EFT İptal Etme işlemi bankalar içinde meydana getirilen işlemler içinde görülen en kolay işlemlerden birisi olarak görülmektedir. Günümüzde bankacılık işlemlerini yapabilmenin birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Bilhassa finansal teknoloji alanında bankacılık sektörü oldukça güçlü işlemler gerçekleştirmiş ve alt yapılarını güvenilir, süratli ve satın alan memnuniyeti odaklı bir kapsamda ele alarak, banka müşterilerinin nakit para akışı yerine teknik bazı alternatifler kullanarak süratli ve ergonomik çözümler ile işlemleri yapabilmelerine uygun zemin hazırlamıştır.

Banka müşterileri, bahse mevzu olan bu kapsamlı sistemler yardımıyla EFT iptal etme işlemi, havale, Swift, kredi kartı ödeme, otomatik ödeme ve benzeri benzer biçimde bir fazlaca işlemi yalnızca mobil arayüzleri ve internet sayfaları vesilesiyle süratli ve ergonomik süreçlerle gerçekleştirebilmektedirler. Sadece banka müşterileri bu işlemleri yaparken, kullanıcı hatasından meydana gelen ya da data yanlışlığı sebebiyle hata ve yanılma durumlarını deneyim edebilirler.

İnsanların, bankacılık uygulamalarını kullanırken en fazlaca yanılgıya düşmüş olduğu ya da hata yapmış olduğu uygulama EFT işlemi olarak ele alınmaktadır. Bu işlem esnasında meydana getirilen hatanın derhal peşinden banka müşterileri EFT iptal etme özelliği ve EFT iyi mi iptal edilir benzer biçimde mevzuları detaylı bir halde araştırmaları kaçınılmazdır. Bu mevzuda daha ilkin problem yaşamış ve gelecekte yaşanabilecek sorunlara yönelik olarak bazı iptal şekilleri hakkında yapılabilecek işlemlerle ilgili data paylaşımı yapılmaya çalışılacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Kredi Kartı Bloke Kaldırma

EFT İptal Etme

EFT işlemi, bir banka üstünden başka bir bankaya tanımlı olan hesaba para aktarmak ya da para göndermek işlemi için kullanılan ve finansal teknoloji alanında da banka müşterilerinin en fazlaca kullandığı hizmetler içinde yer almıştır. Sadece bu işlem esnasında bazen gönderilecek olan banka detayları ya da hesap numarası benzer biçimde bilgiler yanlış girilebilmektedir.

Dolayısıyla EFT işlem esnasında ister kendi hesabınıza para aktarıyor olun, isterseniz de değişik bir kişinin hesabına para göndermek isteyin, lüzumlu bilgiler yanlış girildiği taktirde bahse mevzu olan para değişik bir kişinin hesabına geçebilir ya da bu para blokeli bir hale gelebilir. EFT talebini bankacılık uygulamasına ya da internet sayfasındaki ilgili işlem adımlarında girdiğinizde bu işlemi iptal edebilme seçeneğiniz bulunmaktadır. EFT iptal etme olarak malum bu işlemde izleyebileceğiniz değişik uygulamalar vardır.

Daha ilkin bu şekilde bir işlem yapmamış kişiler organik olarak EFT iptal edilir mi ya da EFT iyi mi iptal edilir mevzusu ile ilgili bazı şüpheler içine girebilir. Oldukça düzgüsel olan bu durumda yapılması ihtiyaç duyulan adımlar hem banka müşterisi olarak siz değerli ziyaretçilerimizin güvenliğini hem de aktarma yapmak istediğiniz paranın güvence altına alınmasını sağlamaktadır. Genel olarak EFT işlem esnasında, göndermek istediğiniz paranın ilgili hesaba aktarılma işlemi birden fazla onay adımından oluştuğu için, aslına bakarsak bu işlem kati bir karar mekanizmasının işlediği süreci ifade etmektedir.

Sadece bu işlem esnasında meydana getirilen yanlışlıklar haklı bir gerekçe ile bankaya açıklanmış olduğu taktirde EFT iptali banka tarafınca gerçekleştirilebilmektedir. Ek olarak belirtmekte yarar vardır ki yaptığınız EFT işleminin iptalini talep ettiğinizde, bu işlemin üstünden geçen vakit aralığı işlemin kolay bir halde iptal edilip edilmeyeceğini belirlemektedir. Dolayısıyla kısa bir süre ilkin EFT işlem yaptıysanız ve bu işlemi iptal etmek istiyorsanız bu durumda bankanın satın alan hizmetleri ile bağlantı kurmanız ve iptal sebebini iletmeniz oldukça kolay ve ergonomik olacaktır. Aksi durumda işlemin üstünden birazcık daha çok vakit geçtiyse iptal işlemi için birazcık daha çok uğraşmanız gerekebilir.

EFT Nasıl İptal Edilir

Banka hesabınız üstünden gerçekleştirdiğiniz para transferi işlemi olarak EFT iptal etme için izlenebilecek birkaç değişik yöntem bulunmaktadır. Öncelikli olarak EFT işlemini, hafta içi ve mesai saatleri içinde gerçekleştirdiyseniz, bu aşamada satın alan hizmetleri ile iletişime geçerek gerçekleştirmiş olduğunuz EFT işlemini iptal etme yönünde beyanınızı iletebilirsiniz. Hafta içi gerçekleştirilecek olan bu işlemler mesai saatleri içinde olduğundan birazcık gecikmeli olarak işleme alınabilir.

Sadece eğer EFT işlemini hafta sonu gerçekleştirdiyseniz EFT iptal etme için gene satın alan hizmetleri ile görüşebilirsiniz ve bu durumda bankacılık işlemleri daha azca yapıldığından dolayı EFT iptal etme daha süratli bir halde işleme alınabilmektedir. Satın alan hizmetleri ile iletişime geçmenin pozitif yanları, para transferlerinin iptal edilme işlemleri için en ergonomik ve kati çözüme ulaşabileceğiniz adımların sunuluyor olmasıdır.

EFT İptal Etme Süresi

Meydana getirilen EFT işlemlerinin iptal edilmek istenmesi durumunda iyi mi bir yol izlenmesi icap ettiğini sizlerle paylaştık. Bu yazımızda ise EFT iptal etme süresi, mesai sonrası meydana getirilen EFT iptali benzer biçimde mevzuları ele alacağız.Bu işlem esnasında karşı tarafın bilgilerini yanlış girdiğinizde EFT işlemini iptal etmeniz söz mevzusu olacaktır. Bankanızın işlemi onaylanmasının peşinden bu sürecin daha sıkıntılı hale geleceğini belirtebiliriz. Banka şubeleri, satın alan hizmetleri, web bankacılığı yada mobil bankacılık seçeneklerini kullanarak iptal etme talebinizi ulaştırabilirsiniz.

İptal edilen EFT işlemlerinde tutarların hesaba yansıtılması, işlemlere bakılırsa farklılık göstermektedir. IBAN bilgisi, hesap numaraları ya da şube kodundaki hata yada eksiklikler sebebiyle yapılacak iptal işlemlerinde bankaların yoğunluğu da göz önünde bulundurularak 1-2 gün içinde dönüş yapılmaktadır. Sadece karşı tarafın hesabına aktarılan tutarlar için bu sürenin 1 haftayı bulmuş olduğu bilinmektedir. Karşı tarafın iptal işlemini kabul etmediği durumlarda ise haftalarca yada aylarca beklemeniz gerekebilir.

EFT iptal etme süresi ile ilgili araştırmalarınızı yaparken mesai sonrası gerçekleştireceğiniz işlemlerde nelere dikkat etmeniz gerektiği vurgulanmaktadır. Resmi tatillerde yada hafta sonunda transferi gerçekleştiren kişilerin gelecekteki siparişler kısmında görecekleri bu işlemleri daha kolay iptal etmeleri mümkündür. Hemen hemen onaylanmadığında, bu aşamada olan ödemelerin iptal edilmesi ve dönem dışı bırakılması ergonomik bir halde mümkün olacaktır.

EFT’lerin çoğu zaman 08.00 – 16.00 içinde gerçekleştirilmesine olanak veren bankalar, komisyon ve harcama ödemenizi karşılığında bu süreyi en geç 1 saat daha uzatmanıza olanak verecektir. Geç saatlerde yapacağınız EFT’leri iptal etmek için acil davranmanız gerekmektedir. Hatasını derhal fark eden kişiler EFT saatinde dahi olsa işlemlerini başarıya ulaşmış şekilde iptal edebileceklerdir.

EFT Talimatı İptal Etme

Tarafınızdan yapılmış olan EFT işleminin iptal edilmesi için izleyebileceğiniz öteki bir yöntem ise yazılı olarak bankaya başvurmanız ve gerçekleştirmiş olduğunuz EFT işlemini iptal etmeniz olacaktır. Bunun için kendi EFT bilgilerinizin olduğu ve aktarma işleminde karşı taraf olan banka detayları ile EFT numarası, gönderilen meblağ, Alıcı IBAN bilgilerini, hangi saat ve tarih diliminde gerçekleştirdiyseniz bu detayları içeren bir dilekçe yazmanız gereklidir. Bu dilekçeyi imzalayarak banka şubesine iletebilirsiniz, banka tarafınca uygun bulunması halinde EFT işleminin iptali ne yönelik dilekçeniz işleme alınarak gerçekleştirmiş olduğunuz para transferi iptal edilebilecektir.

Gerçekleştirmiş olduğunuz EFT işleminin iptali için satın alan hizmetleri ve dilekçe şekillerinin haricinde bir de uygulayabileceğiniz değişik bir yöntem daha bulunmaktadır. EFT iptal etme işlemini gerçekleştirdiğiniz mobil bankacılık ya da web şubesi üstünden iptal işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Mobil bankacılık ve web şubesi üstünden iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz oldukça kolay ve ergonomik birkaç adımdan oluşmaktadır. Üstelik bu yöntemlerde vakit ya da mekan sınırı olmadığından dolayı hafta sonları ve mesai saati dışındaki saatler de olmak suretiyle oldukça elverişli bir halde iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT talimatı iptal etme adımları için uygulamanın para transferleri özelliğinden giriş yaparak ödeme bekleyen EFT işlemleri sekmesine giriş yapmanız gereklidir. Bu sekmedeki giriş işleminden sonrasında tarafınızdan meydana getirilen EFT işlemleri listelenmektedir. Burada iptal etmek istediğiniz EFT işlemine giriş yaparak iptal et seçeneğine onaylamanız halinde, EFT işlemleri iptal edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir