Birçok pozitif yanları bununla beraber getiren Esnaf odalarına kayıt olmak için belli şartların yerine getirilmesi ve belli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Kayıt için evvelinde belirtilmiş olan evrakların teslim edilmesinin arkasından şirket yetkilisinin ödemeyi yapmış olup dekontu teslim etmesi gerekmektedir. Gene kayıt işleminin bitmesinin arkasından esnaflar için belli dönemlerde kesinti tutarının da ödenmesi beklenmektedir. Esnaf Odası Kayıt Ücreti 2022 Yılı Tutarı açıklanan genelgeyle beraber bildirildi. Bu genelgeyle birlikte ücretler şu şekilde belirlenmiştir.

 • Yeni Başvuru Kayıt Ücreti Fiyatı
 • Esnaf Odalarına Kayıt İşlemleri
 • Esnaf Odası Kayıt Sürecinde İstenilecek Belgeler
 • Esnaf Odası 2021 Yılı Fiyatlandırmaları
 • Adres Değişikliği Ücreti
 • Senelik Kesinti Ücretleri
 • Kayıt Ücreti
 • Yeni Başvuru Kayıt Ücreti Fiyatı

  2022 yılı itibariyle kendi dükkânınızı açarak esnaflık yapmak istiyorsanız ne olursa olsun esnaf sicil kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Bu sicil kaydının yapılabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti devletine vatandaşlık ediyor olmanız gerekmektedir. Haklarınızdan yararlanabilme ehliyetine haiz olan ve vergi mükellefi olanların yanında bununla birlikte vergi muafları kişilerde esnaf odalarına kayıt yaptırabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içinde yaşamakta odalara kayıt için gerekliliklerden birisidir.

  Tüm bu gereklilikleri karşılayan kişilerin esnaf odalarına kayıt yaptırabilmesi için yeni kayıt ücretini yatırmaları gerekmektedir. Bu tutarı bağlı olduğunuz bölgede bulunan Esnaf ve Sanatkârlar odasına kayıt olurken belgelerin tesliminden sonrasında ödemeniz gerekir. Bu odalara kayıt olmak zorunludur. İşletmenizin resmi bir hale gelmesi için lüzumlu olan ruhsatı alabilmek için başvurduğunuz belediyenin istedikleri evraklar içinde esnaf odasına kayıt olduğuna dair bir belge bulunmaktadır. Ek olarak dükkânınızın açılışından sonrada çalıştırma ruhsatı alabilmek için esnaf sicil kaydının yaptırılması gerekmektedir. Esnaf Odası Kayıt Süreci ve Ücreti için yapmanız gerekenler aşağıda yazıldığı şekilde olmaktadır.

  Esnaf Odalarına Kayıt İşlemleri

  Türkiye devleti sınırları içinde esnaflık yapmayı planlayan hepimiz Esnaf odalarına üye olabilmektedir. Esnaf odalarına kayıt olan firmaların, TOBB ( Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ) bünyesinde hizmet veren herhangi bir odaya üye olmaması gerekmektedir. Kayıt işlemlerinin bitmesinden sonrasında sicil tasdiknamesi alınarak sicil kaydınızı tamamlamış olmuş olursunuz.

  Esnaf Odası Kayıt Sürecinde İstenilecek Belgeler

  Esnafların yasal bir halde hizmet verebilmesi adına lüzumlu belgelerin temini için lüzumlu olan ve birçok destek projesi bulunan esnaf odalarına kayıt için şu evrakların hazır edilmesi gerekmektedir.

  l Kimlik kartınızın aslı ve fotokopisi

  l Vergi levhasının fotokopisi var ise işletmeye ilişkin araçların ruhsat fotokopisi

  l 2 tane vesikalık fotoğraf

  l Etkinlik yürütülecek olan alanda lüzumlu Ustalık belgesi

  Başvuruların vekâlet verilerek yapılması durumunda vekâletin evvelinde aslıyla beraber bildirilmiş olması ve fotokopisinin bu belgelerin içinde verilmiş olması gerekmektedir.

  Esnaf odasına kayıt işlemlerinin takip edeni için ESBİS ( Esnaf ve Sanatkârlar Informasyon Sistemi ) kullanılabilir. Ek olarak kayıt için eğer dükkân var ise onun ikamet alanında olan yada evinizin ikamet alanında hizmet veren odayı tercih etmeniz gerekmektedir. Esnaf Odası Kayıt İşlem Ücreti haricinde esnafların adres değişikliği ve kesinti ücretleri de bulunmaktadır.

  Esnaf Odası Yeni Başvuru Kayıt Ücreti

  Esnaf Odası 2021 Yılı Fiyatlandırmaları

  Adres Değişikliği Ücreti

  Esnaf odalarına kayıtlı yurttaşlarımızın her hangi bir değişim yapmak zorunda oldukları durumda adreslerinin tekrardan beyan edilmesi gerekmektedir. Bu adres değişikliğini tamamlamak için bağlı olduğunuz odaya vergi levhanızı, kimlik kartınızı ve etkinlik belgenizi gösterdikten sonrasında adres değişikliği sebebiyle 139,15 TL ödemeniz gerekmektedir.

  Senelik Kesinti Ücretleri

  Esnaf odalarında senelik kesinti ücretlendirmeleri gruplar halinde belirlenmektedir. Yılda 2 sefer meydana getirilen bu ödemeler Nisan ve Ekim aylarında yapılmaktadır. 2020 yılı için belirlenen kesinti ücretleri şu şekildedir.

   Grup 1 = Bu grup Ankara- İzmir ve İstanbul odalarında bulunan ve büyükşehir ilçesi dâhil tüm ilçeleri kapsar ve kesinti 375 Türk Lirasıdır.

  Grup 2 = Kalkınmada her hangi bir önceliği olmayan iller ve ilçelerinin dâhil olduğu bu grup 325 Türk Lirası kesinti ödeyecekler.

  Grup 3 = Büyükşehir statüsünde bulunmakta olan illeri ve vergi muafiyeti olan gruplar toplamda 295 Türk Lirası kesinti ödeyecektir.

  Kayıt Ücreti

  Esnaf ve Sanatkârlar Odasına Kayıt Ücreti 2021 yılı için bildirimi 295 Türk Lirasıdır. Birçok pozitif yanları ve destek projeleri olan bu odalara kayıt olmanız durumunda esnaf kefalet kredilerine de müracaat hakkına haiz olmuş olursunuz. Kayıt işlemini yapmış esnaflardan 1 yıl süreliğine her hangi bir kesinti tutarı alınmamaktadır. Yeni işyeri açanlar için oldukça mühim olan bu odaların kaydının yapılmaması durumunda ruhsat alımı için lüzumlu evrakların bir kısmına ulaşım sağlayamayacağınız için işletmeniz yasal olmayacaktır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir