Bildiğiniz şeklinde elektrik faturaları artık çok yüksek seviyede gelmeye başladı. İnsanlar da elektrikten iyi mi tutum edeceklerini evindeki en çok elektrik harcayan aletleri araştırmaya başladı. Boşa harcanan her elektrik, elektrik faturamızın kabarmasına niçin oluyor. Bu yüzden de çok yüksek seviyede gelen elektrik faturalarını ödemek zorunda kalıyoruz. Bu yazımızda sizlere elektrik faturalarının kabarmasına yol açan, yüksek elektrik harcayan cihazlardan bahsettik.

En çok hangi cihazlar elektrik yakıyor?

Artık evlerimizde elektrik harcayan birçok değişik aygıt bulunuyor. Bu cihazlardan bazıları çok fazla elektrik tüketmese de bazı elektronik cihazlar ise çok yüksek seviyede elektrik harcamaktadır. Oldukça fazla elektrik harcayan cihazları bulup, gereğinde bu cihazları kullanmak ise elektrik faturasından büyük bir seviyede tutum etmemizi elde edecektir.

Evimizde en çok elektrik tüketen elektronik aygıt, asla şüphesiz ki buzdolabı olacaktır. Sadece buzdolabı, hali hazırda devamlı olarak emek harcaması için satın almış olduğumuz bir aygıt olduğundan onu istediğimiz vakit kapatıp açamıyoruz. Şundan dolayı bu cihazın kapanması demek, buzdolabında saklamış olduğumuz yiyeceklerin bozulmasına niçin olacaktır. Fakat buzdolabının kapağı açık kalmış olduğu vakit çok daha çok elektrik harcama başlıyor. Bu yüzden de buzdolabının kapağını gereksiz yere açmamalı ve kısa süreler süresince açık tutmalıyız. Bunun haricinde ise evimizde kapalı halde prizde takılı kalan televizyonlar da devamlı olarak elektrik harcıyor. Bu yüzden de geceleri uyumadan ilkin ya da evden çıktığımız vakitlerde, televizyonların fişlerini kesinlikle çekmeliyiz. Bununla beraber bu gruba bilgisayar ve uydu alıcıları da dahil.

Neredeyse her evde şarj edilebilen bir aygıt bulunuyor. Bu yüzden de şarj aletleri de bulunuyor. şarj aletleri, çok yüksek oranda elektrik harcamasa bile devamlı olarak prizde takılı kalması, şarj aletlerinin gereksiz bir elektrik harcamasını elde etmiş olacağız. Şarj aletleri herhangi bir aleti şarj etmese bile prizlerde takılı kalmış olduğu süre süresince gene elektrik harcamaktadır. Bu yüzden de bilgisayar şarj aletlerinin ya da akıllı telefon şarj aletlerinin devamlı olarak prizde takılı kalmaması gerekiyor.

Evimizde yer edinen tost makinesi ya da kettle şeklinde cihazlar, çalışmış oldukları süre süresince çok yüksek oranda elektrik harcalarlar. Buy yüzden de su ısıtmak için çok acil olmadığı sürece kettle yerine çaydanlıkta su ısıtmak daha iyi olacaktır. Bununla beraber ızgaraları da tost makinesi yerine tencerede ocakta yapabilirsiniz. Bu sayede elektrikten büyük oranda tutum etmiş olacaksınız. Genel olarak elektrik enerjisini anlık olarak ısıya çeviren cihazlar, çok yüksek oranda elektrik tüketimine haizdir.

Elektrik faturasından iyi mi tutum edilebilir?

Elektrik faturasından tutum etmenin birçok alternatifi vardır. elektrik faturasından tutum etmenin en mühim yolu, devamlı olarak elektrik harcayan cihazların elektrik tüketimini azaltmak, Örnek vermek gerekirse dizüstü bilgisayarların şarjı dolduğunda, şarjdan ve prizden çıkartın. Bu sayede bilgisayarın pili bitime yakın olana kadar elektik harcamamış olacaksınız. Bununla beraber evinizdeki aydınlatma sistemlerinin genelini led ışık ile sağlamaya çalışın. Led ışıklar, düzgüsel ampullere bakılırsa çok daha z elektrik harcıyor ve çok daha yüksek bir performans gösteriyor. Floresan ampuller de elektrikten tutum etmek için tercih edilebilir.

Elektrik faturasından tutum etmek istiyorsanız, anlık olarak elektrik harcamaması ihtiyaç duyulan tüm cihaların fişini prizden çekin. Bu sayede gereksiz bir elektrik harcanması yaşamayacak ve elektrik faturanızdaki borcu düşürmüş olacaksınız. Beyaz eşyaların bakımlarını her yıl bir kere yaptırın. Şundan dolayı beyaz eşyalar, tertipli olarak bakım yapılmadığında, eskidikleri için aynı performansı vermiyor. Aynı performansa erişmek için ise güç tüketimlerini arttırmak zorunda kalıyor. Güç tüketiminin artması ile birlikte elektrik faturasına binen yük de artmış oluyor. Bilhassa buzdolaplarının harcamış olduğu elektriği minimalize etmek için tertipli olarak bakım yapmanız gerekiyor. Bu sayede buzdolapları, çok daha azca elektrik harcayacaktır.

Geceleri elektrik harcanması tutarları daha yüksek oluyor. Bu yüzden de geceleri ne kadar azca elektrik harcarsanız, faturanız o denli azca gelecektir. geceleri daha azca elektrik harcamak için ise tv, bilgisayar ve uydu alıcısı şeklinde cihazları kapatın ve arkasından da fişlerini çekin. Hatta mümkünse geceleri elektrik tüketen tek cihazın buzdolabı olmasını sağlayın. Bu şekilde elektrik faturanızdaki farkı görmüş olacaksınız. Ek olarak gün içinde evde bulunmadığınız vakitlerde de elektrik tüketen tek cihazın buzdolabı olmasını sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir