Emeklilikte yaşa takılanlar, son dönemde gündemde en fazlaca yer edinen mevzu olan EYT ile ilgili açıklamaları ilgiyle takip ediyor. Mevzuya ilişkin bazı açıklamalar bulunuyor sadece bazı şartları hemen hemen anlayamamış olanlar mevcut. Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş, mevzuya ilişkin Sual.com.tr’ye mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Hükümet kanadından EYT ile ilgili mühim açıklamaların gelmeye devam ettiğini söyleyen Memiş, kapsamlı bilginin aralık ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca açıklanacağını belirtti. İşte İslam Memiş’in emeklilikte yaşa takılanları aydınlatacak olan açıklamaları.

İslam Memiş, sözlerine “Merhaba dostlar, bugünkü mevzumuz EYT, kısaca emeklilikte yaşa takılanlar. Malum, son aylarda hepimiz bu tarafa odaklandığı için hükümet tarafınca da oldukça yoğun açıklamalar gelmeye devam ediyor. EYT hakkı geri verileceği için bu mevzuyla ilgili emek harcamalar da hızlandı. Aralık ayında sayın bakanın ve sayın cumhurbaşkanının söylemleriyle kamuoyu ile kapsamlı bir halde paylaşılacak. Geçen hafta gene gelen haber akışlarında kapsamlı bir çalışmanın oluştuğunu ve aralık ayında kısaca 2023 yılı gelmeden de bunun kamuoyuna açıklanacağına dair bilgiler de geliyor. Ben de bu mevzuyla ilgili mali müşavir arkadaşlara gittim ve onlarla istişare yaptım. Emeklilikte yaşa takılan dostlar için, EYT’liler için acaba EYT kanunu çıkmadan ilkin de vatandaşların, bizlerin nelere dikkat etmesi gerekiyor, hangi ikazları dikkate almamız gerekiyor, hangi hamleler yapmamız gerekiyor benzer biçimde birkaç uyarıda bulunacağım.” diyerek başladı.

İzleyin: EYT öncesi kesinlikle denetim edilmesi gerekenler. İslam Memiş uyardı

https://www.youtube.com/watch?v=bSXpUK6CaOIVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: EYT öncesi kesinlikle denetim edilmesi gerekenler. İslam Memiş uyardı (https://www.youtube.com/watch?v=bSXpUK6CaOI)

Bu hususlara dikkat etmeniz gerekiyor

Şimdi, 4A, 4B, 4C ile çalışanlar var dostlar. 4A grubundakiler çalışan kesim, 4B’liler işverenler, 4C’liler de kamu işçisi. Bu tarz şeyleri en önce e-Devlet sisteminden denetim ederken bu gruplarınızın doğru olup olmadığını, yanlış olup olmadığını kesinlikle denetim etmeniz gerekiyor. Hangi grupta olan sigortalısınız bu tarz şeyleri dikkatle takip etmeniz gerekiyor. Bir de hizmet birleştirmesi varmış dostlar. Hizmet birleştirmesi şöyleki oluyor; örneğin evvelde kamu işçisiydiniz, çekilme ettiniz hususi sektöre geçtiniz. Sigortalı bir çalışandınız, kendi işlerinizi açtınız ve Bağkur’a geçtiniz. Burada da hizmet birleştirmesi yapılıyor ve dolayısıyla da buradaki hususlara da dikkat etmeniz gerekiyor. Hizmet birleştirmesini de genel anlamda mali müşavirlerinize danışarak, muhasebecilerinize danışarak yada sigorta il müdürlükleri yada ilçe müdürlüklerine giderek de çözebilirsiniz. Bu şekilde bir sorun olup olmadığını da direkt mali müşavirlerinizden, muhasebecilerinizden yada il ve ilçe sigorta müdürlüklerinden de kolayca öğrenebilirsiniz.

Tarih belli oldu

Tarih belli: 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar bu haktan yararlanıyorlar. Tarih noktasında Türkiye’de bir münakaşa yok. Sadece sigorta numarası değişik ulaşmış olabilir, sigorta numaranız da değişik isme kaydırılmış olabilir. Ben bu tarz bir olay olabilir mi diye sorduğum süre dokümanları çıkardılar ve önüme koydular. Kaç yıldan beri bir hanımefendinin üstünde olan bir sigorta numarası var. Fakat 1 ay yalnız aynı sigorta numarası değişik bir isimde görüldüğü için maalesef bu sayılmıyor. Bu benzer biçimde aksaklıklar, bu benzer biçimde yanlışlıkları düzeltmek için de gene sigorta ilçe müdürlüklerine giderek müracaat etmeniz gerekiyor. Sigorta numaranız, T.C. kimlik numaranız benzer biçimde durağan(durgun). Sigorta dökümlerinizde adınız var, her şeyiniz var. Fakat bir ay sigorta sicil numaranız sizin olsa da isim değişik olabiliyor ve dolayısıyla da bu yanlışlığın kesinlikle giderilmesi gerekiyor. Aynı anda bir fazlaca iş yerinde sigortalı görünebilirsiniz, bu şekilde bir yanlışlık da olabilir. Fakat sizin burada baz almamız ihtiyaç duyulan gün sayısı. Bunun fazlaca mühim bulunduğunu söylüyorlar.”

Yetişim süresi sayılmıyor

“Yetişim süresi ile ilgili bazı problemler de varmış. Yetişim süresi sayılmıyormuş, onu da göz önünde bulundurmanız lazım. Bir de e-Devlet üstünden arama motoruna Emek harcama Hayatım” yazdığınız süre geçmiş döneme ilişik tüm sigorta bilgilerinizi, A’dan Z’ye her şeyi görebiliyorsunuz. Sadece gene şöyleki bir uyarı var, buradaki bilgiler kati değildir şundan dolayı bu günlerin tek tek toparlanması vs. birazcık daha uzun bir mevzu. Öyleki olduğundan kesinlikle gene sigorta il ve ilçe müdürlüklerinde yada mali müşaviriniz, muhasebeciniz tarafınca da bizzat denetim edilmesi gerekiyormuş. Zira burada da mağduriyetler oluşabiliyor. Gene bu yasa çıkmadan ilkin kesinlikle gene e-Devlet üstünden, il sigorta müdürlükleri, ilçe sigorta müdürlükleri tarafınca da çıktılarınızı almanız gerekiyor ve güzelce bunu denetim ettirmeniz gerekiyor mali müşavirinize. Herhangi bir yanlışlık var ise bunu yeniden düzeltmek için önünüzde 2 – 3 aylık bir süreç var bunu kesinlikle değerlendirmeniz gerekiyor. Hatta 3 ay bile yok 2 buçuk aylık bir süreç var. Oldukça güzel bir halde değerlendirmeniz gerekiyor. Gene 8 Eylül 1999’dan ilkin bir yerde çalışmış olabilirsiniz. Kendinizi de sigortalı olarak biliyor olabilirsiniz ve gönül rahatlığıyla da bugüne dek asla denetim etmemiş de olabilirsiniz. Çalışmışsınız sadece sigortanız ödenmemiş kısaca girişiniz yapılmamış ise ve bunu ispatlayabilirseniz gene karşı tarafa dava açarak yada değişik uygulamaları devreye sokarak gene bu girişlerinizi saydırmanız gerekiyor. Var ise bu tarihten ilkin yanlışlıklar, bu tarz şeyleri düzelmesi için de azca bir süreniz kaldı onu da hatırlatmak isterim.”

Emeklilikte yaşa takılanların tedbirini alması gerekiyor

Kanundan ümit ederim tüm EYT’liler faydalanacak. Benim kişisel düşüncem şu, “Şu yaş grubuna şu kadar kesinti, bu yaş grubuna bu kadar kesinti” diye bir süreç olabilir diye ben tahmin ediyorum. Sen emekli oldun bu kadar alacaksın değil de her yaş ayrı bir kesinti yapmak suretiyle bu şekilde bir sürecin olabileceğini tahmin ediyorum. Sonuca baktığımız süre, EYT bekleyen dostlar da kesinlikle en azından yalnız e-Devlet üstünden görmüş olduğu, ekrandan görmüş olduğu bilgilerden yola çıkarak değil de, bir mali müşavire, bir muhasebeciye, bir il ve ilçe sigorta müdürlüklerine giderek genel bir durumunu yeniden sorgulatırsa, herhangi bir sürprizle karşılaşmazsa iyi olur. Eğer bir yanlışlık var ise, bugüne dek var farkına varmadığımız bir şey olmuşsa da doğru bir zamanlama yapmanın doğru bir karar bulunduğunu düşünüyorum. O yüzden, emeklilikte yaşa takılan arkadaşların bu süreci beklerken evvelde tedbirini alması gerekiyor, evvelde hazırlıklarını yapması gerekiyor. Geçmişe dair kafasında hiçbir sual işaretinin kalmaması gerekiyor. Bu yasal süreç, bu yasal süre dolduktan sonrasında da bugünlerin kıymetini de aslına bakarsak hiçbir şeyin dolduramayacağını da hep birlikte görmüş olacağız. O yüzden bu ikazlar önemliydi. Bu mevzuda uzman olmuş mali müşavir arkadaşlardan da informasyon aldım, destek aldım; bu almış olduğum informasyon ve destekleri de size anlatmış oldum.

Süre daraldı

“Emeklilikte yaşa takılmış arkadaşların, ne olursa olsun kesinlikle bu önümüzdeki 2 buçuk aylık sürece yalnız e-Devlette görmüş olduğu bilgilerden yola çıkarak değil, detaylı bir halde maliye müşaviri ile, muhasebecisiyle, il sigorta müdürlükleri ile bağlantı haline geçmesi lazım. Bir aksaklık var ise bunu kesinlikle tespit etmesi gerekiyor, süre daraldı. Bu süre içinde yaptığınız her hamle size katkı elde edecektir. Parayla satın alamadığınız tek şey zamandır. O süre diliminden geçiyoruz, o yüzden bu mevzulara dikkat ederseniz iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir