Arka Kol Kaslarının Önemi

Triceps (arka kol) kasları kol hacminin 2/3 ünü oluşturur. Doğrusu kol gelişimini önemi oldukça büyüktür. Adından da anlaşılacağı şeklinde uzun, yanal ve orta olmak suretiyle 3 kısımdan oluşur. Triceps kasının en temel görevi ön kol ekstansiyonunu sağlamaktır. Peki, en etkili arka kol egzersizleri iyi mi yapılır?

Sedanter bireylerde egzersiz programlarına başladıktan sonrasında “kollarımın bu kadar kuvvetsiz bulunduğunu bilmezdim, oysa oldukça yük taşırım, çocuk tüm gün kucağımda olduğundan kollarımın çalıştığını düşünürdüm” şeklinde söylemleri duyarız. Burada şu fark iyi anlaşılmalıdır. Günlük hareket ve egzersiz birbirinin yerini tutmaz. Günlük hareketler yaşamımızı geçindirmek için yapmış olduğumuz naturel eklem hareketleri ve reflekslerdir.

Fakat egzersiz bilhassa kas kütlemizi arttırmak, kas gruplarının esnemesini ve kuvvetlenmesini amaçlayan hususi olarak programlanmış hareketler serisidir. Kişinin hususi durumları (bel fıtığı, boyun fıtığı yada düzleşme, duruş bozukları, eklem problemleri, kronik rahatsızlıklar vb.) var ise buna gore şekillenebilir. Günlük hareketler ise neredeyse her kişi için aynı olmaktadır. Arka kol egzersizleri de burada büyük ehemmiyet arz etmektedir.

Arka Kol Egzersizleri Etkili Iyi mi Yapılır?

Kollarımız şeklinde vücudumuzun öteki bölümlerini de günlük hareketler ile kuvvetlendirmek oldukça mümkün değildir. Kas gruplarının gelişmesi için kasılıp, gevşemesi gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz örnekten devam edecek olursak bir anne uzun süre çocuğunu kucağında durağan(durgun) tuttuğunda bir süre sonrasında kolunda uyuşma ya da karıncalanma meydana gelir. Bunun sebebi kaslarını uzun süre kasıp gevşetmeden stabil beklemesidir. Ve günün sonunda annenin bir tek kolunda ağrı oluşur. Bununla birlikte devamlı kucakta taşınan çocuğun ağırlığı vakit geçtikçe daha fazlaymış şeklinde hissedileceğinden buna bağlı olarak bir omuzda düşüklük, kifoz, boyun düzleşmesi şeklinde durumlar uzun solukta karşılaşılabilecek durumlardır.

Bu tarz şeyleri yıkım tellallığı yapmak için söylemiyorum doğal olarak ki. Hepsi küçük bir ihtimal, önüne geçmek için ne yapabiliriz daha iyi vurgulamak adına örneklendiriyorum. Kollarımızı kuvvetlendirecek antrenman programları ile duruşumuzu bozmadan bu günlük hareketi bir ihtimal eskisinden daha uzun süre sağlayabilecek duruma gelebiliriz. Çocuklarınızla kendinizle daha kaliteli vakit geçirmek yorulmadan daha uzun süre istediğimiz aktivitelerin içinde bulunmak için bedenimizin güçlü ve sıhhatli olması koşul.

Kollarımızın antrenman esnasında bizlere ne kadar destek olduğundan bahsedelim birazda;

Arka Kol Kaslarını Geliştirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Arka kol kaslarını geliştirmek, tüm vücut antrenmanlarında performansı arttırmak için oldukça önemlidir. Mesela; karın, sırt, omuz şeklinde bölgeleri çalıştırırken kollardan büyük destek alınır. Kollar bedeni taşıyacak kuvvette değil ise birçok hareketi yaparken yanlış pozisyona girerek sakatlanma riski oluşabilir.

Karın egzersizlerinin en gözdesi olan plank pozisyonunu düşünün. Kollarınız yeterince güçlü değil ise eğer plank pozisyonunda karnınızı kullanmak yerine kollarınıza oldukça fazla baskı bineceğinden, pozisyon bozulacak ve kollar bedeni taşıyamadığı için oldukça acele yorulacaksınız. Sırtımızı kuvvetlendirmek için uygulayabileceğimiz swan egzersizi içinde aynı durum geçerlidir. Rahat şeklinde görünse dahi kollarımız güçlü olmalı ki üst beden ekstansiyonu, skapula stabilizasyonu rahat tamamlanabilsin.

Tüm bu bilgiler haricinde, güzel duyu olarak da en oldukça ilgi çeken bölgenin kuvvetli ve sıkı görünen kollar olduğu yadsınamaz.

Görenlerin kollarınıza övgüler yağdırması için bu seriyi tamamlamadan buradan ayrılmayın. En kaliteli vakit kendinize ayırdığınız vakit bunu ihmal etmeyin. Sağlıkla kalınca.

Pilates Eğitmeni Gözde TAMER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir