Esnafa destek paketi, tam kapanma ile yeniden gündemde gelmişti. Bugün ise, yapılmış olan kabine toplantısında verilecek haberler için gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasına çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu izahat ile zorda kalan ve kapanmada maddi hasara uğrayan esnaflar için paketler yayınlandığının müjdesini verildi. 3.000 TL yardımda bulunulacağını ve bu paranın 1 milyon 150 bin esnafa dağıtılacağını duyurdu. Akıllara ilk olarak başvurunun iyi mi yapıldığı ve ne vakit yapılacağı benzer biçimde sorular geldi. 

  • Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma
  • Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru

Esnafa Hibe Desteği

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında, salgın tedbirleri kapsamında maddi açıdan sorun çeken esnaflara çözüm olabilmek adına bu yardımın iki gruba ayrılarak yeni bağışlama paketi dağıtılacağını duyurdu. İlk grupta yer edinen meslekler ise; lunapark, kahvehane, kantinler, kırtasiyeler, kafe, düğün salonları ve web kafelerden oluşmaktadır. Bu grupta yer edinen 235 bine yakın işletmeye bir seferliğine 5 bin TL yardım yapılacağı açıklamalarda yer almıştır.

İkinci grupta yer alacak meslek grupları ise şu şekildedir; sıhhi tesisatçılar, kaportacılar, müzisyenler, oyuncak ve kozmetik sektöründe yer alanlar, oto yıkamacılar, camcılar, kayacılar, çilingirler ve tuhafiyeciler olmaktadır. Bu gruba, ilk grupta bahsedilen berber, lokanta, taksici pazarcılar ile minibüsçüler de dahil olduğu belirtilmiştir.

Bu grupta yer edinen işletme sayısı ise 1 milyon 150 bine yakın olduğu belirtilmektedir. Bu gruba ise bir seferlik olmak suretiyle 3 bin TL bağışlama desteği verileceği belirtilmiştir. Devletten tam tamına 4 milyar 622 milyon lira bağışlama esnafa dağıtılacaktır.

Esnafa Hibe Desteği Paketi

Büyük Şirketlere Yapılması Planlanan Yardım Paketi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamaların ilerleyen kısımlarında ise, şirketlere meydana getirecek yardımlardan söz edilmektedir Erdoğan’ın açıklamasında:  “Büyük firmalar içinde nefes kredisi adı altında bir adım atıyoruz. Bilgileri Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca açıklanacak. Bu programın hayırlı olmasını temenni ediyorum.” demiştir. 

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bir ton başına 1650 TL olan sert buğday alımını 2250 liraya, 1275 lira olan arpa alım fiyatını 1750 liraya ve nohut alım fiyatının ise 4.050 liraya çıkartıldığını açıklayarak çiftçiye destek olmak istediklerini belirtti.

1 Milyon 384 Bin’den fazla esnaf ve sanatkarımıza iki ayrı grup halinde 4 Milyar 622 Milyon liralık bağışlama desteği sağlayacağız.Birinci grup 5 bin, ikinci grup 3 binhibe desteği alacak.Her daim esnafımızın yanında olmaya devam edeceğiz..Hayırlı olsun.. pic.twitter.com/8NGGjcRCgJ

— Dr. Mehmet Muş (@mehmedmus) May 17, 2021

Hibe Desteğinine Başvuru Nasıl Yapılır

Öteki destek ve bağışlama başvurularında olduğu benzer biçimde esnafa bağışlama desteği başvurusu da e-devlet üstünden yapılmaktadır. Ilk olarak yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey, en yakın PTT şubesinden almış olduğunuz e-devlet şifresi ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile e devlete giriş yapmak olacaktır. Giriş yaptıktan sonrasında karşınıza çıkan “arama” kısmına “esnafa bağışlama desteği” yazarak sayfaya ulaşabilirsiniz. Peşinden müracaat bilgilerini ve sizden istenilen detayları yazdıktan sonrasında “başvur” butonuna tıklayınız

3000 TL Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır ? | Gelir Kaybı DesteğiWatch this video on YouTubeYt kaynak: Öğreten Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir