Esnaf işsizlik maaşı müracaat şartları; işini bozulan ve dükkanını kapatan esnaflar için Ahilik Sandığı kapsamında, toplanan paralar üstünden işsizlik maaşı alabilmesi mümkün olabilecek. Bildiğimiz şeklinde 4A sigorta kapsamında çalışanlar belli koşulları yerine getirmek koşuluyla işsizlik maaşını alabiliyorlar. Ne yazık ki esnaf olanlar Bağkura bağlı çalışanlar için bu şekilde bir durum olmadığını biliyoruz. Yeni düzenleme ile 1 Ocak 2021 tarihide uygulamaya girmesi planlanan Esnaf Ahilik Sandığı esnaflara kol kanat gerecek, işi olmayan kalan esnafların güvencesi olacak. 

Esnaf İşsizlik Maaşı Başvuru

Ahilik Sandığı Başvurusu; 4A kapsamında olanlar SSK bünyesine çalışanlar belirli koşulları sağlamaları durumunda işsizlik maaşını alabilmektedir. Bunu sağlamak amacıyla son 3 senede 600 gün prim ödemesi yapmaları ve son 120 gün içinde de hizmet akdine doğal olarak emek harcamaları gerekmektedir, hemde kendi isteklerini olmadan iş veren tarafında işten çıkarılmaları durumunda işsizlik maaşını oldukça rahat alabilmektedir.

Ahilik Sandığı Başvurusu

Bu bahsettiğimiz durum Bağkur kapsamına dahil olanlar için bir anlam ifade etmiyor. Özetlemek gerekirse anlatmak gerekirse, esnaflar dükkanını, iş yerini kapattıktan sonrasında herhangi bir işsizlik maaşı alamıyorlar. Bu mevzu da meydana getirilen emek harcama neticesinde Ahilik Sandığı Sistemi kurulması için adımlar atıldı. Daha daha ilkin 2018 senesinde kurulması planlanan fakat bazı altyapı problemleri yüzünden ertelenmek zorunda kalan Esnaf Ahilik Sandığı sistemi 1 Ocak 2021 zamanı itibariyle artık kati olarak kurulacak. 

Esnaf İşsizlik Maaşı Başvuru

Esnaflar İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Kurulma tarihinden itibaren ahilik sandığında primler esnaflardan toplanmaya başlamış olacak ve en erken 2024 senesinde sandığa prim ödeyenler belirli koşulları yerine getirmek koşulu ile 4A kapsamındakiler şeklinde halinde işsizlik maaşını alacaklardır. Sandık sigortasıı primi ödeyenolarak 5510 sayılı kanununun 4B maddesi bünyesinde bulunan ve hizmet akdine bağlı olmadan kendi adına bağımsız çalışmakta olan bireyşler sandık sigortalısı olarak sayılmakta. Ticari kazanç yada özgür meslek kazananı olarakta gerçek yada rahat usulde bulunarak gelir vergisi mükellefi olan esnaflar yeni iş kuranlar yükümlü olduklarından itibaren para ödemeye başlayabilecekler. Esnaf işsizlik maaşı müracaat şartları bu şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir