Dünyanın en fazlaca kullanılan toplumsal medya uygulamalarından olan Twitter, son aylarda devamlı olarak Elon Musk ile adı anılan bir firmaydı. Sonunda Elon Musk hedefini gerçekleştirmiş oldu ve Twitter’ı satın aldı. Bu hamlesi sonrasında ise Elon Musk, Twitter bünyesinde kalıcı olduğu kabul edilen tüm yerleşik düşünceleri değiştirmeye başladı. Köklü bir değişime giden Elon Musk, meşhur ve doğrulanmış hesaplara verilen mavi tik hususi durumunun kullanılabilirlik politikasını da değiştirdi.

Mavi tik artık paralı olacak

Teknoloji ve uzay alanında attığı adımlar kadar yapmış olduğu açıklamalar ve içinde bulunmuş olduğu vakalar ile de gündeme gelmeyi başaran isim Elon Musk, bir yeniliğe daha imza attı ve her zamanki benzer biçimde insanları şaşırtmayı başardı. Elon Musk, Twitter’ı satın almasının peşinden ilkin birçok üst düzey yöneticinin işine son verdi, ondan sonra ise  bazı hesapları kendi isteği çerçevesinde kapattırdı. Sadece Elon Musk’ın Twitter hakkında yapmış olduğu yenilikler bunlar ile sınırı olan değil. Elon Musk, Twitter’da daha öncesinde ünlüler ve tanınmış kişiler için ayrılmış olan mavi tik hususi durumunun herkin kullanımına açılacağını duyurdu. Doğal belirli bir ücret karşılığında.

Şu an için belirli ülkelerde kullanıma oluşturulan bu özellik ISO işletim sistemli mobil cihazlar için güncelleme ile getirildi. Twitter’da artık meşhur olmaya gerek kalmadan hesap doğrulaması kafi olacak şekilde ayda 8 dolar ödeyerek mavi tik almak mümkün. Şimdilik bu özellik yalnızca belirli ülkelerde geçerli şekilde uygulanıyor. Twitter’da mavi tik alan kişilerin hesapları Twitter Blue olarak tanımlanıyor.

Twitter Blue iyi mi olacak?

Elon Musk tarafınca halkın kullanımına oluşturulan ve belirli bir ücret karşılığı verilen Twitter Blue güncellemesi, uygulama içinde birden fazla avantaj elde eden bir durum. Twitter Blue kullanan bireyler, öteki kullanıcılara oranla yüzde 50 daha azca reklam görecekler. Hem de Twitter Blue kullanıcıları daha uzun video yayınlama ve kaliteli içerik için öncelik sırası benzer biçimde avantajlar kazanıyorlar. Bu özellik ilk olarak ABD’de kullanıma sunuldu ve şimdilik belirli ülkelerde tepkiler ölçülmeye devam ediliyor. Ülkemize ise bu güncelleme hemen hemen gelmedi. Belirtilenlere nazaran ise abonelik kullanımı hizmeti hemen hemen açılmadı. Şu demek oluyor ki şimdilik Twitter Blue kullanacak olan bireyler ön sipariş ile abonelik alıyorlar.

Mavi tik ne kadar olacak?

Twitter Blue kullanıcı olmak ve mavi tik almak isteyenler için bu ücret il olarak aylık 8 dolar şeklinde abonelik sistemi ile gelecek. Şimdilik Elon Musk tarafınca bu şekilde sunulacağı malum özellik hakkında daha fala data açıklanmadı. İlerleyen dönemde ise pozitif yönde geri dönüşlere nazaran mavi tik özelliği ülkelere nazaran fiyatlandırılabilir.

Yeni özelliği duyurdu

Elon Musk bununla birlikte Twitter’ı satın almasından sonrasında bazı özellikleri değiştireceğini de dile getirdi. Bu özelliklerden ilkini Twitter hesabından duyuran Elon Musk, herksin ortak problemi olan Twitter karakter kısıtlamasını kaldıracaklarını aktardı. Twitter’da kullananların attıkları tweetler 280 karakter ile sınırlıydı. Sadece yen güncelleme ile beraber bu karakter sınırı kaldırılmış olacak ve dileyen kullanıcılar flood şu demek oluyor ki tweet serisi yapmak yerine tüm anlatacaklarını tek bir tweet içinde toplayabilecekler.

Tweet Longer tarih oluyor

Elon Musk’ın yeni duyurduğu karakter sınırlamasını kaldırma güncellemesinin Twitter bünyesinde kullanılmaya başlaması ile bir devir daha kapanık olacak. Geçmişte tek bir tweet içinde tüm mevzuyu anlatmak isteyen kullanıcılar, Tweet Longer hususi durumunu kullanıyordu. Bu özellik yardımıyla not defterine yazdığınız uzun yazıları ekran görüntüsü benzer biçimde tweet şeklinde paylaşabiliyordunuz. Sadece Elon Musk bu mevzuya da değindi ve artık kullananların Tweet Longer özelliğin kullanılmasına gerek kalmadığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir