Bir çok insan, ilk olarak bacaklarından kilo almaktadır. Bu yüzden de bacakları inceltmek için her gün yüzlerce şahıs araştırma yapıyor. Kilo vermek için beslenme ve rejime ehemmiyet vermeniz gerekiyor. Fakat bir bölgenin yeterince sıkı olabilmesi için bununla beraber egzersiz de yapılması gerekiyor. Zira bir tek zayıflamak, vücuttaki yağ oranını düşürecektir. Fakat kas hacmi aynı kalacaktır. Sadece kilo verirken bununla beraber egzersiz yapmış olursanız, vücudunuz daha sıkı olacak ve bacaklarınız daha acele incelecektir. Bu yazımızda sizlere, en etkili bacak inceltme hareketlerinin ne olduğundan bahsedeceğiz.

Bacak inceltmek için yapılması gerekilen hareketler nedir?

Bacak bölgesi, bazı insanların kabusu olabilmektedir. Zira bazı insanlarda bu bölge oldukca acele bir halde kalınlaşabiliyor. Bu yüzden de bacaklarınızı inceltebilmek adına yapmanız ihtiyaç duyulan bazı egzersiz hareketleri var. Bu egzersiz hareketlerini bir süre süresince tertipli olarak yapmış olursanız, bacaklarınızı istediğiniz benzer biçimde inceltebileceksiniz. Bu hareketlerin verimini alabilmek için minimum 2 hafta tertipli bir halde uygulamanız gerekmektedir. Gelin hep beraber bacaklarınızı en süratli ve en etkili bir şekilde inceltebilen egzersiz hareketlerini inceleyelim.

Jump squat

Basit squat, öteki squat hareketlerine nazaran değişik bir squat çeşididir. Bu harekette aynı anda bacak, kalça, karın ve calf  bölgelerini kolaylıkla çalıştırabilmektesiniz. Bu özelliği yardımıyla de jump squat hareketi ile bacaklarınızı kolaylıkla inceltebilirsiniz. Jump squat hareketini yapabilmek için ilk olarak dik bir pozisyona geçin ve ayaklarınızı da omuz hizasında açın. Ondan sonra ise kalçanızı geriye doğru iterek eğilin ve peşinden dda topuklarınızdan güç alarak kalçanızı yukarıya doğru itin. Hızınızı bu şekilde alarak yukarıya doğru zıplayın. Zıpladığınız esnada başınızdan ayağınıza kadar düz bir çizgi oluşturduğunuzdan güvenli olun. Ondan sonra yere indiğinizde ise tekrardan aynı squat pozisyonuna geçin. Eğer uzun süredir bu tür bir fizyolojik aktivite içinde bulunmadıysanız, 10 tekrardan 3 set yapabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde ise kondisyon durumunuza nazaran yeniden ve set sayısını fazlalaştırabilirsiniz.

Somo squat

BAcak inceltme hareketleri denildiğinde akıllara daima squat hareketleri gelir. Zira squat hareketi, genel olacak üst bacak ve kalça kısmını çalıştırmaktadır. Bunlara ek olarak somo squat da bacak kaslarını geliştirmek ve bacakları inceltmek için yapabileceğiniz en etkili egzersiz hareketlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Somo squat hareketini yapabilmek için öncelikle başınız dik bir halde karşıya bakın. Ondan sonra ise bacaklarınızı omuz genişliğinen birazcık daha çok olacak şekilde açın ve peşinden da ayak parmaklarınızı dışarıya bakacak şekilde yerleştirin. En sonunda ise karın kaslarınızı sıkın ve kalçanızı geriye doğru uzatarak eğilip kalkın. Bu şekilde 3 set 10 yeniden şeklinde devam edin. Somo squat hareketi, üst bacak ve kalçanın sıkılaşmasını elde eden nadide egzersiz hareketlerinden biridir. Tüm bunlara ek olarak karın kaslarının da çalışmasını elde eden somo squat hareketi, genel olarak bel ve bacakların incelmesinde etkili olacaktır. Bu sayede istediğiniz şekilli vücuda haiz olabilirsiniz.

Step up

Step up, insanların yaparken en oldukca eğlenilmiş olduğu egzersiz hareketlerinden biridir. Üst bacak ve kalça kaslarını çalıştıran bu hareket için güç almanız ihtiyaç duyulan bir nesne bulmanız gerekmektedir. Step up hareketini uygulayabilmek için ilk olarak başınız dik bir halde karşıya bakın. Ondan sonra ise bir bacağını step up tahtası olarak kullanacağınız nesneye sağlam bir şekile basın. Bu nesne bir koltuk ya da sehpa olabilmektedir. Bacağınızı step tahtası üstüne koyduktan sonrasında ise sırtınız dik ve karın kaslarınız etken olacak şekilde kendinizi hazırlayın. En sonunda da step tahtası üstüne komuş olduğunuz bacaktan kuvvet alarak kendinizi yukarı doğru kaldırın. Arkasından başlangıç pozisyonuna dönün ve ters ayağınız ile tekrardan  bu hareketi yapın. Fakat bu hareketi yaptığınız esnada sırtınızı eğmemeye itina gösterin. Bu hareketi tertipli bir halde uygulayabilirseniz, ortalama 2 ya da 3 hafta içinde üst bacağınızın ve kalçalarınızın sıkılaştığını görmüş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir