Evde Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Evde filtre kahve iyi mi yapılır ? Sıcak bir kahve kimi zaman aradığınız tek şey olabilir. Evde geçireceğiniz keyifli zamanların arkadaşı olan kahve, birçok şekilde ve lezzette size eşlik edebilir. Damak tarzınıza uygun olanı seçmek sizin için kafi olacaktır. Bu yazımızda ise tercihi filtre kahveden yana olanlara hususi tüyolar paylaşıyor olacağız.
Evde filtre kahve yapmak istediğinizde, filtre kahve yapmak için gereksinim duyacağınız malzemeler ehemmiyet arz ediyor. Otomatik bir filtre kahve makinesi, oldukça ergonomik çözümler sunabileceği benzer biçimde maliyet açısından bütçenize uygun olmayabilir. French Press ise daha daha uygun maliyetlere, filtre kahve lezzetini deneyimlemenize destek oluyor.
Filtre kahve iyi mi yapılır sorusuna yönelik cevaplarımızda birazcık da eski yöntemlere değinmemiz gerekir ise filtre torbaları, filtre tutucuları ve İtalyanların meşhur Moka Potları da iş görebilir. Filtre kahve yapımında eğer otomatik makinelerden yararlanmak istiyor iseniz de burada seçeceğiniz makinenin özellikleri devreye giriyor. Filtre kahve makinesi iyi mi kullanılır? Filtre kahve demlemek istiyor iseniz şu adımları izlemelisiniz:

1.Filtre kahve kâğıdını yada filtresini makinenizin ilgili bölmesine yerleştirin. Tek kullanımlık kâğıtların daha iyi sonuçlar verdiğini belirtebiliriz.
2.Filtre kahvenizin miktarını ayarlayın. (Çoğu zaman ölçü kabınız olacağı için istediğiniz ölçüyü ayarlayabilirsiniz. Eğer öğütücü özelliği olan bir makineye haiz iseniz, öğütücü kısmına filtre kahvenizi öğütmek için yerleştirmelisiniz. Eğer öğütme özelliği yok ise öğütülmüş hazır filtre kahveleri tercih edebilirsiniz. Öğütücüsü olan filtre kahve makinelerinde ise istediğiniz yarı yaparken bu ayarın kahvenin sertliğini etkileyeceğini de göz önünde bulundurmalısınız.)
3.Su haznesine ölçüler için tavsiye edilen oran kadar su ekleyebilir yada kendi belirlediğiniz su miktarını koyabilirsiniz. (Su seçiminde kireç faktöründen dolayı içme sularını tercih etmeniz önerilir.)
4.Suyu ve kahveyi koyduktan sonrasında eğer vakit ayarı var ise vakit ayarı yaparak taze bir halde tüketebilirsiniz. Vakit ayarı bulunmayan filtre kahve makinelerinde ise güç tuşuna basarak averaj 5 dakika içinde kahvenizin hazır hale geldiğini söyleyebiliriz. 5 dakikalık da bir dinlenme oranı verir isek 10 dakika sonrasında kahveniz tüketilebilir hale gelecektir.

Otomatik filtre kahve makinesini cazip kılan en mühim şeylerden bir tanesi de kahvenizi ısıtma hususi durumunun bulunmasıdır. Güç düğmesine basarak soğumaya yüz tutmuş kahvenizi ısıtarak yine sıcak bir halde tüketebilirsiniz.

Not: Kahve makinenizde süt bölmesi özelliği var ise bunu da kullanabilirsiniz.

Filtre Kahve Makinesi Olmadan Nasıl Yapılır?

Filtre kahve makinesi olmadan iyi mi yapılır? Bunun için birçok alternatif çözüm bulunmaktadır. Filtre kahve makinesi almak istemeyenler için french press en ergonomik çözümlerden biri haline geliyor. Üstelik french press ile bir tek kahvelerinizi değil, nebat çaylarınızı da yapabilirsiniz. Bir öteki yöntem ise Moka Pot olmaktadır. Moka potların yanı sıra filtre kahve torbaları ve filtre tutucuları da makinesiz filtre kahve yapmanızı sağlar. French presste filtre kahve iyi mi demlenir? sorusunun yanıtını ise aşağıda detaylı bir halde sizlere açıklamaya çalıştık.

French Press ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

French presste filtre kahve demlemek isteyenler için adımlar:

-Ilk olarak kahvenizi demlemek için kullanacağınız suyu kaynatmalısınız.
-Suyunuz kaynadıktan sonrasında yarım dakika kadar dinlendirdikten sonrasında french pressinize suyu koymanız gerekiyor.
-Suyu french presse koyduktan sonrasında kendi ölçünüze nazaran filtre kahveyi sıcak suyun üstüne ilave edin. (Filtre kahveyi sıcak suyun üstüne koyar iseniz yumuşak bir içim olacaktır. Böylece kahve yanmayacaktır. Sert içim sevenler için ise tersi önerilir.)
-Kullanacağınız ölçü için bir su bardağına 12 gr filtre kahve önerilir.
-French pressinizin “press” kısmını aşağı indirmeden tam üstte yer alacak şekilde konumlandırarak, filtre kahvenizi 5 dakika demlendirmelisiniz.
-5 dakikanın sonunda press kısmını yavaşça aşağı indirerek filtre kahvenizi keyifle içebilirsiniz.

Moka Potta Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Moka potta filtre kahve iyi mi yapılır? Moka pot, ocak üstünde kahve demleyebileceğiniz bir aparattır.

-İnce öğütülmüş filtre kahvenizi orta bölümde yer edinen hazneye doldurmalısınız.
-Alttaki hazneye ise soğuk suyu dolduruyorsunuz.
-Averaj büyüklükteki bir moka potta kahveniz 5 dakikada pişerek içmeye hazır hale geliyor.
-Moka potta yaptığınız kahvelerin öteki filtre kahve araçlarına nazaran daha yoğun tada haiz olacağını görebilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak ekleyeceğiniz filtre kahve miktarını ona nazaran ayarlamanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir