarda internetten çevredeki nöbetçi eczaneler tespit edilip oralardan temin edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir