20 Haziran 1990 tarihinde dünyaya gelen Eda Ece, son zamanların en popüler isimlerinden biri haline geldi. “Yasak Elma” dizisi ününü arttırmaya devam eden Eda Ece, Üniversite yıllarında oynamış olduğu bir tiyatro oyununda eski menajerliğini yapan Tümay Özokur’un dikkatini çekti ve onun tavsiyesi ile bir ajansa kayıt yaptırttı. Küçüklüğünden beri birçok farklı alanda eğitim gören Eda Ece, en çok tiyatro ile ilgili eğitimlerine önem vermiştir. Bu yazımızda sizlere, Eda Ece’nin hayatını anlattık.

Eda Ece kimdir?

20 haziran 1990 tarihinde dünyaya gelen Eda Ece, şu an bekar ve 32 yaşındadır. Tam adı Eda Ece Uzunaliğoğlu’dur. İsmindeki “Ece” soyadı değil, adıdır. Annesi ve babası da kendisi gibi İstanbul doğumludur. Lise öğrenimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamlayan Eda Ece, üniversite eğitimini ise İstanbul Bilgi Üniversitesi, Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Daha sonra ise sanat tarihi üzerine eğitimler alan Eda Ece, birçok farklı sanat galerisinde de çalıştı.

Okul yılları sırasında Tiyatro Kulübü’ne üye olan Eda Ece, onun sahnesini izleyen menajer Tümay Özokur’un dikkatini çektikten sonra televizyon hayatına atıldı. 2011 ve 1014 yılları arasında “Pis Yedili” dizisinde rol alan Eda Ece, birçok farklı dizide küçük roller ile kendini tanıtmaya başladı. 2011 yılından sonra oynamış olduğu birçok farklı dizide başrol olarak görev alan Eda Ece, önceki yıllarda daha çok küçük rollerde görev aldı. reklamlar ile brilikte büyük yapımlarda da yer alan Eda Ece, özellikle “Kocan Kadar Konuş” filmindeki “Ceren” rolü ile dikkatleri üzerine toplamıştır.

2018 yılında yayın hayatına giren “Yasak Elma” dizisi ile popülerliliğini bir hayli arttıran Eda Ece, 13 yaşında iken “Heygirl” dergisine kapak olmuştur. Gupse Özay ile brilikte “Deliha” adlı filmde de rol alan Eda Ece, profesyonel televizyon hayatından önce birçok küçük rollerde görev aldı. Bu roller arasında ise 2002 yılında Mihriban’da, 2004 yılında Hayat Bilgisi ve Aşkın Mucizeleri’nde, 2009 yılında Bez Bebek’te ve 2011 yılında Adını Feriha Koydum’da rol almıştır.

Eda Ece’nin boy ve kilosu kaçtır?

Eda Ece, günümüzdeki popülerliliğini Yasak Elma dizisi ile kazanmıştır. Ancak kariyerinin başındaki Pis Yedili gibi dizilerdeki roller ile geniş çapta ismini duyurmayı başarmıştır. Eda Ece, şu an 1 metre 68 santimetre boyundadır. Eda Ece’nin kilosu ise 53 kilodur. 20 Haziran 1990 tarihinde dünyaya gelen Eda Ece, ikizler burcudur. Ünlü Oyuncu Eda Ece, Instagram’da @eda.ece, adı ile yer almaktadır.

Eda Ece, 2021 yılında vermiş olduğu bir röportajda Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra oyuculuğa geçme ile ilgili düşüncelerini aktardı. Eda Ece, “Bir kişinin karakterini inşa edenler arasında onun bütün geçmişi, aile yapısı, genetik özellikleri, büyüdüğü çevre, yaşadığı ve karşılaştığı durumlar, kısacası pek çok farklı faktör var. Bir çocuğun annesinden aldığı ya da alamadığı sevginin yansımalarını ilişkilerine kadar her şeyinde görüyorsun. Ve bir karakteri oluştururken de onun tüm geçmişini ve travmalarını işin içine katmak zorundasın. Psikoloji, oyunculukta yüzde yüz etkili.” ifadelerini kullandı.

Eda Ece’nin kariyeri

Eda Ece, genç yaşına rağmen birçok dizi ve fimde görev almıştır. 13 yaşında “Heygirl” dersinde kapak olan Eda Ece, aynı zamanda bioderma kozmetik ürün firmasının ilk Türk marka yüzü olmuştur. Eda Ece’nin kariyeri şu şekildedir:

Televizyon

Yıl
Yapım
Rol
Notlar

2002
Mihriban

Yardımcı oyuncu

2004
Hayat Bilgisi
Sude
Konuk oyuncu

2009
Bez Bebek
Cemre
Konuk oyuncu

2011
Adını Feriha Koydum
Deniz
Konuk oyuncu

2011-2014
Pis Yedili
Günçiçek Seymen (Cimbom)
Başrol oyuncusu

2014-2015
Beni Böyle Sev
Zeyno
Yardımcı oyuncu

2015-2016
İlişki Durumu: Karışık
Elif Güvener
Başrol oyuncusu

2018-günümüz
Yasak Elma
Yıldız Yılmaz
Başrol oyuncusu

2022
Maske Kimsin Sen?
Kendisi
Jüri üyesi

Sinema ve TV filmleri

Yıl
Yapım
Rol
Notlar

2010
Mahpeyker: Kösem Sultan

Yardımcı oyuncu

2013
Kızım İçin
Tuğba
Başrol oyuncusu

2015
Kocan Kadar Konuş

Ceren

Yardımcı oyuncu

2016

Kocan Kadar Konuş: Diriliş
Yardımcı oyuncu

Görümce
Deniz
Başrol oyuncusu

Mahrumlar
Ela
Başrol oyuncusu

2017

Dede Korkut Hikayeleri: Bamsı Beyrek

Yardımcı oyuncu

Yol Arkadaşım
Aysun
Başrol oyuncusu

Dede Korkut Hikayeleri: Deli Dumrul
Günçiçek
Başrol oyuncusu

2018
Deliha 2
Eda
Başrol oyuncusu

2020
Feride

Konuk oyuncu

Konuk olduğu programlar

Yıl
Program
Kanal
Notlar

2015
Beyaz Show
Kanal D
Konuk

2016
3 Adam
TV8
Konuk

Eda Ece, bunlara ek olarak birçok farklı dünya ve Türk markasının da reklam yüzü olmuştur. Gelin hep birlikte Eda Ece’nin yer almış olduğu reklamları inceleyelim.

Yıl
Marka
Notlar

2020
Bosch Unlimited

Dijital’de yayınlanan reklam filminde yer almıştır.

2021-

Vivense

Yasak Elma adlı dizide canlandırdığı Yıldız karakteriyle yer almıştır.

Bioderma

İlk Türk marka yüzü olmuştur.

2022-
Yemeksepeti

Reklam marka yüzü olmuştur.

2022
Disney+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir