Saç bakımı bilhassa bayanlar içinde oldukça yaygın olan vücut bakım çeşitlerinden biridir. Genel olarak ise saçlarının sağlığını korumak isteyen her insanın yapması ihtiyaç duyulan saç bakımları tamamlanmamış şekilde gerçekleştirildiğinde, saçlarımız yeteri kadar beslenemediği için dökülmeye adım atar. Sadece doğru saç bakımı ile dökülmekte olan saçları kurtarmak da mümkündür. Bu bakım için saç maskelerini tercih edebilirsiniz. Saç yapınıza uygun doğru saç maskesi ile saçlarınızı besleyebilirsiniz.

Evde saç maskesi yapımı

Saç bakımı mevzusunda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan pek oldukça detay vardır. Yalnızca bir saç bakım rutini olarak gördüğümüz saç maskelerinin yanlış şekilde yapılması da bu yüzden oldukça tehlikeli bir durumdur. Yanlış saç bakım ürünlerimin kullanılması saç yapısına ve kafa derisinin sıhhatli yapısına zarar vererek saçta dökülmeler yaşanmasına neden olur. Bu durum bilhassa saçlarda kullanılan kimyasal içerikli ürünlerin yoğun olarak kullanılmasından dolayı yaşanmaktadır. Saç bakım ürünlerini naturel olan malzemeler ile hazırladığınız vakit ise bu risk ortadan kalkar ve saç bakımı oldukça daha sıhhatli bir hale gelir. Saç bakım rutinlerini naturel malzemeler kullanarak tamamlamak isteyenler ise evde saç maskesi yaparlar. Evde saç maskesi yapmanın bazı püf noktaları vardır. Evde saç maskesi hazırlamak isteyenler için dikkat edilmesi gerekenler ve evde hazırlanan saç maskeleri ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Yumurta ve limon maskesi

Yumurta ve limon kendi başlarına saçın sıhhatli yapısını koruma özellikleri ile bilinirler. Bu iki olağanüstü gıdanın birlikte kullanılması ise kolay kırılan saçların yapısını güçlendiren bir saç maskesini ortaya çıkarır. Yumurta ve limon ile evde saç maskesi hazırlamak isteyenlerin ilk olarak yapması ihtiyaç duyulan ise ufak bir kap içine 2 yumurta kırmak. Arkasından yumurtaların üstüne yarım limonun suyunu sıkın ve bu karışımı tamamen benzeşik hale gelene kadar karıştırın. Karışımı saç köklerinizden uçlarına kadar masaj yaparak uygulayın. 30 dakika adar karışımı saçlarınızda beklettikten sonrasında ılık su ile durulayarak bakımı tamamlayın.

Elma sirkesi ve bal maskesi

Elma sirkesi asidik olması sebebi ile saçlarda kullanıldığında kimi zaman tahrişlere yol açabilir. Bundan dolayı elma sirkesi ile uygulanan tarifler duyarlı ciltler için önerilmez. Bunun haricinde ise herhangi bir ziyanı yoktur. Elma sirkesi ile saçlarınız bakım yamak isterseniz, balın naturel antiseptik yapısından yararlanmak saç bakımını oldukça daha sıhhatli hale getirecektir. İlk olarak elma sirkesi, bal ve Hindistan cevizi yağından eşit miktarlarda bir kaba alın ve tamamen benzeşik bir karışım elde edene dek karıştırın. Karışımı uygulamadan öne saçlarınızı azca oranda su ile nemlendirin. Arkasından köklerden uçlara doğru masaj yapar şekilde saçlarınıza uygulayın ve 20 dakika kadar bekleyin. 20 dakika sonunda saçlarınızı şampuanlayarak sudan geçirin. Bu bakım yardımıyla saçlarınız daha parlak ve daha canlı görünecektir. Bununla beraber saç köklerini besleyen karışım saçların daha gür ve daha kalınca telli olmasını da sağlar.

Omega-3 maskesi

Avokado yağı ve zeytinyağı şeklinde yağlar yüksek oranda omega-3 yağ asidi içeren naturel yağlar arasındadır. Zeytinyağı ve avokado yağı ile meydana getirilen saç bakımlarında saçlar canlılığını korur ve saç kökleri güçlenir. Bu şeklinde naturel yağları kullanarak saç maskesi hazırlamak için ilk olarak 1 yumurta sarısı, 1 yiyecek kaşığı zeytinyağı ve 1 yiyecek kaşığı avokado yağını karıştırın. Arkasından karışıma bal ilave edin ve iyice karıştırın. Karışımı saçlara köklerden uçlara doğru uyguladıktan sonrasında bir havlu ile sarın ve 10 dakika fön makinesi tutarak kurutun. Arkasından 20 dakika kadar daha bekledikten sonrasında saçlarınızı yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Zencefil maskesi

Zencefil de naturel saç bakımı ürünleri içinde yer verilmiştir. İltihap önleyici ve canlandırıcı özellikleri ile saç derisini dökülmelere karşı korumuş olan zencefili kullanarak hazırlayacağınız saç maskeleri saçlarınızın daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Bu yöntemi kullanarak saç bakımı yapmak için ilk olarak bir zencefili 2 fincan kadar su ile dolu bir kaba rendeleyin. Arkasından kazanmış olduğunuz zencefilli suyu kaynatmaya başlayın. Suyun yarısı kadarı buharlaştıktan sonrasında ocağın altını kapatın ve karışıma 1 yiyecek kaşığı limon suyu ile bir yiyecek kaşığı zeytinyağı ilave edin. Karışımı saç köklerine yedirecek şekilde masaj yaparak uygulayın. Arkasından bu maske saçınızda kuruyana kadar bekleyin. Ondan sonra bu karışımı ılık su ve şampuanla yıkayarak saçlarınızdan çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir