Emeklilik yaşı düşürme, vatandaşın belirli bir yaştan sonrasında aldıkları yaşlılık aylığı anlama gelir. Bu hakkı alabilmek için belirli bir emek harcama süresi ve yaşı doldurmuş olmak gerekir. Yurttaş düzgüsel emek harcama hayatına devam etse bile, yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu yaş ve emek harcama şartları Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK ) tarafınca yapılmaktadır. Kişinin emekli olup maaş alabilmesi için ilk olarak sigortasının tertipli bir halde yatırılıyor olması gerekmektedir. Vatandaşın sigortası emekli olmasına kafi gelecek kadar giriş yapılması emekli aylığı almaya yetmiyor. Kişinin emekli maaşı alabilmesi için sigortanın yanında yaşını da doldurmuş olması gerekmektedir. Sadece emeklilik yaşını düşürmenin bazı şekilleri var. Emekli yaşını düşürmenin şekilleri şunlardır;

 • Doğum Borçlanması İle Emeklilik Yaşı Düşürme
 • Askerlik Borçlanması İle Emeklilik Yaşı Düşürme
 • Yurtdışı Borçlanması İle Emeklilik Yaşlarının Düşürülmesi
 • Emeklilik Yaşı Iyi mi Düşürülür ?
 • Doğum Borçlanması İle Emeklilik Yaşı Düşürme

  Bu kaide tam olarak yaş düşürmeyle bir alakası yoktur. Sadece hamile olan kadının sigortalı çalmış olduğu kurumda, işe gidemese bile sigortasının kesilmeme durumudur. Ek olarak yalnız gün eksiği olan hamile hanımefendiler bu imkânlardan yararlanabilmektedir. Mülga 5434 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/c ile doğum izni alan hanımefendiler bu hakları talep edebilecekler.

  Askerlik Borçlanması İle Emeklilik Yaşı Düşürme

  Aynı şekilde askerlik icra eden vatandaşlar, askerlik yaptıkları zamanları erken emekli olmak için borçlanabilmektedirler. Bu borçların emeklilik maaşından kesilerek ödenmesi gerekmektedir. Askerlik emeklilik yaşı düşürmede aynı doğum borçlanmasında olduğu şeklinde sigortalılığın başladığı tarihten itibaren esas alındığı için emekli yaşlarının düşmesine direkt bir tesiri yoktur. Askerlik süresinin bir kısmını ya da tamamını borçlanabilmektedirler.

  Yurtdışı Borçlanması İle Emeklilik Yaşlarının Düşürülmesi

  2014 yılından bu yana yürürlükte olan 6552 sayılı Kanun ile ilgili aramızda toplumsal güvenlik sözleşmesi imzaladığımız ülkelerdeki sigortalılık başlangıç tarihleri, herhangi bir koşul gerekmeksizin Türkiye’de emekli olabilmek için başlangıç olarak kabul edilmektedir. Bu düzenleme ile aramızda toplumsal güvenlik sözleşmesi bulunan Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan,  İsviçre, İtalya, Kanada, KKTC, Lüksemburg, Makedonya, Slovakya ve Kore’de ilk kere çalışmaya başladıkları tarih, vatanımızda de ilk işe giriş zamanı olarak kabul edilir. Çalışmaya yurt haricinde başlamış olan vatandaşlar için aynı şartlar geçerli olmaktadır. Borçlandığı gün kadarı emekli maaşından kesilmektedir. Borçlanma bittikten sonrasında kesintilerde bitmektedir.

  CMK Nedir? Hukukta CMK Ne Demek?

  Keyifli Muhabbet Mevzuları

  İlkokul Mezuniyet Belgesi Iyi mi Alınır?

  Hizmet Birleştirme Iyi mi Yapılır?

  Adres Değişikliği Bildirim Süresi Ne Kadar?

  Emeklilik Yaşı Iyi mi Düşürülür ?

  Netice olarak, emekli olabilmeniz için sigortalı bir yerde çalışıyor olmalı ve belirli bir süreyi doldurmuş olmanız gerekmektedir. Sadece sigortalı emek harcama süresini doldurmanız tek başına kafi değildir. Hem de emeklilik yaşını da doldurmuş olmanız gerekmektedir. Emeklilik yaşlarının düşülmesi için birkaç sebep vardır. Lüzumlu şartlar karşılandığı takdirde (doğum borçlanması, askerlik borçlanması ya da yurt dışı borçlanması vb şeklinde.) emeklilik yaşlarının düşürülmesi söz mevzusudur. Sadece doğal ki emekli olunduktan sonrasında bu borçlanmanın geri ödemesi vardır. Emekli olunduğu takdirde bu borçlanmalar emekli maaşlarından kesilerek ödenmesi gerekmektedir. Borçlanmalar bittiği takdirde kesintilerde kesilmektedir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir