Pınar AYDIN : Merhabalar, bir rahatsızlığımdan dolayı engelli raporu almak isterim. Bunun ile ilgili işlem sırasını fazlaca bilmiyorum. Bu mevzuda detaylı bir ifade yapabilirseniz fazlaca sevinirim. Bir de arkadaşlarıma sorduğumda sanırım bizlerden engelli raporu başvuru dilekçesi isteyeceklerini söylediler. Başvuru için teslim edebileceğim örnek bir yazı da paylaşabilirseniz fazlaca sevinirim.

Pınar AYDIN Merhaba; Bildiğime göre müracaat ettiğiniz hastaneden sizlere dilekçe örneği veriliyor. Sadece gene de ben siz örnek olması açısından paylaşacağım. Bununla beraber hangi evraklara ihtiyacınız olacağı ve iyi mi başvuru yapacağınızı sırasıyla aktaracağım.

Yüzde 40 özürlü raporu iyi mi alınır

Alınacak raporun yüzde 40 ve üstü olması gerekmektedir. Aksi takdirde bilhassa iş hayatında herhangi bir imtiyaz elde edilemez.

Özürlü raporu alabilmek için ikametinizin bulunmuş olduğu ilin devlet hastanesine başvuruda bulunmanız gereklidir. Başvuru sonrasında rapor için bazı doktorlar sizleri muayene ederler. Muayene işlemi bittiğinde sıhhat kurulu heyeti karar verip sizlere teslim edecektir. Yazımızın başlangıcında dediğimiz şeklinde bu kurul kişinin yüzde kaç engelli bulunduğunu belirleyecektir.

Engelli raporu başvuru için lüzumlu evraklar

Sıhhat kuruluna gittiğinizde sizden bazı evraklar istenecektir. Bu evrakları eksiksiz tamamlamanız gerekmektedir. Aslına bakarsanız sizden toplamda 3 değişik şey istenir

  1. Engelli raporu başvuru dilekçesi : Bu belgeyi yada formu normalde başvuru yaptığınız hastane verecektir.Hatta bazı hastaneler yalnız kendi formatına uygun biçim yada dilekçe belirlediklerinden kendileri veriyor. Sadece gene de sizlere yardımı olması açısından sayfanın en alt kısmına dahil ediyoruz.
  2. Nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi : Hastane çevresinde fotokopi için yer aramamanız açısından evvelinde çektirebilirseniz daha iyi olur
  3. 5 Tane fotoğraf : Hastanelerin kendi kurallarına nazaran değişkenlik gösterebiliyor. Bazıları 2 – 3 civarı isteyebilirken , bazıları da 4-5 isteyebilir. Bu yüzden 5 tane elinizde bulunması iyidir.

Sıhhat kurulu ne kadar sürede rapora onay verir? Başvuruyu yaptığınız hastanede sorup öğrenebilirsiniz. Bu raporların dağılımı yalnız belirli günlerde gerçekleştirilir. Her hastanenin kendine hususi kuralı olduğundan günlerde de değişkenlik olabiliyor.

Engelli raporu geçerlilik süresi

Engelli sıhhat kuruluna nazaran bazı raporlar devamlı değildir. Bu yüzden üstüne geçerlilik süresi dahil edilir. Eğer kişinin engelli durumunda bir değişim olmayacaksa kurul tarafınca devamlı olarak belgeye eklenmiş olur.

Şahıs özürlü durumunda herhangi bir değişim bulunduğunu düşünüyorsa talep doğrultusunda yeniden başvuru yapmış olup muayene ye girebilir. Bu sayede belge üstünde değişimler yapılabilir

Son durumda kurul heyeti tarafınca kişinin özrünün belirli bir süre olduğuna kadar vermesi halinde belgeye bir geçerlilik süresi verilir. Geçerlilik süresi bittiği takdirde tekrardan muayeneye girilebilir.

Engelli rapor başvuru wordİndir

Tagged:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir