Toplumsal yaşam anlamında her alanda kimlik kartları ile tanınmaktayız. Resmi işlemlerde, sıhhat amaçlı işlemlerde, tapu dairelerinde ve daha birçok işlemi gerçekleştirmekte kullandığımız kimliklerimiz bilinmiş olduğu benzer biçimde yenilendi ve her ferdin yeni tip çipli kimliklere geçiş yapması istendi. Hala geçiş yapmamış olanlar için ise eski kimliklerin kullanım süresi doluyor ve kısa sürede kimliklerini yenilemeyen bireylerin işlemlerini eski kimlikler ile gerçekleştirmesi mümkün olmayacak.

Eski kimlikler ne zamana kadar geçerli?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti genelinde 1 Ocak 2017 zamanı ile yeni tip kimliklere geçiş yapılmış oldu ve eski kimlikler için son kullanım tarihleri belirlendi. Belirlenen tarihler kapsamında kimlik yenileme işlemlerini gerçekleştirememiş olan bireyler için ise kimliklerin son kullanım tarihler güncellendi ve vatandaşlardan kimlik kartlarını yenileyerek kullanmaya başlamaları istendi. Eski tip kimlik kullanan bireyler için son yenileme zamanı ise 31 Aralık 2023. Kısaca 1 Ocak 2024 zamanı ile beraber herhangi bir resmi işlemde eski kimlikler kabul görmeyecek.

Kimlik yenileme iyi mi yapılır?

Eski tip kimliklerini yenilemek için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey kimlik yenileme randevusu almak. Bu işlemi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi üstünden ya da ALO 199 davet hattını arayarak gerçekleştirmek mümkün. Bununla birlikte kimlik randevusunu e-Devlet uygulaması üstünden de alabilirsiniz. Buluşma gün ve saatinde size en yakın Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü dairesine giderek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Belirlenen gün ve saatte gitmeniz haricinde yanınızda götürmeniz ihtiyaç duyulan belirli evraklar da var. Bu işlem esnasında eski nüfus cüzdanınız ile beraber son altı ay içinde çekilmiş bir tane biyometrik fotoğraf ve kimlik yenileme tutarı makbuzu götürmeniz gerekmekte.

Kimlik yenileme tutarı nedir, nereye yatırılır?

Kimliklerinizi yenilemeniz için yatırmanız ihtiyaç duyulan 37,50 TL kadar bir ücret bulunmakta. Bu tutarı isterseniz devlet anlaşmalı bankalardan ya da Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi üstünden yatırabilir ve alıntı ya da e-makbuz alarak bu belgeyi kimlik yenileme işlemlerinde kullanabilirsiniz.

Kimlik yenilemek için son tarih ne süre?

Yeni tip kimliklerin ilk kullanımı ile beraber eski kimlikler için 1 senelik kullanım süresi sınırı getirilmiş ve 2018 itibari ile kullanımın sonlanacağı söylenmişti. Sadece tüm vatandaşların kimlik yenilemesi gerçekleşmediğinden bu işlem süresi uzatılmaya başlandı ve son belirlenen tarih ise 31 Aralık 2023 olarak değiştirildi. Bu güncelleme ile 1 Ocak 2024 zamanı itibari ile yalnızca yeni tip kimlik kartları ile işlem yapılabilecek.

Kimlik yenileme süresi nedir?

Tıpkı kredi ve banka kartları benzer biçimde kimlik kartlarımızın da belirli bir kullanım süresi bulunmakta. Bu süre sonunda haiz olduğunuz kimlik kartı geçersiz sayılarak yenisini çıkarmanız istenmektedir. Kimlik kartları için belirlenen geçerlilik süresi ise 10 senedir. Bir kimliği Nüfus Dairesi’nden onaylattığınız andan itibaren 10 yıl süresince kullanabilirsiniz.

Kimlik geçerlilik süresi nerede yazar?

Tıpkı haiz olduğumuz banka ve kredi kartları benzer biçimde kimlik kartlarımızda da son geçerlilik tarihleri kartın üstünde belirlenmiş olan alanda yazmaktadır. Kimlik kartlarınızın ön yüzünde seri numarası yazan alanın derhal altında sol tarafta yazmakta olan son geçerlilik zamanı kimlik kartınızı yenilemeden kullanabileceğiniz son zamanı göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir