Aspiratörler, her mutfağın eğer olmazsa olmaz gerekliliklerinden bir tanesi olarak öne çıkar. Her mutfakta olan ve sık sık her yiyecek yapılmasında kullanılan aspiratörler, o leziz yemeklerin kokusunun karışması sonucunda oluşan yoğun kokuyu alan olağanüstü aletlerdir. Yiyecek pişerken oluşan ve tüm mutfağı saran rahatsız edici ve bunaltıcı kokular, aspiratör yardımıyla son aşama kolay bir halde uzaklaştırılır. Bu denli mühim bir gereksinim olan aspiratörler, yiyecek pişirirken, yağ ve yemeklerin buharlaşan suları ile en fazlaca pislenen mutfak eşyalarından bir tanesidir. Aspiratörlerin her yiyecek pişirme sonrasında tertipli bir halde temizlenmesi gerekir. Pek fazlaca kadının temizlemekte oldukça zorlandığı aspiratörler, yoğun iş yaşamı sebebiyle yorulan kişilerin temizliğini ara sıra dikkatsizlik etmesi ile beraber lekelerin biriktiği bir alan haline gelir. Bilhassa yağ lekelerinin sarmış olduğu aspiratörlerin temizliği ciddi bir stres kaynağına olur. Sadece üzülmeyin! Aspiratörlerin en kolay şekilde temizlenmesi mümkün. Bunun için işinizi kolaylaştıracak ve aspiratör temizliğini çekilmez olmaktan çıkaracak yöntemler mevcut. Mutfakların eğer olmazsa olmazı aspiratörün temizliğine dair mühim detayları sizler için derledik. İşte aspiratörün iyi mi temizleneceğine dair etkili bilgiler.

Aspiratör temizliği iki noktada incelenir. Birinci nokta, aspiratörün yüzey temizliğidir. İkincisi ise aspiratörün filtresinin temizliğidir. Bu iki noktadan temizlenmesi zor olanı ise aspiratörün filtresinin temizliğidir.

Aspiratörün yüzeyi iyi mi temizlenmelidir?

Aspiratör yüzeyinin temizliği oldukça kolay bir halde yapılabilir. Beyaz eşyalar ile aynı yöntemleri kullanarak temizleyebileceğiniz aspiratör yüzeyini temizlemek için ilk olarak aspiratörün fişini çekin. Sonrasında aspiratörün iç ve dış yüzeylerini daima kullandığınız fakat aspiratörün görünümüne herhangi bir zarar vermeyecek bir deterjan ile silin. Aspiratörün yüzeyini silerken yumuşak bir sünger ya da yumuşak yapıda bir bez kullanmalısınız. Kullandığınız bezin ya da süngerin aspiratörü çizmeyecek kadar yumuşak olması son aşama önemlidir. İnox yüzeyde olan bir aspiratörü, inox yüzey temizleyiciler ile temizlemeniz aspiratörün ömrü açısından fazlaca daha sıhhatli olacaktır.

Aspiratörün filtresi iyi mi temizlenmelidir?

Aspiratörlerin filtreleri yiyecek yapıldığı esnada fazlaca fazla kirlenen ve temizlemesi fazlaca zorluk derecesi yüksek bölgelerdir. Aspiratör filtrelerinin malzemeleri, bu aşamada belirleyici bir kalite taşır. Bunlardan ilki, karbon aspiratör filtreleridir. Karbon aspiratör filtrelerini minimum 6 ayda bir değiştirmeniz gerekir. Metal aspiratör filtreleri ise onlara bakılırsa daha yaygın bir halde kullanılır sadece daha yoğun bir temizliğe gereksinim duyar. Yağ ve kiri üstünde bulunduran aspiratörlerin filtrelerini temizlemek bazı yöntemler yardımıyla {hiç de} zor değildir. İşte aspiratör temizliği için en ergonomik yöntemler.

Bulaşık makinesine atın

Metal yapıdaki aspiratör filtrelerini bulaşık makinesine atarak son aşama kolay ve ergonomik bir halde temizlemek mümkün. Aspiratörde bilhassa değişik yöntemler gerektiren inatçı bir kir yoksa aspiratör filtresini bulaşık makinesine atın. Bunu daima yapmamanızı tavsiye ederiz zira bulaşık makinesinin kaynar suyu, filtrenin ömrünü kısaltır.

Beyaz sirke kullanarak paklayın

Beyaz sirke, temizlikte en sık kullanılan son aşama etkili bir temizlik ürünüdür. Aspiratör filtresini temizlemek için filtrenin sığacağı büyüklükteki bir tencereye birazcık su koyun ve kaynatın. Su kaynamadan ilkin içine birazcık da beyaz sirke ilave edin. Su kaynadığı vakit 1 çay bardağı karbonatı da suya ilave edin ve aspiratör filtresini bu karışıma batırın. Filtreyi otuz dakika süresince suda beklemeye alın ve yumuşak bir bez ile güzelce silin.

Yağ sökücü kullanarak paklayın

Aspiratör filtresi, yağ ve kir dolmuş ise bu yöntem son aşama etkilidir. Fazlaca kolay bir halde aspiratörü temizlemenize olanak tanıyan bu yöntemi uygulamak için ilk olarak evde kullandığınız bir yağ sökücüyü filtrenin kir ve yağ içindeki yerlerine bol miktarda sıkın. Filtrede yer edinen yağlar 10 dakika şeklinde bir süre içinde yumuşayacak ve kolay bir halde temizlenecektir. Temiz bir fırça yada sünger ile iyice yumuşayan kirleri paklayın. Silme işleminin sonrasında da filtreyi bulaşık deterjanı ve bulaşık süngeri ile güzelce yeniden silin. Parıl parıl parlayan ve yağ, kir şeklinde dertlerden arınan aspiratöre keyifle bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir