Son yıllarda popülerliği oldukça yüksek bir seviyeye ulaşan tatlılar içinde yer edinen macaron, daha oldukça bir pastane ürünü olarak tanımlanır. Pastanelerden alınan ya da kafelerde sipariş edilerek tüketilen macaronların tarifi ise yakın zamana kadar pek bilinmiyordu. Bu yüzden de evlerde yapılamayan macaronları evlerinde hazırlamak ve pastanelerdeki hazır ürünler yerine kendi lezzetlerini hazırlamak isteyenler için ev içinde ergonomik macaron hazırlama tarifini araştırdık.

Evde macaron nasıl yapılır?

Ev içinde macaron hazırlamak ve genel anlamda pastanelerden alınan bu ürün kendi bilmiş olduğu lezzetler ile tekrardan yorumlamak isteyenler için macaron hazırlama tarifinin oldukça rahat ve ergonomik bir halde karşınıza çıkacağını belirtmek gerek. Fazlaca uzun seneler süresince pastanelerden alınan ve evlerde yapılması zor benzer biçimde görünen macaronu hazırlamak için işte evde ergonomik macaron hazırlama tarifi ve macaron hazırlamanın püf noktaları:

VİDEO: Macaron Nasıl Yapılır? – Kurabiye Tarifi – Nefis Yiyecek Tarifleri

https://www.youtube.com/watch?v=NaJijBvshekVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Macaron Nasıl Yapılır? – Kurabiye Tarifi – Nefis Yiyecek Tarifleri (https://www.youtube.com/watch?v=NaJijBvshek)

Malzemeler

  • 125 gram pudra şekeri
  • 125 gram badem unu
  • 120 gram toz şeker
  • 1 çay bardağı su
  • 2 yumurta akı
  • 1 çimdik tuz

Ganaj için

  • 100 gam krema
  • 200 gram sütlü ve bitter çikolata (karışık)

Hazırlanışı

Evde macaron hazırlamak isteyenler için macaron hazırlamanın ilk adımı pudra şekeri ve badem ununu rondodan geçirmek. Bunun arkasından toz şeker ve uyu ufak bir tencereye alarak ortalama olarak 5 dakika kadar kaynatın. Oldukça yüksek ateşte kaynatmamaya dikkat edin. Sonrasında tüm bu malzemeleri değişik kaplarda bekletirken bir taraftan yumurta akının üstüne bir çimdik tuz ilave edin ve iyice köpürene ek karıştırın. Peşinden şekerli suyunuzu yumurta akı üstüne oldukça yavaş şekilde dökmeye başlayın. Suyu dökerken bir taraftan karışımı hızlıca çırpın. Ortalama olarak 5 dakika süresince çırpma işlemine devam edin, kesilecek kıvamlaşana kadar sürdürün. Sonrasında pudra şekeri ve badem unu karışımını bu karışıma ilave edin ve spatula yardımı ile karıştırmaya başlayın.

Isterseniz bu aşamada renklendirme işlemi yapmak için besin istediğiniz renkte besin boyasından birkaç damla çerisine ekleyebilir ve hamur harcını bu şekilde karıştırabilirsiniz. Hazırladığınız kek hamur harcını kıvamındaki hamur harcını bir sıkma torbası içine alın. Sonrasında bir tepsinin tabanına yağlı pişirme kağıdı serin ve sıkma torbasından macaronları uygun boyutta sıkmaya başlayın. Aralarında birazcık mesafe bırakmak daha doğru olacaktır. Bu işlemin arkasından tepsiyi sert bir zemine 2-3 kere vurarak hamur harcı parçalarının düzleşmesini sağlayın. Bu şekilde iken tepsiyi 1 saat kadar beklemeye alın. Bekleme süresinin arkasından tepsiyi öncesinden 140 dereceye ayarlanmış ve ısıtılmış bir fırının içine alın. Ortalama olarak 20 dakika pişmesi gerekiyor. gene de değişim izah edebilir, denetim etmeyi ihmal etmeyin. Fırından çıkardığınız macaronları soğumasını bekleyin ve ganajı hazırlamak için kremayı ısıtıp çikolatayı ilave edin. Sonrasında bu karışımı soğumasını bekleyin. Son olarak bir macaronun üstüne ganaj sıkın ve üstüne başka bir macaronu yerleştirin. Afiyetle yiyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir