Eczaneler, yalnızca ilaç ve iğne şeklinde tıbbi malzemelerin satılmış olduğu bölgeler değildir. Bazı minik estetiklerin ve sıhhat işlemleri de eczanelerde uygulanabilir. Bu minik işlemlerin başındaysa kulak deldirme gelir. Kulakların delinmesi; yumuşak doku zedelenmesine yada tahriş olmasına olanak vermeden, sterilize edilen küpe yardımıyla ve kulağı delinecek kişinin kulağının görülerek denetim edilmesiyle yapılabilir.

Hususi bir kulak delme tabancası kullanılarak meydana getirilen kulak delimi işleminde, ağrı kesici kullanımı yada ağrı önleyici spreylerin kullanımı istenebilir. Eczacı kişilerce uygulanacak bu kulak delimi işlemi, hem küpe bedeli hem ağrı kesici ilaç yada sprey bedeli hem de uygulama işlem bedelini kapsayarak ücretlendirilir. Uç noktalarda olmayan eczanede kulak deldirme fiyatı her yıl değişiklik gösterirken, işlem öncesinde güncel olan kulak deldirme fiyatı bilinmelidir.

Eczanede Kulak Deldirme Fiyatı Neleri Kapsar?

Eczane sınırları içinde ve bir sıhhat çalışanı olan eczacı tarafınca bilinçle yapılacak kulak deldirme işleminde, ücret yalnızca açılacak kulak deliği için belirlenmez.

Ücretin kapsamı:

  • Çoğu zaman standart olarak hazırlanan yada kulağı delinecek kişice seçilmiş olan küpe maliyetini
  • Kullanımı talep edilmiş olduğu durumlarda, kulağın ağrısının anlık olarak dindirilmesine destek araçların bedelini
  • İşi meydana getirecek olan eczacının işlem ve hizmeti karşılığı alması ihtiyaç duyulan bedeli
  • Devlet tarafınca belirlenen yasla vergi bedellerini

Karşılayacak şekilde oluşturulur. Eczanede bildirilen kulak deldirme fiyatı, belirtilen tüm bedellerin total halidir.

Eczanede Kulak Deldirme Fiyatı Ne Kadardır?

Eczanede kulağın delinmesi için oluşturulan fiyat; her yıl değişiklik gösteren vergi bedellerini, eczanenin meydana getirecek olduğu değişen harcamaları ve her yıl hizmet bedellerinin değişmesine bağlı artan yada azalan olabilir. Şu an için geçerli olan bedelse, tek kulak üstünden yada iki kulak üstünden gene fark gösterecektir.

Tek kulak delinmesinde meydana getirilen yada tek bir kulak deliği için hazırlanan küpeler için, çift halde sterilize edilmiş olan küpe paketlerinin açılması gerekir. Bundan dolayı de tek kulak delimi tutarı, çift kulak delimi ücretinden birazcık daha masraflıdır. Güncel olarak tek kulağa oluşturulan delik tutarı 30 lira olurken, çift kulak için oluşturulan deliklerin ücretiyse 50 lirasıdır.

Sadece unutulmaması ihtiyaç duyulan mevzu, eczanelerin fahiş fiyat aralıkları haricinde, kendi fiyatlarını belirleme hakkı vardır. Kısaca bir eczane tarafınca, kulak delim tutarı olarak 60 lira tek kulak için ve 100 lira çift kulak için talep edilmesi de yasaldır. Sadece tek kulak delimi işleminde 100 lira şeklinde bir fiyat oluşturulması, fahiş fiyat aralıklarına girmiş olduğu için yanlış bir uygulamadır.

Eczanede Kulak Deldirme Fiyatı Ne Sıklıkta Değişmiş olur?

Eczanedeki kulak deldirme işleminde, ilaçlar için değişebilen fiyat sıklığı şeklinde zamlar yada indirimler gelmez. Yalnızca; ansızın steril küpe fiyatlarının artması durumunda, malzemelere gelen ciddi zamlar yada ciddi indirimler olduğu durumlarda ve eczacı emek verme ücretlerinde değişime gidildiği durumlarda fiyat değişikliği gelir.

Buradaki kulak delimi fiyatı değişikliği yalnızca zam olmaz, bazı durumlarda indirimler de yapılabilir. Ek olarak, eczanenin kulak delimi işlemine hız katmak için kampanyalar uygulaması durumunda da fiyat değişimi yaşanacaktır.

Mesela, bazı eczaneler tarafınca yaz aylarının başlangıcında yada kış aylarının sonunda kampanyalar oluşturulur. Kampanyaya nazaran, tek kulak delim fiyatına çift kulağın deldirilmesi ve işlem esnasında aynı malzemelerin kullanılması sağlanabilir. Bu durumlar, eczanede kulak deldirme fiyatını kısa süreli olarak değiştirir.

Eczanede Kulak Deldirme Fiyatı Uygun Mudur?

Eczane içindeki çalışanlar, sıhhat alanında bazı kuramsal ve uygulamalı eğitimleri tamamladıktan sonrasında eczacı olarak çalışmaya adım atmıştır. Bundan dolayı, hem kulak dokusu yapısına hem de kişiye hususi analizlere hakimdirler.

Kulak yapısının da tamamının yumuşak dokudan oluşması ve bilgili sıhhat çalışanlarının işlemiyle delinmesi gerektiği için, alınacak kulak delim bedeli oldukça uygun olacaktır. Herhangi bir güzellik salonunda da kulak delim bedeli aynı olduğundan, aynı fiyata aynı hizmetin sağlıkçılar tarafınca verilenini almak mantıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir