Et yeşillenir fakat niçin sorusuna ulaşınca bazı etlerde bakterilerden dolayı lekeler gri-beyaz, gri-sarı yada sarı-yeşil renkte küflenirler bu renkler çoğu zaman yeşil yada siyah renktedirler dikkat edilmesi gerekir.

Bilhassa Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanlardan gelen etler bir süre dışarıda bekletilir. Etin soğuması ve kanının akması bekletilen et bir süre sonra yeşillenebilir. Eti doğru şekilde saklamadığımız süre yeşillenerek yenmez hale gelebilir. Bir oldukça şahıs etin iyi mi saklanması icap ettiğini bilmemektedir. Etlerin doğru şekilde saklanarak dinlenmesi için püf noktalarına dikkat edilmelidir.

Kurban eti niçin yeşillenir?

Kurban eti kasaptan aldığımız etten oldukça farklıdır. Evlere giren etler direkt sıcak gelir. Yeteri oranda dinlenerek uygun şekilde saklanmalıdır. Kurban etleri buzdolabına konulduğunda hemen hemen sıcaklığını kaybetmemiş olur, etin sıcaklığından buzdolabının kendi soğutması etin iç kısımlarına ulaşmaz. Etin hava almayan yerlerinde bozulmalar ve yeşillenmeler meydana gelir. Etin dinlendirilerek arkasından buzdolabına koyulması gerekmektedir. Doğru şekilde dinlendirilmiş olan et dolaba koyulduğu süre bozulmasının önüne geçilir.

Etlerde yeşillenen kısımlar var ise eğer tüketilmemesi gerekir. Yeşillenmiş et zehirlenmelere yol açacağından kesip atmaktan ziyade topyekün atmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir