Sabah kahvaltısı günün en mühim öğünü olarak bilinmektedir. Hakkaten de sabah kahvaltısını yapanla yapmayan içinde oldukca büyük farklar gözlemlenmiştir. Sabahları yeni güne daha dinç ve daha enerjik adım atmak için günün ilk öğünü kesinlikle atlanmamalıdır. Şundan dolayı gece boyu her şeyi sindiren vücut yeni güne yeni besinlere başlama ihtiyacı duymaktadır. Vücudun ayakta kalabilmesi ve yaşamsal fonksiyonlarının çalışabilmesi için en temel gereksinim olan fizyolojik ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Bu gereksinimler genel uyarılmışlık düzeyini de etkilediğinden bir insanoğlunun verim alıp almaması yediği yiyeceklere gore belirlenmektedir. Aç mı? Tok mu? Bu sorular oldukca fazla ehemmiyet arz etmektedir. Ek olarak güne daha pozitif bakmak ve verim almak için kahvaltı kesinlikle fakat kesinlikle yapılmalıdır. Meydana getirilen araştırmalarda da sabah kahvaltısının insanoğlu üstünde oldukca büyük etkilere haiz olduğu belirtilmiştir. Bilhassa verim açısından kahvaltının oldukca büyük tesirinin olduğu saptanmıştır. Uzmanların da çoğunlukla uyardığı bir mevzu olan kahvaltı asla atlanmadan yapılmalıdır.

Kahvaltı kadar kahvaltıda yenilen ürünlerde oldukca fazla ehemmiyet arz etmektedir. Bilhassa tüketilen besinlerin doyuruculuğu, yararları ve sağlıksal olarak sorun içermemeleri oldukca önemlidir. Kahvaltıların eğer olmazsa olmazları içinde yumurta, zeytin, peynir benzer biçimde ürünler yer almıştır. Sadece yaşamımıza girdiğinden beridir her sabah sofraları bereketlendiren sucuklar da artık sabah kahvaltısının vazgeçilmezleri içinde yer almıştır. Bilhassa ülkemiz sınırları içinde yer edinen Kayseri adeta sucuk ve pastırma diyarı olarak adlandırılmış durumdadır. Sucuğu yaşamımıza girmesi oldukca uzun seneler öncesine dayanmamaktadır. Sadece yaşamımıza ve sofralarımıza girmiş olduğu günden beridir yumurtaya eşlik etmekte ve kahvaltılara sevinç katmaktadır. Sadece günümüzde pek oldukca çeşit sucuk markası bulunmaktadır. Bunun yanında sosislerde, salamlarda ve sucuklarda oldukca fazla bakterinin olduğu ve bu bakterilerin insanları kansere kadar götürmüş olduğu tespit edilmiştir.

Sucuklarda, sosislerde ve ya salamlarda asla hijyenik olmayan ve oldukca zararı dokunan olan pek oldukca kimyasal madde tespit edilmiştir. Raf ömrünün uzun olması için pek oldukca ilaçla harmanlan bu ürünler her sabah maalesef ki sofralarımızda yer almıştır. Bilhassa evlatların gelişimini pek oldukca yönden negatif olarak etkilemekte ve insan sağlığın oldukca ciddi zarar vermektedir. Her gün yavaş yavaş bizleri zehirleyen bu sucuklar, salamlar ve sosisler beraberlerinde bir sürü hastalığı da getirmişlerdir. Son dönemlerde meydana getirilen pek oldukca bilimsel araştırmalarda sucuklarda, sosislerde ve salamlarda bir sürü bakteri tespit edilmiştir. Onun için pek fazla tüketilmemesi hakkında insanlara uyarılarda bulunulmuştur. Peki, sabahları şenlendiren, renklendiren ve doyuran bu besini asla mi tüketmeyeceğiz? Bu probleminin cevabı normal olarak tüketeceğiz. Sadece bununda belli bir standardı bulunmaktadır. Tüketilen sucuk hiçbir kimyasal madde ile yapılmamışsa ve sağlıklıysa tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Sadece bir çok yerde satılan sucuklarda kimyasal maddeler olduğundan kullanılması istenmemektedir. Peki, daha naturel ve kaliteli sucuğu nasıl temin ederiz? Bu probleminin da cevabı kolaydır. Aslen sucuğu kendinizde evinizde yapabilirsiniz. Doğrusu kendi sucuğunuzu kendiniz yapım edebilirsiniz. Peki, bu nasıl olacak? Ne benzer biçimde malzemelere gereksinim duyulacak? Bu ve buna benzer tüm sorular için işte detaylar…

Evde sucuk nasıl yapılır?

Evde sucuk yapmak hem ergonomik hem kolay hem de daha ekonomiktir. Sucuk tüketimi oldukca fazla olduğundan oldukca ciddi bir ekonomik külfet olabilmektedir. Sadece bu durum kendi sucuğunuzu yapım ettiğinizde değişmektedir. Üstelik daha sağlıklı ve daha besleyici olan bu ürünü evde bulunan birkaç malzemeyle yapabilirsiniz. Evde kendi sucuğunuzu üretmek pek oldukca insan için oldukca zor ve meşakkatli bir yolmuş benzer biçimde algılanmaktadır. Sadece durum zannedildiği benzer biçimde oldukca zor ve meşakkatli değildir. Bu işlem hem kolay hem de oldukça keyifli bir iştir.

Evde sucuk yapmak için ilk olarak sucuğun temeline inmek lazım. Doğrusu baharat ve kıyma kesinlikle bulunmalıdır. Kıyma ve baharatların birbiriyle iyice birleşmesinden meydana gelen sucuk her evde kolaylıkla yapılabilir. Sucukta kullanılan baharat miktarı kişiye gore değişim göstermektedir. İsteyen acısını kısaca baharatını bolca yapabilir. İsteyen de daha azca baharatlı bir sucuk yapabilir. Peki, evde sucuk yapmak için hangi malzemelere gereksinim duyulmaktadır? İşte detaylar…

Sucuk için gerekli malzemeler nedir?

  • Yarım kilo dana kıyması
  • Yarım kilo kuzu kıyması
  • 8-10 diş sarımsak
  • 3 yiyecek kaşığı kırmızı toz biber
  • 4 ve ya 5 tane kurtulmuş dana bağırsağı
  • 1 tatlı kaşığı kimyon
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı pul biber
  • 1 tatlı kaşığı yenibahar
  • 1 tatlı kaşığı karabiber

Sucuğun yapılışı;

Evde sucuk yapmak için yukarıdaki malzemeler gerekmektedir. İlk ilkin 8-10 diş sarımsağı soyup havana atın. Peşinden üstüne tuz atarak havanda iyice ezin. Ezme işleminin peşinden kullanılacak tüm baharatları bir kaba alın. Tüm baharatları iyice karıştır. Bu aşamada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim husus tuz ve baharat dengesidir. Bu denge kişiden kişiye değişim gösterdiğinden hepimiz kendi damak zevkine uygun bir halde baharatları azaltabilir ya da arttırabilir. Bu tamamen kişinin damak zevkine bırakılmış bir işlemdir. Baharatları da iyice karıştırdıktan sonrasında artık sıra kıymalara gelmektedir.

Ilk olarak kıymaları denir bir kaba alın. Peşinden kıymaların üstüne sarımsakları ve baharatları ilave edin. Averaj olarak 30 dakika kadar tüm malzemeleri güzelce yoğurun. Malzemelerin hepsi birbirine karışıncaya dek hepsini karıştırın. Bu işlem bittikten sonrasında da kabın üzerini hava kaçırmayacak şekilde streç film ile iyice kapatın. Peşinden da kabı dolapta averaj 1 gün kadar beklemeye alın. Bekletmedeki amaç tüm malzemelerin iyice birbirine karışması ve malzemenin dinlenmesidir.

1 gün kadar dinlenen malzemeleri dolaptan alın ve etleri kıyma makinesinden geçirerek etleri iyice inceltin. Kıymadan çektirdiğiniz eti averaj 20 dakika kadar iyice yoğurun. Yoğurma işleminin peşinden da artık sonlara doğru yaklaşıyoruz. Ilk olarak kurutulmuş dana bağırsaklarını alın ve bir huni yardımıyla yoğurmuş olduğunuz etinizi bağırsaklara doldurun. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim nokta doldurma esnasında havanın kalmamasıdır. Onun için etinizi olabildiğince iyice sıkıştırın. Hava kabarcıklarının olmamasına dikkat edin. Doldurma işlemi bittikten sonrasında bağırsakların baş kısmını boş bırakın. Peşinden baş kısımları da kapatarak tüm bağırsakları birbirine bağlayın.

Bağırsakların hepsini aynı şekilde doldurduktan sonrasında tümünü güneş gören bir yerde averaj 1 hafta kadar asılı bırakın. Eğer bu süre zarfında sucuklarınızda hava kabarcığı görürseniz onu bir iğne yardımıyla patlatın. İyice kuruyan sucuklarınızı 1 haftanın peşinden artık gönül rahatlığıyla tüketebilir ve sofralarınızda yer verebilirsiniz.

Afiyetle yiyin

Seyredin: SADECE 1 KG KIYMA İLE EVDE SUCUK NASIL YAPILIR – MAKİNESİZ EV YAPIMI SUCUK TARİFİ

https://www.youtube.com/watch?v=E-gUjK0FmWUVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: SADECE 1 KG KIYMA İLE EVDE SUCUK NASIL YAPILIR – MAKİNESİZ EV YAPIMI SUCUK TARİFİ (https://www.youtube.com/watch?v=E-gUjK0FmWU)

Organik yollarla elde edilmiş sucuklarda hiçbir katkı maddesi, ilaç ve ya kimyasal madde bulunmadığından gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Dikkat edilecek en mühim hususlara riayet edilmiş olduğu sürece hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız. Eğer bulunduğunuz bölge oldukca fazla güneş alıyorsa sucuklarınızın kuruma süreside naturel olarak azalacaktır. Doğrusu 1 haftada kuruyan sucuğunuz 3 günde de kuruyabilir. Bu ve buna benzer hususlara dikkat edildiğinde hiçbir sağlıksal mesele yaşamayacaksınız. Piyasadaki pek oldukca ürün raf ömrü uzun olsun diye içine oldukca fazla kimyasal madde eklenmektedir. Bu kimyasal maddeler zaman içinde vücutta geri dönülmez hasarlara yol açmaktadır. Onun için evde meydana getirilen sucukların tüketilmesi daha sağlıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir