Günümüzde birçok değişik ehliyet çeşidi bulunuyor. Ehliyetinizin sınıfına gore faklı araçları kullanabiliyor ya da kullanamıyorsunuz. Bu yüzden de ehliyetinizin sınıfı oldukça mühim. Bunlara ek olarak B sınıfı ehliyetlerinde bazı durumlar mevcut. Eski tip B sınıfı ve yeni tip B sınıfı ehliyet çeşitleri mevcut. Bu ehliyet durumu sebebi ile eski tip B sınıfı ehliyet sahipleri ile yeni tip B sınıfı ehliyet sahibi kişilerin kullanabildikleri araçlar değişim göstermektedir. Bu yazımızda sizlere, eski tip B sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanabildikleri araçların hangileri olduğundan bahsettik.

Kaç değişik ehliyet sınıfı vardır?

Günümüzde birçok değişik ehliyet sınıfı bulunuyor. Geçtiğimiz seneler içinde meydana getirilen küçük değişimler ile brilikte bazı ehliyet sınıfılarının kullanabildikleri araçlarda değişimler oldu. Bu yüzden de ehliyet almadan ilkin küçük bir araştırma yapmalı ve hangi aracı kullanmak istiyorsanız, o araca uygun bir ehliyet almanız gerekiyor. Güncel olarak tüm ehliyet sınıfları ve kullanabildikleri araçlar şu şekildedir:

Derslik
Kullanma yetkisi
Yaş şartı
Deneyim şartı

Geçerlilik süresi

M
Motorlu Bisiklet
16

10 Yıl

A1
125 cc’ye Kadar Motosiklet
16

10 Yıl

A2
35 kw’yi Geçmeyen Motosiklet
18

10 Yıl

A
35 kw’yi Geçen Motosiklet
20
2 Senelik A2
10 Yıl

B1
4 Tekerli Motosiklet
16

10 Yıl

B
Otomobil ve Kamyonet
18

10 Yıl

BE
Römorklu Otomobil ve Kamyonet
18
B
10 Yıl

C1
7500 kilo’a Kadar Kamyon ve Çekici
18
B
5 Yıl

C1E
12000 KG’A Kadar Kamyon ve Çekici
18
C1
5 Yıl

C
Kamyon ve Çekici
21
B
5 Yıl

CE
Römorklu Kamyon ve Çekici
21
C
5 Yıl

D1
Minibüs
21
B
5 Yıl

D1E
Römorklu Minibüs
21
D1
5 Yıl

D
Minibüs ve Otobüs
24
B
5 Yıl

DE
Römorklu Minibüs ve Otobüs
24
D
5 Yıl

F
Lastik Tekerlekli Traktör
18

Derslik

G
İş Makinesi
18

10 Yıl

2016 yılı öncesinde alınmış olan B sınıfı ehliyet sahipleri hangi araçları kullanabilir?

Birliğiniz benzer biçimde ehliyet mevzuatlarında değişikliklere gidildi. Meydana getirilen bu değişimler ile brilikte artık bazı ehliyet türlerinin denkliklerinde değişimler yapılmış oldu. B sınıfı ehliyetler için düzenleme yapılmadan ilkin B sınıfı ehliyet sahipleri, minibüs kullanabiliyordu. Sadece 2016 senesinde meydana getirilen düzenleme ile brilikte artık B sınıfı ehliyet sahiplerinin minibüs kullanabilmesi için ilk olarak D1 sınıfı bir ehliyet alması gerekmektedir. Ve bu ehliyetin alınabilmesi için belirlenmiş olan yaş şartı ise 21’dir.

B sınıfı ehliyet sahipleri transit vasıta kullanabilir mi?

İnsanların en merak etmiş olduğu konulardan biri de B sınıfı ehliyet sahiplerinin transit vasıta kullanıp kullanamadıkları. Transit araçlar, sürücü dahil 9 kişiyi taşımak için yapım edilmiş olan araçlara denilmektedir. Bununla beraber B sınıfı ehliyet sahipleri, sürücü dahil 9 oturma yeri olan araçları kullanabilmekteler.

B tipi ehliyeti olanlar hangi araçları kullanabilir?

Çoğu zaman insanoğlu, B tipi ehliyet alıyor. Bunun sebebi ise otomobil kullanabilmek için bu ehliyete ihtiyacınız olması. B tipi ehliyet sahipler, otomobil ve kamyonetleri kullanabilmekteler. Ek olarak ise M tipi ve F tipi araçları da kullanabiliyorlar. B sınıfı ehliyet sahibi olabilmek için aranan yaş sınırı 18’dir. B sınıfı ehliyet başvurusu icra eden adaylar, istekleri ahilinde kullanacakları araçların şanzıman türüne gore seçim yapabilmektele. İsterlerse otomatik vitesli vasıta ehliyeti, isterlerse manuel vitesli vasıta ehliyeti alabiliyorlar. Sadece manuel vitesli vasıta ehliyeti alan kişiler, otomatik vitesli araçları kullanabiliyor. Fakat otomatik vitesli vasıta ehliyeti alan kişiler, düz vites otomobil kullanamıyor.

B sınıfı ehliyet sahibi kamyonet kullanabilir mi?

B sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanabildikler araçlar içinde kamyonette bulunmaktadır. Kamyondan daha ufak araçlar olan kamyonetler, B sınıfı ehliyet sahipleri tarafınca kullanılabilmektedir. B1 sınıfı ehliyet sahipleri ise 4 tekerlekli motorları kullanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir