Yumuşak ve leziz bir ete haiz olmak haylice önemlidir. Lokum şeklinde tadına asla hayır denilmeyecek kadar güzel etlerde hazırlanabilir. Et marine etmek terbiye etmekle eş anlamlıdır. Ete değişik hoş bir lezzeti bu sayede bırakarak yumuşatır tat verir.

Zeytinyağı: Etin hava almasını önlediğinden dolayı yağına gömülü olarak beklemesi eti dinlendirdiği şeklinde yumuşacık yapmış olacaktır. Ete lezzet katarak bununla birlikte damağınıza hoş bir tat bırakır.

Eti terbiye etmek isteyenler dilerse yoğurtla da yapabilir.

Soda, kola, limondan uzak durulmalı, içlerinde asit yerine gaz olduklarından terbiye edilmez.

Süt, soğan, soğan suyu, yoğurt kullanarak yapılacak terbiye bununla birlikte lezzet katar. İçlerinde asit olmasından dolayı sinirleri çürüterek daha leziz et haline gelir.

Dana etinde karabiber kullanmanız oldukça daha leziz kılacaktır. Biberiye kullanmak eti lezzetlendirdiği şeklinde damağınızda hoş bir tat bırakır. Kuzu etini terbiye ederken kekik, karabiber, pul biber, kimyon kullanılmalı.

Eti ev ortamında uzun süre dinlendiremeyeceğinizden dolayı kasaptan alışveriş yaparken ne olursa olsun dinlenmiş et isteyiniz. Lezzeti güzel olduğu şeklinde sinirlerinden kurtulmuş olmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir