Cilt bakımının sıhhatli bir halde gerçekleştirilmesi için kullanılan ürünler kimi zaman beklenen neticeleri vermeyebilir. Bu şeklinde durumlarda daha oldukça tercih edilen ve tercih edilmesi ile cilt bakımını daha sıhhatli hale getiren doğal ürünler vardır. Her biri tabiat ananın birer mucizesi olan bu doğal ürünlerin kullanılması ile beraber cilt bakımında nemlendirmeden gözenek sıkılaştırmaya kadar pek oldukça bakım aşaması daha sıhhatli şekilde tamamlanabilir. En iyi gözenek sıkılaştırıcı doğal ürünleri sizler için derledik.

Gözenek sıkılaştırma nedir?

İnsan cildinde derimizin altındaki cilt yapısının hava alması ve bu şekilde hücrelerin kendini yenilemesi için bazı gözenekler bulunur. Bu gözenekler ise zaman içinde daha görünür hale gelmeye adım atar. Bu durumda gözenekler daha çok dış ortama maruz kalacağından cilt sağlığı bozulmaya ve yağlanmaya adım atar. Bu durum sonucunda ise sivilce, akne ve siyah nokta şeklinde oluşumlar ciltte gözlemlenir.

Ciltte yer edinen gözeneklerin açılması ve cilt sağlığının bozulması durumlarının önüne geçilmesi için de gözenek sıkılaştırma uygulanır. Genel olarak medikal ya da kozmetik ürünler ile meydana getirilen bu işlemi cilt yapınıza zarar vermeden oldukça daha sıhhatli bir halde gerçekleştirmek için doğal ürünler de kullanabilirsiniz. Bu şeklinde şekilleri kullandığınız süre cildinize esnek yapısını kazandıran kolajen miktarlarında artış yaşanmaya adım atar ve cilt gözenekleri yine sıkılaşır.

Gözenekler niçin daha görünür hale gelir?

Cildimizde yer edinen gözeneklerin daha görünür hale gelmesinde birçok değişik etken vardır. Bir çok süre kişilerin cilt tiplerine bağlı olarak genetik şekilde gözeneklerde açılmalar meydana gelir. Karma ve yağlı cilt tiplerine haiz kişilerin cilt gözenekleri daha görünür hale gelmeye müsaittir. Bunun haricinde dış faktörler olarak adlandırılan yanlış kozmetik ürün kullanımı, oldukça sık makyaj yapmak ve sağlıksız beslenme sonucu cilt yağlanması şeklinde durumlar da gözeneklerin daha belirgin hale gelmesine niçin olur. Cilt gözenekleri hem de ilerleyen yaş sebebi ile kolajen seviyelerinde düşüş yaşanması sebebi ile de daha görünür hale gelir.

Gözenek sıkılaştıran doğal ürünler nedir?

Gözeneklerin daha görünür hale gelmesi sonrasında kullanabileceğiniz ve kullandığınız süre gözenekleri sıkılaştıran, cildi yenileyen ve kolajen artışını destekleyen doğal ürünler vardır. Bu doğal ürünler tek başına kullanıldığında yeterince etkili olmasa da, doğal ürünlerin beraber kullanılması ile oluşturulan maskeleri cildinize uyguladığınız süre cilt gözeneklerinizin sıkılaştığını görebilirsiniz. İşte ev yapımı doğal gözenek sıkılaştıran maskeler:

Yumurta akı ve limon maskesi

Cildi sıkılaştıran ve gözeneklerin küçülmesini elde eden ürünlerin başlangıcında yumurta akı gelmektedir. Doğal yapısı ile cildi besleyen yumurta akını limonun sıhhatli cilt yenileyici yapısı ile birleştirdiğiniz süre ise gözenekleri sıkılaştıran doğal bir maske elde etmiş olmuş olursunuz. Bu yöntemi kullanarak gözenekleri sıkılaştıran doğal maske hazırlamak için ilk olarak bir yumurtanın beyazı ile yarım limonun suyunu bir kaba alın. Rengi koyulaşana kadar bu iki ürünü karıştırmaya devam edin. Sonunda tamamen benzeşik bir karışım elde ettiğinizde bu maskeyi cildinize uygulayın. Maske tamamen kuruduktan sonrasında ılık su ile temizleyebilirsiniz. Bu maskeyi kullanırken göz ve dudak çevresinden uzak tutmak daha sıhhatli olacaktır. Ek olarak maskeyi uygulamadan ilkin cildinizi tamamen temizlemelisiniz.

Muz, yulaf ezmesi ve bal maskesi

Yulaf, muz ve bal ile hazırlanan bu maske ile cildinizin tamamen temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Balın doğal antiseptik tesiri ve yulafın besleyici özelliklerini muz ile birleştirdiğinizde cildinizi tamamen yenileyecek olan bu maske yardımıyla gözenekleri sıkılaştırabilirsiniz. Bu maske ile gözenekleri sıkılaştırmak için ilk olarak olgunlaşmış bir muzu kabuklarından ayırın ve blender içine atın. Arkasından üstüne 1 yiyecek kaşığı yulaf ezmesi ile 4 çay kaşığı bal ilave edin. Son olarak 1 çay kaşığı limon ilave ederek tüm malzemeler bir macun kıvamına gelinceye dek blender içinde karıştırın. Arkasından cildinizi temizledikten sonrasında maskeyi masaj yaparak cildinize uygulayın. 20 dakika kadar kuruması için bekledikten sonrasında ılık su ile cildinize masaj yaparak maskeyi çıkarın ve cildinizi buz küpleri ile sıkılaştırın.

Kakao, bal ve yoğurt maskesi

Cildinize hem peeling tesiri vermek hem de beslemek istiyorsanız kakao, bal ve yoğurt ile hazırlayacağınız maske tam olarak sizler için. Kakao ve balın peeling tesiri ile yoğurdun yenileyici tesirini birleştiren bu maske ile gözenekleri sıkılaştırmak için ilk olarak 2 yiyecek kaşığı kakao tozu, 1 yiyecek kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı balı bir kasede tamamen benzeşik hale gelecek şekilde karıştırın. Arkasından bu maskeyi masaj yaparak cildinize uygulayın. Cildinizde 15 dakika bekleyecek olan maske tamamen kurulduğunda ılık su ile gene masaj yaparak cildinizi paklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir