Neredeyse her mahalle de fırınlarımız ekmek, poğaça, simit üretimi yapmakta. Sabahları marketlerden aldığımız ekmek fırınları erken saatlerde açılarak üretime başlamakta. Erken saatte bakkalların kapalı olmasından dolayı tazecik ekmeğinizi mahallenizin fırınınızdan alabilirsiniz. Çalışma saatleri içinde fırınlar açık olmakta. Ekmek üretimi meydana getiren fırınlar belli bir işlemden sonrasında üretim aşamasına geçmekte. Un mayalandıktan sonrasında hamur harcı haline getirilir. Fırınlandıktan sonrasında ekmek sofralarımıza kadar ulaşmakta.

Fırınların Çalışma Saatleri
Fırınlar ekmek üretiminde bulunduklarından dolayı saatler öncesinden hamur harcı hazır hale getirilmesi gerekiyor. O yüzden ülke genelinde fırınlar 24 saat açık kalmış olarak etkinlik izah edebilir. Kimi bölgeler saat 24:00 gösterdiğinde kapatıp 4-5 benzer biçimde açmaktadır.

Temel ihtiyacımız olan ekmeği almak için geceleri genel anlamda kapalı olur. Sadece yoğun olarak çalışan fırınlar 3-4 benzer biçimde açılarak hamur harcı hazırlar mayalanmasını sağlar ve sabaha doğru ekmekleri fırına sürerek marketlere yetiştirmektedir. Gece yarısı kapalı olacağından dolayı sabaha doğru fırınlar açık olacaktır. Kapası kapalı olsa dahi içerde çalışan fırıncılar ihtiyacınız olan ekmeği size verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir