Tamamımız değişik saç stillerine sahibiz. Kimimiz kıvırcık, kimimiz dalgalı hepimizin kullandığı yöntemler ise değişik bunu bir saç düzleştirici ile de yapabiliriz bir fön makinesiyle de yapabiliriz. Kullandığımız aletten, tarağa kadar saçlarımızı düzleştirmek  mühim olabiliyor.

Saç düzleştirmenin adımları çoğu zaman hepimiz için benzerdir. İlk olarak saç kurutma makinesiyle fönümüzü çekip, hemen sonra düzleştiriciyle dümdüz olmasını sağlarsınız. Sadece zamanınız darsa ve 10-15 dakikada saç düzleştirme şeklinde hedefleriniz var ise bu aşamalarda yapacağınız bazı şeyler işinizi hızlandıracaktır: Saçımızı düzleştirmek için neler yapmalıyız? Hangi yöntemler etkili?

Saç düzleştirmede etkili yöntemler

İlk olarak saçımızı düzleştirmeden ilkin saçımız temiz olmalı böylece daha kolay düzleşir ve daha fazlaca süre geçirirsiniz.  Kesinlikle saç kremi kullanmalıyız. Saç kremi kullanılmadığı durumlarda saç sert bir yapı alacağı için muntazam bir halde düzleştirme yapamazsınız. Saçınızı asla ıslakken düzleştirmeye kalkmayın. İyice kuruttuktan sonrasında saçınızı tarayın ve derhal düzleştirin. Başka bir yöntem ise düzleştirici tarak kullanmaktır. Böylece hem taramış hem de düzleştirmiş olmuş olursunuz.

Saçlarınız ince telli ise eğer tutam tutam alarak tek seferde şekillendirebilirsiniz. Yapısına gore saçlarınızı yukarıdan bağlayıp tek seferde de düzleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Sonrasında topladığınız noktadan tekrardan saçınızı açıp düzleştirebilirsiniz.

Eğer saçınız daha gür yada kıvırcıksa, saçınızı ilk olarak en ince olacak şekilde ayırın. Ayırdığınız tutamı ilkin tarayın peşinden düzleştirin böylelikle daha kati bir netice alırsınız.  Saçlarınızı düzleştirirken kesinlikle ısıyı denetim etmelisiniz. Kıvırcık ve daha sert bir saç için orta sıcaklıkta bir ısı kafi olacaktır. Oldukca fazla ısı saça zarar veriri. Saç yapınıza gore ısıyı ayarını kendiniz yapabilirsiniz.

Saçınızın düz kalma süresini uzatabilirsiniz

Saçlarınızı düzleştirdikten sonrasında ağır ürünler kullanmak saçın süratli kirlenmesine neden olur bu da meydana getirilen düzleştirme işlemini acele bozulmasına neden olur. Bunun yerine  jöle, briyantin yerine saç serumu kullanmak daha etkili ve kalıcı bir çözüm verir.  Saçınız düzleştirdikten sonrasında yağlandıysa kuru şampuan kullanıp yine eskisi şeklinde kullanabilirsiniz.  Duş alırken kesinlikle saçlarınızı sarın, aynı şekilde gece yatarken de saçlarınızı sararsanız eğer saçınızın acele dağılmasını engelleyebilirsiniz. Böylelikle düzleştirmeye fazlaca süre harcamamış olmuş olursunuz.

Soğuk suyla saçımızı durulayalım

Diyelim ki duştan çıktınız ve acilen saç düzleştirmeniz gerekiyor. Sadece saçınız birbirine dolanmış bir vaziyette bunun için yapılacak işlemler için ilk olarak duştan çıkmadan ilkin saçımızı soğuk su ile durulamaya itina gösterelim.  Sonrasında saçımızı geniş dişli bir tarak yardımıyla tarayalım. Sonrasında saç kurutma makinesinde iyice kuruttuktan sonrasında saçımıza makine ile  yukarıdan aşağıya doğru bir hareket uygulayalım.  Böylelikle saçınız makinede fönlenmiş şeklinde durmayabilir fakat elektriklenmesini önlemiş olmuş olursunuz.

İyi kurumuş saç daha acele düzleşir

Başka bir yöntem ise banyodan çıktıktan sonrasında saçınızı iyice kurutun. Kuruttuğunuz saçı fırça yardımıyla makinenizin ucuyla yukarıdan aşağıya doğru yavaş hareketlerle tarayın bu işlemi 5 dakika süresince yaptığınız süre saçınızda istediğiniz sonuçta bir düzleştirici görmüş olacaksınız.

Fön suyu son kurtarıcı

Fön suyu son olarak kullanabileceğiniz bir düzleştirici etkili bir yöntem. Fön suyunu ister banyoda isterseniz de banyodan sonrasında saçınıza uygulayabilirsiniz.  Böylelikle saçınızı düzleştirirken yalnız taramanız kafi olacaktır. Piyasada satılan fön suları oldukça rağbet görmekte ve fazlaca iyi netice verdiği kullanıcılar tarafında söylenmektedir. Fön suyu yardımıyla en dalgalı ve kıvırcık saçlar bile rahatça düzleşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir