Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nasıl Başvurulur? Kredi borcuna haiz olan esnafa sicil affı yasası geliyor. Başta esnaflar olmak suretiyle vatandaşların en fazlaca merak etmiş olduğu mevzu ise sicil affı ne vakit yürürlüğe giriyor? Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nasıl Başvurulur? Sicil affı yasasından yararlanabilmek için dilekçe ile ilgili bankalara giderek başvuruda bulunabilmektesiniz.

 • 2020 Kredi Sicil Affı ve Başvuru Yöntemi
 • Kimler Sicil Affına Başvuru Yapabilir?
 • Sicil Affından Yararlanma Şartları Nedir?
 • Sicil Affından Kimler Yararlanabilecek?
 • Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır?
 • 2020 Kredi Sicil Affı ve Başvuru Yöntemi

  Kara listede yer almakta olan ve bu sebeple de bankalardan kredi ve kredi kartı alamamakta olan pek fazlaca kişiye sicil affı yasası bir çözüm olarak sunulmuş durumda. Finansman müesseselerinde bulunan borçlarını kapatmakta büyük zorluklar yaşayan, aylık taksitlerini zamanında ödeyemeyen ve bu yüzden de kredi notunun düşmesine yol açan, bankaların kara listesine giren kişilerin vakit kaybetmeden borçlarının olduğu bu bankalara giderek lüzumlu başvuruyu yapması gerekmektedir. Kredi sicil affının yürürlüğe girmiş olduğu günden başlayarak 6 ay içinde ilgili bankaya gidip müracaat meydana getiren vatandaşlara bu sayede destek olunacak. 

  Kimler Sicil Affına Başvuru Yapabilir?

  Kara listeye girmiş olan ve bu yüzden de kredi notu düşmüş olan; bankaların sunmuş olduğu esnaf kredisinden faydalanamamakta olan yüzlerce esnaf sicil affı yasalaştığı vakit bankalara lüzumlu müracaat yapabilme olanağına kavuşacak.

  Bankalara olan geçmiş borçlarını ödeyememiş ve peşin olarak kapatmak adına meydana gelen başvurular ile kara listeye adı yazılmış olan vatandaşlar, borçlarını ödemek için bir fırsata haiz oldular. Bu af yardımıyla kredi notları yükseltilip isimlerinin kara listeden çıkması sağlanacak ve bununla beraber sicilleri de temizlenecek. Ticari faaliyette bulunmakta olan ya da bulunmayan tüm vatandaşlar kobi, tüccar, işletme, esnaf ve hususi kişiler kredi kartı ve öteki kredi borçlarına dair kayıtları için sicil aflarından yararlanabilecekler.

  Sicil Affından Yararlanma Şartları Nedir?

  Sicil affından yararlanabilmek için yerine getirilmesi ihtiyaç duyulan şartlar ise fazlasıyla kolay; 

  • Borçlu olan kişiler yasa yürürlüğe girdikten sonrasında tam 6 ay içinde borçlarının hepsini ödemek şartı ile aftan yararlanacaklar.
  • Borcun hepsini peşin olarak ödemiş olan vatandaşların haricinde borç tutarının toplamını kapatmak şeklinde bir ödeme gücüne haiz olmayan hususi kişiler ve kobiler de gene altı ay içinde bankalara müracaat meydana getirecek ve borçlarının yapılandırılması için talepte bulunarak haiz oldukları bu 6 ay içinde faiz ile birlikte kapatacak.
  • Bankalara olan borçlarını ödemek için çabalayan borçluların gösterdikleri bu çaba sebebi ile adları kara listeden çıkarılmaya başlanacak. Kısaca eğer şahıs borcunu ödeyebilmek için bankaya müracaat yapıyorsa, bir tek bu başvuruyu yaptıkları için kredi notları da yükseltilecek. 
  • Bankalara olan borçlarını kapatıp 6 ay içinde isimlerinin yer almış olduğu kara listeden çıkmamış olan vatandaşlar ise bu şekilde bir durumda bankalara içinde bulundukları durumu denetim etmeleri için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Geçmişte haiz oldukları tüm borç tutarını peşin olarak ödeyenler ya da faizi ile birlikte tanınmış olan 6 ay süre içinde yine yapılandıranlar kredi sicil affı ile kara listeden çıkmış olacak.

  Esnaf Kredi Sicil Affı

  Sicil Affından Kimler Yararlanabilecek?

  • Kredi sicil affından 6 ay içinde tüm borcunu kapatmış olan vatandaşlar,
  • 6 Ay içinde haiz olduğu borçların tamamını ödeyebilmek için yapılandırma kredisini kullanmış olan vatandaşlar,
  • Kara listeye düşmelerine niçin olmuş olan borçlarını yapılandırmak için başvuruda bulunanlar,
  • Borcunu ödemiş olan sadece buna karşın 5 senelik süre sebebi ile gene de adı kara listede bulunan vatandaşlar faydalanabilecek.

  Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır?

  Sicil affı başvurusunun nereye yapılacağı ile ilgili kati olarak bir informasyon yayınlanmadı sadece kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte tüm bankaların çıkarılan bu kanun gereğince işlem yapmaları gerekmektedir. Kısaca borcu olan tüm vatandaşlar kanun hükümlerini ileri sürdükleri takdirde, ilgili bankalara yine yapılandırma ve borç kapatma başvurusu yapabilmektedirler. Bununla beraber kredi sicil affı ile ilgili sicil temizleme ve adını kara listeden çıkarma taleplerinde de bulunabilme şansına sahipler.

  İçeriğimizde sizler için Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nasıl Başvurulur? Sorularının cevaplarını ve dört gözle beklenen tüm bilgileri özetlemek gerekirse aktardık. Mevzu ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir