Engelli vasıta MTV muafiyeti dilekçesi örneği ve bilgileri haberimizde yer almıştır. Engelli vatandaşlar kullandıkları araçlar için verdikleri motorlu taşıtlar vergisinde kolaylıklara haiz olabilecekler.

Engellilik derecesi %90 ve daha çok olan kişiler üstüne kayıtlı olan hususi tertibatlı taşıtlarından daha ilkin ödeme zorunluluğunda oldukları motorlu taşıtlar vergisini artık ödemeyecekler. Gelen düzenlemeyle beraber %90 ve daha çok engellilik derecesi olanlardan motorlu taşıtlar vergisi alınmayacak vergiden muaf olabilecekler.

Engellilik derecesi %90’dan azca olan kişiler ise bu durumdan yararlanmak için tam teşekküllü devlet hastanesinden sıhhat raporu almalı ve üstlerine kayıtlı olan taşıtların hususi tertibatlı taşıtlar bulunduğunu belirten evrak ve belgeleri vergi dairesine bildirmeli. Bildirim sonrasında sizde hususi tertibatlı taşıtlar için geçerli olan motorlu taşıtlar vergisinden muaf olabilirsiniz.

Düzenlemeden yararlanmak isteyen engelli ve malul yurttaşlarımız “Malul ve Engeliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisna Talebi” formunu istenilen şekilde doldurmalı ve lüzumlu olan tüm belgelerle beraber vergi dairesine göndermelidir.

Engelli bir fert olarak motorlu taşıtlar vergisi muafından yararlanmak için sizden sıhhat raporu istenmektedir. İstenilen sıhhat raporunda sol alt ayak yada bacakta engellilik durumunun olduğu belirtilen kişilerin araçlarının hususi tertibat başvurusuna gerek duyulmamaktadır. Bu durumda olan vatandaşlar motorlu taşıtlar vergisinden kural dışı olur.

Engelli Araç MTV Muafiyeti

Engelli vasıta motorlu taşıtlar vergisi muafiyet için lüzumlu olan belgeler:

Kurul Raporu: Engelli olduğunuzu kanıtlayan kurul tarafınca hazırlanmış raporunuzun aslını ya da aslı gibidir ibaresinin onaylı hali.

Engelli Araç MTV Muafiyeti Dilekçesi: Motorlu Taşıtlar Vergisinden muaf olmak için hazırladığınız dilekçede hangi nedenden, hangi maddeden dolayı bir talebiniz bulunduğunu belirtmeli ve vergi dairesine göndermelisiniz.

Trafik Tescil Belgesi: Motorlu taşıtlar vergisinden muaf ettirmek istediğiniz üzerinize kayıtlı olan aracın trafik tescil belgesinin fotokopisi.

Engelli vasıta MTV muafiyeti dilekçesi örneğini sitemiz üstünden Word olarak indirebilirsiniz. Word olarak indirdiğiniz dilekçe örneğini kendi bilgileriniz ile doldurup yukarıdaki öteki belgeler ile birlikte yaşadığınız bölgedeki vergi dairesine teslim etmeniz gerekmektedir.

Engelli Araç MTV Muafiyeti Dilekçesi Örneği

Engelli vasıta MTV muafiyeti dilekçesi örneğini sitemiz üstünden Word olarak indirebilirsiniz. Word olarak indirdiğiniz dilekçe örneğini kendi bilgileriniz ile doldurup yukarıdaki öteki belgeler ile birlikte yaşadığınız bölgedeki vergi dairesine teslim etmeniz gerekmektedir.

Şimdi indirin

Engelli Araç MTV Muafiyeti Dilekçesi Örneği Word İndir

Mevzu ile ilgili sual ve yorumlarınızı bizlere iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir