Vatanımızda etken hizmet hayatına devam eden değişik bankalar emekli maaşlarını bünyelerine taşıyan emekli bireylere değişik promosyonlar sunmaya devam ediyorlar. Her bankanın promosyonları kampanyalara bağlı şekilde değişik bir seviyede görülürken, bu yıl emekli promosyon ödemeleri 10 bin Türk Lirası seviyesine kadar terfi etti. İlk kez 2022 yılı içinde bu kadar yükselen emekli promosyon ödemelerinin  yeni düzenlemeler ile daha da üst seviyelerde görüleceğine dair tahminler ise şimdiden konuşulmaya başlandı.

Emekli promosyonlarında artış olacak mı?

Emekli bireyler için bankalar tarafınca tanımlanan bir kampanya olan emekli promosyon ödemeleri, her bir bankada değişik seviyede görülüyor. Emekliler emekli maaşlarını aldıkları bankayı değiştirmeleri halinde yeni anlaştıkları bankalardan promosyon ödemeleri alıyorlar. Bu promosyon ödemelerine dair kampanyalar 2022 yılı içinde zirveye ulaştı. İlk kez 2022 yılı içinde emekli promosyon ödemeleri 10 bin Türk Lirası seviyesinde görüldü. Sadece bu sayı gene de bankaları durduracak şeklinde değil.

Hemen hemen 2022 yılı için açıklanan kampanyalar ile emekli promosyon ödemelerinin 10 bin Türk Lirası üst sınırına ulaşmış olması, 2023 senesinde yeni açıklanacak kampanyalarda yeni rakamların görülmesi ihtimalini de doğuruyor. 2023 senesinde emekli maaşlarını değişik bankalara taşımak isteyen emekli bireylerin alacakları promosyon ödemelerinin 10 bin Türk Lirası seviyesinden de yüksek olacağı tahmini güçlenmeye devam ediyor.

Emekli promosyon ödemesi iyi mi alınır?

Emekli bireylerin emekli maaşlarını aldıkları bankaları değiştirmeleri halinde yeni anlaştıkları bankalar tarafınca emekli bireylere bir miktar promosyon ödemesi tanımlanıyor. Bu promosyon ödemelerini almak için bankalarda değişik şartlar sunuluyor olsa da, genel olarak promosyon ödemesi almak için en yaygın koşul 36 ay süresince banka değiştirmeme sözü vermek. Anlaştığınız bankanın 3 ay süresince müşterisi olarak kalma sözü vermeniz halinde, emekli maaşınıza ek olarak bu promosyon ödemelerinden yararlanma hakkınız oluyor.

Emekli promosyon ödemelerini kimler alabilir?

Emekli promosyon ödemesi almak isteyen emekli bireyler için mevcud şartlar içinde emeklilik türü de yer ediniyor. Emekli bireylerin promosyon ödemelerinden faydalanabilmeleri için SSK ve BAĞ-KUR kurumlarından emekli olmaları gerekiyor. İşveren emeklileri ya da bireysel emeklilik ile emekli olan bireyler emekli promosyon ödemelerine dahil edilmiyor. Hem de emekli promosyon ödemesi almak için maaşınızı aldığınız bankanın müşteriliğini bırakarak, maaş hesabınızı değişik bir bankaya taşımanız gerekiyor. Emekli maaşını değişik bir bankaya taşıyan ve yeni anlaştıkları bankada 36 ay taahhüt sözü veren SSK ve BAĞ-KUR emeklileri promosyon ödemeleri almaya hak kazanıyorlar.

Emekli maaşına zam gelecek mi?

Emekli bireyler tarafınca dört gözle beklenen bir başka durum ise emekli maaşlarına yeni dönemde zam gelmesi durumu. Vatanımızda her yıl emekli maaşlarına belirli bir oranda zamlar uygulanıyor. Uygulanan zamlar enflasyon artışı bazında hesaplanarak 6 ayda bir uygulanıyor. Emekli bireylerin aldıkları emekli maaşları için tanımlanan son zam ise Temmuz ayında ara enflasyon zammı olarak yapılmıştı. Bir sonraki emekli maaşı zammı sise yıl sonunda yapılacak ve emekli bireyler Ocak 2023 emekli maaşlarını zamlı miktarlar olarak hesaplarında görmeye başlayacaklar.

Emekli maaşı en kadar olacak?

emekli bireylerin merak etmiş olduğu konulardan kabul edilen emekli maaş zammı oranı ise hemen hemen açıklanmadı. 2023 senesinde hesaplara yatmaya başlamış olacak olan emekli maaşları için belirlenecek olan zam, 6 aylık enflasyon artışının averajı olarak alınacak ve bu şekilde bir averaj zam oranı çıkarılacak. Kasım ve Aralık aylarının enflasyon oranlarının açıklanması ile netlik kazanacak olan emekli maaş zamlarında son zam yüzde 42,5 oranında yapılmıştı. Benzer oranda ya da daha yüksek bir zam gelmesi ise beklenenler içinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir