Edip Cansever şiirleri anlama verdiği önemle ön plana çıktığından ve Turgut Uyar da aynı şekilde anlama ehemmiyet verdiğinden İkinci Yeni akımına dahil olan şiirlerine Turgut Uyar’a yakındı. Daime bir anlam arayışında ve anlatma derdinde olan Edip Cansever anlatılmakta zorlanılan şeyleri gün yüzüne çıkararak anlatmaya çalıştı.

Hayata gözlerini İstanbul’da açan Edip Cansever ortaokulu Kumkapı Ortaokulu’nda tamamlamış oldu. Sonrasında ise İstanbul Adam Lisesi’ni bitirdikten sonrasında Yüksek Tecim Okulu’na devam etti. Buradan ayrıldıktan sonrasında ise görevli bir erişkin olarak yaşamını sürdürebilmek için ticarete atılarak birçok esnafın yer almış olduğu Kapalıçarşı’da antikacılık halletmeye başladı. Burada antikacılık yapmış olduğu dükkân babasına aitti ve 1976’ya kadar burada antikacılık halletmeye devam etti. 1976’da bu dükkânı ortağına devrederek işi bıraktı.

 • Edip Cansever’in Şiir Serüveni 
 • Edip Cansever Şiirler Seçimi
 • Edip Cansever Şiirleri
 • 1. Adsız Bir Çiçek
 • 2. Gelincikler
 • 3. Mendilimde Kan Sesleri
 • 4. İçinden Doğru Sevdim Seni
 • 5. Aşklar İçinde
 • 6. Bitti O Sevda
 • 7. Muleta
 • 8. Adını Funda Oteli Koy
 • 9. Gül Kokuyorsun
 • 10. Yerçekimli Karanfil
 • 11. Uzak Yakınlık
 • 12. Sevda Bir Ateş Buldu Sende
 • 13. Seni Günlere Böldüm
 • 14. Bir Gün
 • 15. Flaş
 • Edip Cansever’in Şiir Serüveni 

  Şiir yaşamının ilk basamağı olan ‘Fikir’ adlı ilk şiiri 1944’te İstanbul dergisinde yayımlandı. Yazdığı ilk gençlik şiirleri ise çeşitli dergilerde yayımlandı. Bu dergilerin bazıları şu şekilde idi; Yücel, Fikirler, Edebiyat Dünyası, Kaynak vb. Bu ilk şiirleri bunlar şeklinde dergilerde yayımlandıktan sonrasında ise İkindi Üstü adlı kitabında bu şiirleri topladı. İlk şiirlerinde mevzu olarak zengin ve yaşama luğu yüksek bir gencin duygularını işledi. Bunlar Acayip şiirinin tesirinde kalan ve çoğunlukla yaşama sevincini mevzu edinen şiirlerdi. 

  • Attila İlhan Şiirleri 
  • Kitap Özeti Iyi mi Çıkarılır?
  • Günlük Örnekleri
  • Nikola Tesla Sözleri

  Daha sonraki şiirlerinde ise Acayip akımının etkisinden sıyrılıp İkinci Yeni tesirinde şiirler yazmaya başladı. İkinci Yeni akımı içinde de örneksiz ve sevilen eserler ortaya çıkardı. Şiirlerinde imgesel seviye oldukça bolca bir halde yer alarak alışılmışın haricinde, değişik bir söylem şiirlerine egemen oldu. İkinci Yeni akımı ile yazdığı şiirlerine egemen olan mevzu ise genel anlamda modern insanoğlunun cemiyet içindeki yabancılaşması idi. Bu mevzuyu düşünsel olarak ele aldı ve haiz olduğu dünya görüşüyle birleştirmeyi amaçladı. Oldukça örneksiz eserler veren Edip Cansever hiçbir kitabında kendi tekrarına düşmedi. Cemiyet içindeki insanoğlunun iç dünyasını kitaplarında dışa yansıtmayı amaçladı. 

  Edip Cansever Şiirleri – aşk

  Mehmet Fuat Edip Cansever’in tıpkı Turgut Uyar şeklinde oldukca sesli bir şiirin yaratıcısı bulunduğunu söyleyerek özgünlüğüne vurgu yapmış oldu. Eserleri o denli özgündü ki birisi Edip Cansever’i öykünmek ettiğinde hemencecik kendini belli ediyordu. Bu yüzden hiçbir benzeri olmadı ve tek ve biricik kaldı. Bir ara onun tarzına en oldukca Ahmet Oktay yaklaşmış olsa da Edip Cansever eserlerinin teklinin yanına yaklaşamadı ve uzaklaşmak mecburiyetinde bırakıldı. 

  Edip Cansever Şiirler Seçimi

  Edip Cansever şiirleri genel anlamda uzun soluklu oldu. Şiiri yakalamak için sözü daraltma, kısaltma gereksinimine gerek kalmadan uzun soluklu şiirler yazdı. Şiirin yapısına geldiğimizde ise Edip Cansever kurallara devamlı bağlı olan bir ozan olmadı. Şiire çoğu zaman ressam edasıyla ve bir sürü çizgi içinden en güzel resmi çıkaran bir ressam şeklinde yaklaştı. 

  Mekân olarak şiirlerinde ‘otel’ sıkça geçtiğinden Türk edebiyatında ‘Oteller Şairi’ olarak bilinmiştir. 

  En meşhur Edip Cansever şiirleri içinden yalnızca birisi olan Sera Oteli şiiri ise Salah Birsel şeklinde yazarlar tarafınca onun portresi olarak kabul edildi. Şiirleri İkinci Yeni akımı içinde yer almasına karşın onun şiirlerini genel akımdan ayıran birçok fark mevcuttu. En mühim farklardan birisi ise Edip Cansever’in şiirlerini dizelere bağlı kalmış olarak yazmamasıdır. İkinci Yeni şiirinin en temel özelliklerinden birisi şiirde uzun ifade yerine kısa ve öz kelimeler kullanmaktır, uzun uzun bir ifade söz mevzusu değildir. Fakat Edip Cansever şiirleriİkinci Tekrardan bu mevzuda da ayrılmaktadır. Edip Cansever kısa ifadeler yerine diyalog seçimi ifadelere şiirlerinde sık sık yer vermiştir. Diyalog seçimi şiirlerine verilebilecek en güzel örnekler Çağrılmayan Yakup ve Nerde Antigone olabilir. 

  Edip Cansever Şiirleri

  Edip Cansever şiirleri arasındaki en bilineni Yerçekimli Karanfil’dir. Yaşamı süresince yazmış olduğu şiirlerinin hepsi ise ‘Sonrası Kalır I-II’ adlı kitapta bir araya getirilmiştir.

  Edip Cansever şiirleri haricinde bahsetmemiz ihtiyaç duyulan bir öteki nokta ise çıkardığı dergilerdir. İlk çıkardığı mecmua 1951 ‘Nokta’ dergisidir. Çıkardığı bu mecmua vesilesiyle yeni genç şairler ve yazarlarla tanıştı. Bundan sonrasında da zaman içinde periyodunun sanat yayınlarında şiirleri geçen bir ozan kıvamına geldi. Şiirlerinde düz yazıya yaklaşsa da devamlı tutarlı bir bütünlük içinde yazdı.

  Bazı sevilen Edip Cansever şiirleri şu şekiledir;

  1. Adsız Bir Çiçek

  “rengini dünyaya ilk kez sunanadsız bir çiçek şeklinde parlıyorsa gözlerimsevgilimbana “sen bir şairsin” söylediği süre

  yalnız sana yazıyorum bu şiiriistersen bir şiir şeklinde okumaçünkü her yıl tekrardan yazacağım onusoğuklar başlayınca havalanıpmillerce yol kat ettikten sonragüneyi tadan bir kuşun sevinciyleve yazmış olacağım bir deher dönemde her çağdasevdanın kendine özgü diliyle”

  2. Gelincikler

  “gerçekte bir luk, bir mutluluk yok değildir yüreklerimizdesevgiler umutlar yok değildiröyleyse niçin acele küseriz birbirimizeçabuk öfkelenirizdurup durup bu şekilde hüzünlenmemiz nedenanlamıyoruz da ondan mı yoksabir tüm bulunduğunu mutluluğunumudun bir tüm olduğunuseziyor muyuz yalnızcabaktıkca gelincik tarlalarına uzaktanöyle bir arada güzelyaşamanın lezzetinikanımızı tutuşturdukça gün gündenbuğusunu saldıkçabir tütün dumanı şeklinde yaktıkça genzimiz”

  Edip Cansever Şiirleri – ayrılık

  3. Mendilimde Kan Sesleri

  “Bir esir ağaç şeklinde yanlış bölgelere büyüyenlerAh güzel Ahmet Abim benimGördün mü bakDağılmış pazar yerlerine benziyor şimdi istasyonlarVe dağılmış pazar yerlerine memleketGelmiyor içimden hüzünlenmek bileGelse deÖyle devamlı değilBir caz müziği şeklinde gelip geçiyor hüzünO kadar çabukO kadar kısaİşte o denli.

  Ahmet Abi, güzelim, bir mendil niye kanarDiş değil, tırnak değil, bir mendil niye kanarMendilimde kan sesleri.”

  4. İçinden Doğru Sevdim Seni

  “İçinden doğru sevdim seniBakışlarından doğru sevdim deAğzındaki ıslaklığın buğusundanSesini icra eden sözcüklerden sevdim bir deBeni sevdiğin şeklinde sevdim seniKar bırakılmış karanlığından.”

  Edip Cansever Şiirleri – sevilen

  5. Aşklar İçinde

  “Birazdan akşam olacak sevgilimBütün heybetiyle akşam olacakSevgilim, diyorum, oysa kimsecikler yok yanımdaBilmiyorum kime sevgilim dediğimiBildiğim bir şey varsaO kadar yeni bir anlamda söylüyorum ki bu kelimeyiUnutup birden zamanı ve yeriOnunla bir günü kutluyorum coşarakOnunla bir günü kutluyoruz sanki.”

  Edip Cansever Şiirleri

  6. Bitti O Sevda

  “Bitti o sevda kesildi çığlıkları martılarınSu şeklinde bitti, suya karşıt şeklinde bittiİtti kıyıyı adına deniz dediğimiz şeyUnuttuk ikimiz de her türlü yetinmezliğiKaybetti kumarda gözlerimKaybetti kumarda gözleri.

  Bir koru rüzgârlandı göğüs boşluğumuzda sankiUzaklaştı ağaçlar birbirlerindenYakınlaştı ağaçlar birbirlerineYani her nefes alıp verişimizde bizimBir mekik şeklinde kalbinBir mekik şeklinde kalbimİşleyip durdu bu yitikliği tekrardan.

  Ne kaldıFarkında mısın bilmemGündüzler..Gündüzler birazcık azaldı.”

  Edip Cansever Şiirleri

  7. Muleta

  “İlkyazları sevmiyoruz artık, yaşlandık da ondan mıAşkımızı seyrediyoruz sanki uzaktanOysa yok biten bir şey aramızda, yok daHep aynı kalmıyor ki yakın duygularDemiştin bu tarz şeyleri tek tek, anımsıyorumMutlu da olsa insan mutsuz daHer an tekrardan yaratabilirmiş kendiniDemiştin, bir sabah, bir başkla aşkla.

  Sen ölüm!Seni asla düşünmeden yaşadıkSeni asla düşünmeden yaşayacağız bundan sonrasında da.”

  8. Adını Funda Oteli Koy

  “Adını funda oteli koyAklından gelip geçen bir yazınVe akşam güneşlerinde orda burdaBir deniz kıyısında, eski bir yıkıntıdaİnce ince gezinen turuncu adamların.

  Adını funda oteli koySevdamızın da adınıAyakları dibinde gün batımının.Ve ağzında binlerce güneşin tadıDilinin ucunda yalnızca kendi adın.

  Bundan dolayı sevdikçe beni sen kendini tanıdın.”

  9. Gül Kokuyorsun

  “Gül kokuyorsun bir deamansız, acımasız kokuyorsungittikçe daha keskin kokuyorsun, daha yoğundayanılmaz bir şey oluyorsun, biliyorsunhırçın hırçın, pembe pembeöfkeli öfkeli gülgül kokuyorsun nefes nefese.gül kokuyorsun, amansız kokuyorsunve acı ve yiğit ve iyi mi gerekiyorsa öylesen koktukça düşümde görüyorum onudüşümde, kısaca her yerdeyüzü sararmış, titriyor dudaklarışakakları ter içindetam alnının altında masmavi iki ateş”

  Edip Cansever Şiirleri

  10. Yerçekimli Karanfil

  “Sen o karanfile eğilimlisin, alıp sana veriyorum işteSen de bir başkasına veriyorsun daha güzelO başkası yok mu bir yanındakine veriyorDerken karanfil elden ele.Görüyorsun ya bir sevdayı büyütüyoruz seninleSana değiniyorum, sana ısınıyorum, bu o değilBak iyi mi, beyaza keser gibisine yedi renkBirleşiyoruz sessiz bir şekilde.”

  11. Uzak Yakınlık

  “Yarısı yenmiş bir elmaydık bana sorarsanİkimizdik, iki şahıs değildikBakıyorsak beraber bakıyorduk gözlerimin içineBirlikte gözlerinin içine bakıyorduk seninYanlıştı, doğruydu, asla bilmiyorumSanki bir bakıma ayrılık bu şekilde.”

  12. Sevda Bir Ateş Buldu Sende

  “Sevda bir ateş buldu sende, eğilip öptü seniArtık kimse denizi bilmiyor.

  Dirseklerini masaya koyuşundan belliGelip geçen bir günü bitirmek istemediğiniSevda bir ümit buldu sende.”

  13. Seni Günlere Böldüm

  “Seni günlere böldüm, seni aylaraDaha yıllara, yüzyıllara böleceğimVe devamlı söyleyeceğim ki beni anlaBöyle eskitilmiş de olsa bu kalbiMinesi çatlamış bir diş şeklinde durduracağım karşısında.”

  Edip Cansever Şiirleri

  14. Bir Gün

  “Gelecekte, dediniz fakat ne zamanKim bilir, kim bilir geçmişteYağmurlardan kalan kimsesizliğinSaklıdır acısı o ‘bigün’ de”

  15. Flaş

  “Yorulduğun süre söyleSusalım, asla konuşmayalım istersenSussak da, asla konuşmasak da, sözlerin seninAçık denizler gibidir aslına bakarsanız elimdeHer süre fakat devamlı bir kıyıyı sezdirenHatırlıyorum da kelimelerini tek tek”

  Edip Cansever Şiirleri

  Türk edebiyatına oldukca kıymetli eserler bıraktıktan sonrasında Bodrum’da yapmış olduğu bir dinlence esnasında beyin kanaması geçirerek tedavi görmesi amacıyla İstanbul’a getirildi. Sadece gene de kurtarılamadı ve 28 Mayıs 1986’da hayata gözlerini yumdu.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir