Fox TV ekranlarında bugün yerli beyazperde günü var! Eski Köye Yeni Adet filmi saat 20:00’da başlıyor. Kullanıcılar “Eski Köye Yeni Adet ne vakit çekildi? “Eski Köye Yeni Adet nerede çekildi?”, “Eski Köye Yeni Adet hangi yıl gösterildi?” şeklinde aratmalar yapıyor.

Ne Süre Çekildi?

Ilk olarak filmin ne vakit çekilmiş olduğu sorusuna cevap verelim. Eski Köye Yeni Adet bir zamanlar film endüstrisinde furya haline dönüşen köy filmlerinin bir devamı niteliğindedir. Filmin çekimlerine 2017 senesinde başlanmıştır ve 2018’de tamamlanarak sinemalarda gösterime girmiştir. Filmin ilk galası Temmuz 2018’de gerçekleştirilmiştir. İlk vizyonu ise 20 Temmuz 2018’de yapılmıştır.

YönetmenFerit KarahanGülistan AcetYapımcıHasan DoğanYapımJuli SanatSenaryoFerit KarahanGülistan AcetGörüntü YönetmeniEyüp BozYapım Yılı2018TürKomediOyuncularBülent Emrah ParlakNail KırmızıgülHaki BiçiçiFüsun DemirelBurcu Gönder ParlakAsiye DinçsoyMeltem YılmazkayaGürsu GürGülhan TekinAli Rıza TanyeliOsman AkçaAli Rıza KubilayNursel KöseDerya KarataşNilüfer KılıçaslanMuhammed CangörenGüner Özkul

1990’ların sonunda bir köye bir sıhhat ekibi gelir ve minimum üç evladı olan tüm bayanlara doğum kontrolü için spiral takar. Sıhhat ekibinin köyden ayrılmasıyla köyün erkekleri toplanıp bayanlara takılan cihazın ne olduğuna dair fikirler üretirken, birbirinden gülünç yanlış anlamalarla aletin bir mikrofon olduğuna kanaat getirirler. Bu yanlış anlamayla köyde her şey değişecek, birbirinden gülünç durumlar yaşanacaktır.

Eski Köye Yeni Adet durum komedisi üstüne yoğunlaşmıştır. Filmin oyuncu kadrosunda BKM Mutfak’tan tandığımız pek fazlaca isim yer almıştır. Başrol oyunculuğunu Bülent Emrah Parlak yapmıştır.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Nerede çekildi?

Eski Köye Yeni Adet filminin çekim yeri hakkında araştırmalar meydana getiren kullananların merakını da giderilim. Filmin çekimlerinin büyük bir bölümünün Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Assos’ta gerçekleştirildiğini görüyoruz. Assos bununla beraber Behramkale olarak da bilinir ve özetlemek gerekirse Behram şeklinde anlatılır.

  • Biliyor muydunuz? Tarihte son aşama mühim bir yeri olan Assos, tarihin en büyük felsefecilerinden biri olarak anılan Aristoteles’in uğrak yerlerinden biridir. Aristoteles, Atina’daki Platonik Akademi’den ayrıldıktan sonrasında Assos’a gelmiş olarak Kral Hermias tarafınca karşılanmış ve bu şehirde bir Akademi açmıştır.

Mevzusu

“Ferit Karahan ile Gülistan Acet’in yönetmenliğini üstlendiği Eski Köye Yeni Adet, 90’ların başlangıcında köye bir sıhhat ekibinin gelmesiyle gelişen vakaları mevzu ediniyor. 1990’ların sonunda köye bir sıhhat ekibi gelir ve minimum üç evladı olan tüm bayanlara doğum kontrolü için spiral takar. Sıhhat ekibinin köyden ayrılmasıyla köyün erkekleri toplanıp bayanlara takılan cihazın ne olduğuna dair fikirler üretirken birbirinden gülünç yanlış anlamalarla aletin bir mikrofon olduğuna kanaat getirirler. Bundan sonrasında devletin kulağının her an kendilerinde bulunduğunu, dinlendiklerini zanneden erkekler, bayanların yanında politik hiçbir meseleden bahsetmemeye, onlara daha kibar davranmaya itina gösterirken,devletten takdir görmek ve sesini duyurabilmek için kadınlardaki mikrofona hazır ola geçerek “Vatan Sana Canım Feda” diye bağırırlar. Bu yanlış anlama çözülene dek köyde her şey değişecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir