Bayanların en mühim dertlerinden bir tanesi güzelliktir. Güzellik de pek oldukça yol ile sağlanabilen bir durumdur. Makyaj, çeşitli güzel duyu operasyonlar ve cilt bakımı ile bunu sağlamak artık kolaydır. Makyajda morluk, çeşitli pek oldukça göze güzel görünmediği kabul edilen izler ve lekeleri kapatmak için en oldukça kullanılan makyaj malzemesi ise kapatıcıdır. Pek oldukça hanım en iyi göz altı kapatıcısını bulmak için uzun süre uğraş verir zira göz altı kapatıcısı seçmek son aşama meşakkatli bir iştir. İşte cilt tiplerine göre en iyi göz altı kapatıcısı seçenekleri.

Kapatıcı iyi mi seçilir?

Ciltteki pek oldukça nedene bağlı olarak gelişen cilt kusurlarını, göz altında yer edinen koyu ve geniş halkaları ve ciltte bulunan lekeler üstüne bir müdahalede bulunulmazsa son aşama rahatsız edici bir görünüme haiz olabilirler. Elbet ki her hanım için kusurlarını saklamak cazip olmayabilir fakat bu şekilde bir gerekseme hasıl olduğunda sizler için en uygun kapatıcıyı seçmek suretiyle doğru yerdesiniz. Kapatıcı seçiminde cildin ihtiyacına, cilt tipine, cildin haiz olduğu kusurlara bağlı olarak bir karar verilmelidir. Her kapatıcıyı her cilt tipine uygulamak mümkün değildir. Cakey bir görünüme niçin olabilecek bir durumdur. Kuru cilt tipi için değişik, yağlı cilt tipi için değişik, karma cilt görünümü için değişik kapatıcı seçilmesi bu anlamda son aşama önemlidir.

Cilt tipine göre kapatıcı iyi mi seçilmelidir?

Kapatıcı seçerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim nokta, haiz olduğunuz cilt tipinizi bilmek. Hem de hangi ortam ve süre dilimi için kapatıcı seçtiğiniz de son aşama önemlidir. Kapatıcı türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Kalem kapatıcı: Kalem forma haiz olan kapatıcılar, süratli makyaj yapmak ve bir an ilkin ergonomik bir halde işini çözmek isteyenlerin tercih edebileceği türdeki kapatıcılardır. Burun kenarı başta olmak suretiyle ulaşılması ve makyajı doğru uygulaması zorluk derecesi yüksek bölgelerdeki kusurları oldukça kolay bir halde düzeltirler. Kalem kapatıcılar çoğunlukla orta derecede bir kapatıcılığa sahiptirler. Hem de makyaj fırçası ve makyaj süngeri şeklinde fazladan bir destekleyici ürüne gerekseme duyulmaz; parmak ile kolayca uygulanabilir.

Stick kapatıcı: Stick kapatıcılar, en kalınca ve kapatıcılık seviyesi en yüksek olan kapatıcılardır. Sivilce ve türlü cilt problemine haiz olan ciltler için biçilmiş kaftan olan stick kapatıcılar, bu anlamda cilt problemleri yaşayanların en sevilmiş olduğu kapatıcılardır. Sadece stick kapatıcılar kalınca bir forma haiz olduğundan son aşama suni ve fena bir görünüme niçin olabilir. Kalınca yapıdaki bu kapatıcılar cilde kolaylıkla uygulanamaz ve bir miktar uğraş gerektirir.

Likit kapatıcı: Kapatıcılar içinde en sık kullanılan kapatıcıların ilki, likit kapatıcılardır. Likit kapatıcılar son aşama kolay bir halde cilde yayılır. Likit kapatıcılar hem ince hem de kalınca bir yapıya haiz olabilirler. Hem de likit kapatıcılar da elle de uygulanabilir.

Krem kapatıcı: Krem kapatıcılar koyu göz altına haiz kişilerin oldukça sevilmiş olduğu kapatıcılardır. Kalınca bir yapıya haiz olan krem kapatıcıların yoğun bir kapatıcılığa haiz olması sebebiyle cilt tonunu eşitlemek isteyen kişilerin sıkça tercih edecekleri bir kapatıcı çeşididir. Krem kapatıcıların uygulanması diğerlerine göre oldukça daha zor olduğundan ustalaşmış makyaj sanatçıları tarafınca tercih edilirler.

Kapatıcı rengi iyi mi seçilir?

Kapatıcı rengi seçerken cilt tonunuzun bir ya da iki ton açığı olan bir kapatıcıyı tercih etmelisiniz. Açık renkli kapatıcılar, cildi hem daha aydınlık hem de makyajlı olmasına karşın oldukça daha naturel gösterecektir. Kapatıcı rengi seçerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan başka bir mühim nokta da sıcak mı yoksa soğuk alt tonlu mu olduğudur. Cilt hangi tonda ise kapatıcı ona göre seçilmelidir. Bu aşamada kapatıcınızı seçerken renk kodunda Warm ya da W yazması kurtarıcı bir nokta olacaktır. Soğuk alt tonlu kapatıcıların kodunda da C ya da Cool yazar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir