Ev aletleri, kullanım ömrünü ve standardını etkin hale getirmek için elektrikli olarak üretilir. Günlük yaşamın her detayındaki; elektrikli süpürgeler, tost makineleri, saç kurutma ve şekillendirme araçları, beyaz eşyalar, ütüler de dahil olmak suretiyle, her türlü ev eşyasında elektrik kullanılır.

Elektriğin kullanımı sonucunda, kullanım bedeli ve vergiler değerlendirilerek ne kadar elektrik faturası ödenmesi gerektiği sonucuna varılır. Satmaca ödemesinin fazla olması, maddi açıdan insanların zorluğa düşmesine niçin olacağı için; en çok elektrik harcayan ev aletlerinin bilinmesi, bu ev aletlerinin niçin fazla elektrik harcamış olduğu ve alınması ihtiyaç duyulan tutum önlemleri araştırılmalıdır.

Ek olarak, evde tüketilen elektrikte tutum yoluna gidecekler; en çok elektrik harcayan ev aletlerinin sırasıyla ne işe yaradığını, bu aletlerin isimlerini de bilmeleri gerekir.

Saç kurutma makinesi(1000-1500W)

En Çok Elektrik Harcayan Ev Aletleri Iyi mi Belirlenir?

Bir aletin ne kadar elektrik harcanması gerektiğine; cihazın performans gücünün ne olduğu, aygıt kullanımıyla açığa çıkartılan elektrik enerjisi ev dönüştürülmüş enerji miktarının büyüklüğü benzer biçimde enerji değerlendirmeleriyle bulunur. Ek olarak, her elektrikli aygıt içinde direnç adında olan sistemler vardır.

Bu dirençlerin yapısı, rahat sarma makaralarda olduğu gibidir. Kolay yapılı bu sistemde, sarma sayısının fazla olması direncin artmasına ve kullanılan elektriğin fazla olmasına neden olur. Direncin en sık görüldüğü cihazlar; içinde ısıtıcı durumunda maddeler olan, kullanım esnasında cihazın yada çevrenin ışık yada ısı dolmasına destek olan cihazlardır.

Bilhassa; su ısıtıcı, kahve makineleri, tutum özelliği olmayan ve sarı renkli olan lambalar, tost makineleri, kurutma makineleri örnek gösterilebilir. Bu örneklerden de fark edileceği suretiyle, elektrikli ev aleti içinde yer edinen direnç yardımıyla bir ısı enerjisi açığa çıkarılır.

Bu enerji, kimi zaman direkt ısı enerjisi olarak kullanılmaya devam ederken; kimi zaman de değişik enerji türlerine dönüştürülerek kullanımı esas alan ve bu sayede elektrikli ev aletlerinin çalışmasına destek olan niteliktedir. En çok elektrik harcayan ev aletleri belirlenirken en çok bu direncin gücüne dikkat edilir.

Ütü (1000W)

En Çok Elektrik Harcayan Ev Aletleri Sırasına Uygun Olarak Nedir?

En çok elektrik harcayan aletlerin başlangıcında, direnç gücü yüksek olan yada enerji dönüşüm oranı yüksek olan ev aletleri gelir. Bu aletlerin, en fazla harcayandan minimum elektrik harcayana doğru sıralaması yapılabilir.

Bu sıralama şöyledir:

 • Ev içinde üreteç kullanımı var ise, en çok elektriği üreteç harcayacaktır.
 • Elektrik enerjisini ısı enerjisine çeviren ve verim sağlaması için sağlanan enerjinin sürdürülmesi ihtiyaç duyulan su ısıtıcılar, ikinci sırada en çok elektrik harcayan ev eşyasıdır.
 • Tost makinesi ve ütüler, aynı şekilde emek harcama prensibi olmasına karşın değişik alanlarda işlev gösteren ev aletlerindendir. Üçüncü sırada en çok elektrik harcar.
 • Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve kurutma makinesi, elektrik harcama miktarları bakımından aynı sırada yer alırlar.
 • Buzdolabı ve derin dondurucular, tasarruflu olanlar tercih edilmiş olduğu süre beşinci sırada elektrik harcamasına yol açan ev eşyalarıdır.

Bu eşyalar başta olacak şekilde, her beyaz eşya için elektrik harcama sıralaması yapılabilir.

En çok elektrik tüketen cihazlar

 • Mikrodalga fırın (600-1700W)
 • Elektrikli süpürge (200-1500W)
 • Saç kurutma makinesi(1000-1500W)
 • Fırın (1200W)
 • Ütü (1000W)
 • Kahve makinesi (800W)
 • Masaüstü bilgisayar (200-600W)
 • Çamaşır makinesi (500W)
 • Tv (210W)
 • Laptop (75-100W)
 • Buzdolabı (1500-2000W *Günlük*)

ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ NE KADAR ELEKTRİK HARCAR?

En Çok Elektrik Harcayan Ev Aletleri Sırası Belirlenirken Bilinmesi Koşul Olanlar

En çok elektrik harcayan ev aletleri değerlendirmesi, değişkenler durağan(durgun) tutulduğu süre ortaya çıkan elektrik harcama kapasitesine dayanmalıdır. Burada, ev aletleri için elektrik harcama durumları belirlenirken ortaya çıkan değişkenler; cihazların günde kaç saat çalmış olduğu, hangi durumlarda çalmış olduğu ve olanak var ise aygıt ile bağlantısı olan maddelerin miktarı, benzer biçimde değişkenlerdir.

Değişkenlerin durağan(durgun) tutulması vakası ise, her ev eşyasının aynı sürelerde çalıştırılmasını ve aynı oranda ve özellikteki maddelerde bağlantının kurulmasını sağlamakla gerçekleşir. Örnek olarak; ütü, kurutma makinesi, tv ve öteki ev eşyaları için elektrik harcama sırası yapılmak istenebilir.

Bu sıralamanın tamamen yansız şekilde doğru sonuca ulaştırması için; her birinin tam olarak aynı sürelerde çalıştırılması, değişik bir madde temasından kaçınılması gerekir. Ek olarak, elektrik harcama oranının tespit edilmesi için kesinlikle elektrik sayaç bilgilerinin bilinmesi ve her ev eşyasından sonrasında denetim edilmesi gerekir.

Seyredin: Elektrik faturası yüksek gelenler dikkat! Tutum iyi mi sağlanır?

https://www.youtube.com/watch?v=D_5HwQ1j_kUVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Elektrik faturası yüksek gelenler dikkat! Tutum iyi mi sağlanır? (https://www.youtube.com/watch?v=D_5HwQ1j_kU)

En Çok Elektrik Harcayan Ev Aletlerini Sırasına Koyma Iyi mi Yapılır?

En çok elektrik harcayan ev aleti tespit edilmeden ilkin, aletlerin bir ortamda toparlanması ve her birinin elektrik bağlantısının sonlandırılması sağlanır. Kısa süreli bir elektrik kesintisi olan bu durum, ev aletlerinin ne kadar elektrik tükettiğini bulmak için gerekir. Ilk olarak, elektrik sayacına bakılır ve toplam tüketimin not edilmesi sağlanır. Hemen sonra her ev aleti birer dakika olacak şekilde elektrik bağlantısına doğal olarak tutulur ve kapatılır.

Kapatılan ev aletinden derhal sonrasında elektrik toplam tüketimi kullanılarak cihazın tüketim toplamı bulunur. Bu işlem her ev aleti için yeniden eder ve harcanan elektrikler bulunur. Bu şekilde elektrik harcama tutarı bulunurken, cihazın donanımından hareketle de harcanacak olan elektrik tutarı bulunabilir.

Ev eşyalarının kutusunda yada üstünde, kaç watt elektrik harcanması yaptıkları yazacaktır. Belirtilen elektrik harcanması biriminin artması, harcanacak olan elektrik tutarının artmasıyla orantılı olarak gerçekleşir.

ELEKTRİKLİ EV ALETLERİNİN ORTALAMA 1 SAATLİK ENERJİ TÜKETİMİ

En Çok Elektrik Harcayan Ev Aletleri Sırası Iyi mi Değişmiş olur?

Bilhassa su ısıtıcı benzer biçimde, gün içinde oldukça çok kullanım gereksinimi doğan ev aletleri için; iyi mi elektrik harcanması azaltılır, daima en çok elektrik harcayan ikinci ev aleti mi olacak serzenişi yapılır.

Tam bu aşamada akıllara getirilmesi ihtiyaç duyulan mevzu, harcanacak olan elektrik miktarını; elektrik güç birimi olan watt biriminin belirlediği ve bu birimin düşmüş olduğu ev aletlerinde harcanan elektriğin de azalacağıdır.

Kısaca, daha düşük birimli bir su ısıtıcı, en çok elektrik harcayan ev aletlerinde değişik sıradadır. Sıralamayı değiştirebilmek için; watt miktarı daha düşük olan cihazlar kullanılmalı, gerekiyorsa ev aletlerinin kullanım sıklığı azaltılmalıdır.

ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ NE KADAR ELEKTRİK HARCAR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir