Bankacılık işlerinden olan EFT bir bankadan başka bir bankaya para transferi yaparken kullanılmaktadır. EFT hafta içi mesai saatleri içersinde gerçekleşir. Mesai saati haricinde yapılacak EFT bir sonraki iş günü içersinde karşı tarafında hesabına aktarılmaktadır. Gün içersinde vakit dilimleri değişkenlik gösterebiliyor. Bugün gönderilen aynı gün içersinde yine geriye gönderilebilmektedir.

Havale benzer biçimde olup fakat banka komisyonu düşük gönderimdir. Mesela iş bankasından başka bir iş bankalıya para gönderecekseniz havale ile gerçekleştirebilirsiniz. EFT ise iş bankasından, ziraat bankasına para gönderirken komisyon olarak 20 TL benzer biçimde sayılara değil de 2-3 TL benzer biçimde küçük meblağlar ile gönderim sağlanabilir. Bilhassa yoğun şekilde EFT ve para aktarımı gerçekleştiren kişiler için geçerli olmaktadır. EFT aktarımı yardımıyla zamanında para aktarımınızı yapabilirsiniz.

EFT iban numaraları ile gerçekleşip olup dünyanın bir ucundaki değişik bankaya transferinizi yapmanız normaldir. Benzeri olmayan ve benzersiz olan her banka hesabı kullanıcısına tanınan IBAN çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. EFT için lüzumlu olan IBAN numarası bankanız tarafınca size sağlanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir