Birçok şahıs, içtikleri çaylara limon sıkmayı fazlaca seviyor. Çaya fazlaca hoş bir aroma katan bu aktivitenin tek faydası, çaya hoş bir aroma katmak değil. Bununla beraber bu işlem yardımıyla vücudunuza birçok faydayı da elde etmiş oluyorsunuz. Bilhassa çay içine bir ya da iki tane limon dilimi atmak, oldukça sıhhatli bir hareket olacaktır. Bu yazımızda sizlere, çaya limon sıkmanın elde etmiş olduğu faydaları anlatacağız.

Çaya limon sıkmanın faydaları nedir?

Çaya limon sıkmanın ya da direkt olarak limon dilimini çayın içine ekleminin birçok faydası bulunuyor. Bu faydalar yardımıyla fazlaca daha sıhhatli bir yaşam yaşayabilmeniz mümkün. Sayısız faydaya haiz olan bu eylemin faydalarını sizlere tek tek anlattık. Gelin hep beraber çaya limon sıkmanın ne benzer biçimde faydaları bulunduğunu inceleyelim.

Detoks tesiri yaratır

Limon içinde yüksek oranda sitrik asit bulunmaktadır. Bu yüksek miktardaki sitrik asit, insanların karaciğerlerinin temizlenmesinde destek verir. Bu yüzden de bazı detoks dönemlerinde, limonlu çay içilmesi tavsiye edilmektedir. Karaciğer toksik maddelerden ayıran ve karaciğer derinlemesine temizleyen limonlu çay, hem de böbrek taşı oluşumunu da engellemektedir.

Cilt sağlığını destek sunar

Çayın içine limon sıkarak içtiğiniz vakit limonun içinde bulunan C vitamini yardımıyla cildimizdeki hücreler yenilenmeye adım atar. Ölü deri hücrelerinin temizlenmesi ve yenilenmesi ile cildiniz daha genç bir görünüm kazanır ve daha uzun süre genç görünümünüzü koruyabilirsiniz. Limonlu çay cildin gerginliğini arttırır ve ciltte kolajen miktarının artmasını sağlar. Bu da kırışıklıkların daha uzun süre cildinizden uzak kalmasını sağlar. Bununla beraber limonlu çay ciltte sivilce ve akne oluşumunu engelleyerek cildinizin pürüzsüz kalmasını sağlar.

Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır

Limon, C vitamini, B6 vitamini, magnezyum ve potasyum bakımından varlıklı bir meyvedir. Tüm bu sıhhatli içerikler yardımıyla limon bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinde bırakır gösterir. Limonun çay ya da değişik bir içecek içine eklenmesi ile tüketilmesi halinde bu faydalarına erişilebilir. Bilhassa limonlu çayın içilmesi ise bağışıklık sistemini güçlendirmesi yardımıyla kış aylarında karşı karşıya kalınan grip, nezle ve soğuk algınlığı benzer biçimde bağışıklığın düşmesi sonucu görülen dönemsel hastalıklara karşı koruma sağlar.

Stres ve depresyona karşı kullanılabilir

Limonlu çayın içilmesi limonun içinde bulunan lifler yardımıyla sindirim sistemini düzenler. Limonun içinde yer edinen lifler bağırsaklarda yararlı bakterilerin sayısını arttırır ve bağırsaklarda yararlı bakteri dayısının artması ise beyinde sinir hücrelerinin fonksiyonlarını düzenler. Bu sayede limonlu çay içmek beyinde sinir hücrelerini tazeleyerek stres ve depresyon benzer biçimde hastalıkların önüne geçmeyi de sağlar.

Kan şekerini düzenler

Limon organik bir dengeleyici olarak bilinmektedir. İçerisinde yer edinen hisperidin yardımıyla limon kan şekerini düzenleyen yapıda bir meyvedir. Kan şekerinin fazla yükselmesinin önüne geçmek için içeceğiniz çayın içine limon sıkabilir ya da bir dilim limon atabilirsiniz. Bu şekilde limonu hem tatlandırıcı olarak kullanmış olmuş olursunuz hem de limon yardımıyla kan şekerinin ani yükselmesinin önüne geçebilirsiniz.

Kalp sağlığını korur

Limon kolesterolü dengeleyen bir meyvedir. Vücutta kolesterolü dengelemesi yardımıyla limon kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmektedir.  Kalp damarlarında tıkanmaları antioksidan tesiri ile engellemiş olan limon, bu sayede nüzul ve kalp krizi benzer biçimde ciddi hastalıkların da önüne geçmeyi sağlamaktadır. Limonlu çayın içinde kateşin adında olan bir madde bulunmaktadır. Bu madde kalp dostu maddeler içinde yer almış olduğu için her gece 1 bardak limonlu çay içerek ileride yaşanabilecek kalp sorunlarının önüne geçmeyi mümkün kılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir