İş yerinde eşini sigortalı Toplumumuzda yaygın bir halde meydana getirilen, prim günlerini doldurup emekli olması için eşlerini kendi iş yerlerinde sigortalı gösteren vatandaşlar için Yargıtay’dan fena haber geldi. Eğer sigortalı gösterilen şahıs, hakikaten iş yerinde çalışmıyor ve maaş almıyor ise Toplumsal Güvenlik Yasalarına nazaran kaçak statüsüne girmektedir. Bu sebeple, eşini kendi iş yerinde sigortalı gösteren vatandaşların artık dikkat etmeleri gerekmektedir.

Eşini Kendi İş Yerinde Sigortalı Gösterenlere Prim İadesi

Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettiş ve denetmenleri, eşini iş yerinde sigortalı gösteren şahıs sayıları artınca denetlemelerini sıklaştırdı. Sigorta kapsamında bulunabilmek için illa iş yerinde fiili olarak çalışmak gerekmiyor. İş yerinde uzaktan çalışmakta sebepler gösterildiği sürece mümkün oluyor. Sadece uzaktan çalışan kişinin iş tanımına uygun olması ve iş tanımına uygun olarak emek ve mesai harcanması gerekmektedir.

Sadece kişi, iş yerinde fiili olarak çalışmıyor ise, o bireyi sigortalı olarak göstermekte yasal olarak mümkün olmuyor. Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca meydana getirilen denetimlerde, bu şekilde bir durumlar karşılaşılması halinde sigortalı çalışan olarak gösterilen kişinin Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) primleri iptal edilmektedir. Ek olarak kişiden sıhhat primlerini de geri ödemesi talep edilmektedir.

  • 2022 Yılı için SGK – GSS Prim Ücretleri

İş yerinde eşini sigortalı göstermek

Yargıtay’dan Emsal Durumunda Mahkeme Sonucu

Eşinin iş yerinde sigortalı çalışan olarak görünen şahıs herhangi bir denetimle karşılaşıp, sigortası iptal edildiğinde İş Mahkemesi’ne müracaat yapabilmektedir. Vatandaşlar en oldukça Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) primlerinin iadesi talep edildiğinde mağdur olmaktadır. Mahkemeye oluşturulan davalar neticesinde Yargıtay 10. Hukuk Dairesi’ nin verdiği kararlar emsal niteliği taşımaktadır.

Yargıtay’ın verdiği karar, Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) Mevzuatına nazaran 5510 sayılı kanun hükümlerine bağlı olunması icap ettiğini göstermektedir. Kısa ya da uzun vadeli sigorta kollarının kararlarının uygulanmasında işverenin iş yerinde ücretsiz bir şekilde çalışan eşi sigortalı olarak sayılmayacaktır. Doğrusu kişinin uzun ya da kısa dönem emek harcaması fark etmeksizin sigorta kapsamında sayılabilmesi için ne olursa olsun aylık tertipli olarak maaş alması gerektiğine karar verilmiştir. Kısaca üzerinde durmak gerekir ise, eşlerini kendi iş yerlerinde sigortalı olarak gösteren vatandaşlar sigorta kapsamına girmemektedir. İş yerinde eşini sigortalı göstermek.

Eşini Kendi İş yerinde Sigortalı Gösterenlere Denetim

Eşlerini kendi iş yerlerinde sigortalı çalışan olarak göstermek isteyenlerin, eşlerine tertipli olarak aylık maaş vermeleri gerekmektedir. Ek olarak sigortalı çalışan olarak gösterilen eşlerin de, iş yerinde belirtilen vazife tanımına uygun olarak emek harcamaları gerekmektedir. Bu şartlar sağlanmadığı takdirde Yargıtay’ın ilgili emsal sonucu uygulanmakta ve sigorta prim günleri iptal edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir