Son yılların en yaygın akımlarından kabul edilen sıhhatli yaşam alışkanlıklarının yaşamımıza girmesi ile beraber insanoğlu geçmişte tedavi amacı ile kullanılan bazı gıdaları hayatlarına yine dahil etmeye başladılar. Bununla beraber daha fit kalmak ve daha sıhhatli bir yaşam sürmek adına insanoğlu tüketecekleri besinlerin kaç kalori bulunduğunu ve kilo aldırıp aldırmayacağını da araştırmaya başladı. Kilo aldırıp aldırmadığı mevzusunda sual işaretleri bulunan erik meyvesinin kalori kıymetini ve kiloya olan tesirini sizler için araştırdık.

Erik kilo aldırır mı?

Sıhhatli yaşam alışkanlıkları kapsamında bireyler daha fit kalmak adına tükettikleri her şeyin kalori kıymetini hesaplamaya başladılar. Hesaplanan kalori değerleri ile gıdaları tüketmeye devam eden bireyler, bu kapsamda yedikleri meyve ve sebzelerin de kaç kalori bulunduğunu ve kilo aldırıp aldırmayacağını araştırıyor. Araştırılan meyveler içinde yer edinen erik ise, yüksek gıda lifi barındıran bir meyve. İçerdiği su miktarı ve lif kıymeti yardımıyla erik kilo aldıran bir meyve değildir. Aksine eriğin tertipli şekilde beslenme alışkanlıkları içine dahil edilmesi bireylerin kilo vermesine destek olan bir durumdur. İçerdiği yüksek gıda lifi kıymeti ve düşük kalorisi yardımıyla erik vücutta sindirim sisteminin hızlanmasını saplar ve aynı şekilde metabolizmayı da harekete geçirir. Bu şekilde ise erik yiyerek kilo vermek mümkün hale gelir.

Erik kaç kalori?

Sıhhatli yaşam alışkanlıkları ile beraber insanların daha fit kalma ve daha sıhhatli yaşama isteklerinin oluşması sonucunda kalori hesaplamaları ortaya çıktı Öncesinde hakkında pek oldukca bilgimizin olmadığı gıdaları tüketirken artık hangi besinin ne kadar kalorisi bulunduğunu hesaplayarak daha azca kalori alabiliyoruz. Böylelikle tükettiğimiz her ürün başına kaç kalori aldığımızı görebiliyor ve fazladan kalori almamaya dikkat edebiliyoruz. Bu kapsamda kalorisi dört gözle beklenen gıdalar içinde yer edinen erik  ise kalorisi oldukça düşük bir besin. Eriğin 100 gram kadar hesaplanan bir porsiyonunda ortalama olarak 45,9 kcal kalori bulunuyor. Bu da ortalama olarak 1 gram eriği kalorisinin 0,5 kcal değerine yakın olacak kadar düşük bulunduğunu gösteriyor.

Eriğin gıda değerleri nedir?

Erik benzer biçimde sıhhatli gıdaları tüketmek isteyenler hem de erik yedikleri vakit hangi gıda değerlerini alacaklarını da merak ediyorlar. Erik gıda değerleri açısından varlıklı ve düşük kalorili bir meyve olarak biliniyor ve eriğin gıda değerleri şu şekilde karşımıza çıkıyor:

100 gr

1 Tane (Büyük)

Karbonhidrat (g)
10.97
4.94

Protein (g)
0.16
0.07

Yağ (g)
0.52
0.23

Lif (g)
2.2
0.99

Kolesterol (mg)
0
0

Sodyum (mg)
3
1.35

Potasyum (mg)
140
63

Eriğin yararları nedir?

Erik insan sağlığı açısından oldukça yararlı bir meyvedir. Yaz aylarının olmazsa olmaz meyvelerinden olan eriğin tertipli olarak tüketilmesi başta daha süratli kilo verme olmak suretiyle temiz oldukca yararını bizimle paylaşmasını sağlar. Tertipli olarak erik tüketerek yararlarından yararlanmak isteyenlerin merak etmiş olduğu eriğin yararları şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • Yeşil erik ihtiva ettiği yüksek gıda lifi kıymeti yardımıyla bağırsak florasını iyileştirir ve bağırsakların daha etken şekilde çalışmasını sağlar. Bu sayede de bağırsak tembelliği olarak da malum kabızlık sorununu önlemeye yardımcıdır.
  • Erik içinde yüksek oranda C vitamini barındırmaktadır. Barındırdığı C vitamini yardımıyla erik bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine destek verir.
  • Yeşil eriğin organik asit seviyesi yüksektir. İçerdiği organik asitler yardımıyla vücudun alkali seviyede kalmasına destek verir.
  • İçerdiği sitrik asit vücutta laktik asidin etkisiz kılınmasını sağlar. Bu sayede de laktik asit sebebi ile oluşacak hastalıkların önüne geçer.
  • Hayvansal proteinlerin içindeki protein asitlerinin yansız hale getirir. Bu ise vücudun alkali kalması ile beraber daha süratli kilo vermeyi sağlar. Bazal metabolizmayı hızlandırır.
  • Erik ihtiva ettiği sıhhatli vitamin ve mineraller yardımıyla diş etlerini sağlamlaştırır ve diş minesini sağlamlaştırır.
  • Vücutta demir emilimini arttırma tesiri vardır. Bu etkiyi elde eden iki gıdadan kabul edilen yeşil erik, vücudun demir emiliminin artması ile beraber kansızlık hastalığının önüne geçilmesinde rol oynar.
  • Kan şekerinin düzenlenmesinde rol oynar. Muz ve kivi benzer biçimde bazı meyveler kan şekerini ani şekilde yükseltmediği için ideal bir ara öğün olarak bilinmektedir.
  • Kolajen miktarını arttıran yeşil erik, cildin yenilenmesini sağlar. Cildimizin daha gerilmiş ve genç görünmesinde rol oynayan kolajenlerin arttırılması yardımıyla de hem sarkmaların önüne geçilir hem de cilt üstünde ortaya çıkan hastalıklar engellenmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir