Real Madrid, Şampiyonlar Ligi 2021-22 sezonu yarı final rövanş maçında evinde Manchester City‘i destansı bir galibiyetle kupanın dışına itti ve adını finale yazdırdı. Başarının en mühim baş yapıcılarından biri olarak 62 yaşındaki İtalyan teknik adam Carlo Ancelotti ön plana çıkıyor.

Carlo Ancelotti 1999’da Juventus ile süregelen büyük kulüp yönetme başarısını aradan geçen 23 yıla karşın halen sürdürüyor. İtalyan teknik adam bununla beraber beş büyük ligde şampiyonluk yaşamı sürdürmenin gururunu yaşıyor.

Real Madrid‘i ilk olarak 2013 senesinde çalıştırmaya süregelen İtalyan teknik adam ligde beklenen zaferi kulübe getiremese de 2013-14 sezonunda İspanya Kupası ile beraber Şampiyonlar Ligi’ni kazanmayı başarmıştı. Ertesi sürem ligde gene başarıya ulaşmış olamadı ve üst üste iki sürem La Liga’yı kazanamaması onu kısa bir süreliğine gözden düşürdü, sadece adını unutturmadı.

Geçtiğimiz yıl Ancelotti, 6 yıl aradan sonrasında tekrardan Real Madrid‘in başına getirildi. Bu sürem takımda silkelenme olmasına karşılık İtalyan teknik adam Real Madrid ile ilkin La Liga’yı kazanmayı başardı. Arkasından Manchester City’i kupanın dışına itti ve adını finale yazdırdı. Şimdi, büyük bir başarı daha elde etmek için önlerinde yalnızca bir maç kaldı.

2000’li seneler

Carlo Ancelotti 2000’li yıllarda Milan efsanesinin en mühim mimarıydı. 2003’te İtalyan ekibiyle ilk Şampiyonlar Ligi kupasını kazanmıştır, 2005’te Liverpool‘a karşı trajik bir Şampiyonlar Ligi finali kaybetmesine karşılık 2007’de aynı takımdan öcünü almayı başardı. 2009-10 sezonunda Chelsea’ye Premier Lig şampiyonluğu yaşattı.

2010’lu seneler

Ancelotti 2010’lu yıllarda da başarısını sürdürdü. 2012-13 sezonunda Paris Saint-Germain ile ligi kazanmıştır, 2013-14 sezonunda Real Madrid ile Şampiyonlar Ligi’ni kazanarak iki değişik takımla Şampiyonlar Ligi kazanan nadir teknik direktörlerden biri oldu. 2016-17’de Bayern Münih ile Bundesliga şampiyonu oldu.

2020’li seneler

Ancelotti 60 yaşın üstünde olmasına karşılık kupa koleksiyonunu genişletmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz sürem takımın başına getirilen İtalyan teknik adam 2021-22 sezonunda La Liga şampiyonu olmayı başardı ve beş büyük Avrupa Ligi’nde şampiyon olmayı başaran ilk teknik adam oldu. Şimdi, Avrupa futbolunun kulüpler düzeyindeki en büyük turnuvası olan Şampiyonlar Ligi’nde tekrardan finale yükselmenin keyfini çıkarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir