Yemeklerde, değişik tariflerde ve sıhhatli yaşam tavsiyelerinde bol miktarda karşımıza çıkan ve yiyecek kültürümüzün mühim öğelerinden olan sarımsak son yıllarda karşımıza sarımsak tozu olarak  da çıkıyor ve sarımsak tozu kullanarak hem sarımsağın yararlarından yararlanabiliyor hem de sarımsağı kullanmak adına temizleyip doğrama zahmetine girmemiş oluyoruz. Antibiyotik dolu sebze sarımsağın toz halinde bir baharat şeklinde kullanılabilmesi için aktarlardan almak yerine şimdi bu baharatı evde de hazırlayabilir ve daha sıhhatli olduğundan güvenli olabilirsiniz.

Evde sarımsak tozu nasıl yapılır?

Sarımsak tozunu evde hazırlayarak hem sıhhatli hem de ergonomik bir halde yararlarından yararlanmak istiyorsanız, gerekseme duyacağınız malzemeler hem oldukça azca hem de hazırlaması aslen bildiğinizden bile daha kolay. Sarımsak tozu hazırlamak için istediğiniz kadar sarımsak kullanabilir ve istediğiniz zaman yeniden sarımsak tozu hazırlayabilirsiniz.

Sarımsak tozu hazırlarken öncelikle yapmanız ihtiyaç duyulan sarımsakları iyice yıkamak ve arkasından temizlemek. Arkasından sarımsaklarınızı dişlere ayırın ve diş sarımsakları mümkün olmasıyla birlikte ince dilimler halinde doğrayın. Bu aşamada dikkatli bir halde iç kısmı yeşillenmiş olan sarımsakları ayırın. Yeşillenmemiş olanları ise bir tülbent içinde güneşin altında kurumaya bırakın. Eğer güneşin kafi olmayacağı kış aylarında hazırlıyorsanız, bir fırın tepsisi içine yaydığınız sarımsak dilimlerini kahverengileşmeyecek şekilde 180 derecede birkaç dakika bırakarak da kurutabilirsiniz. Sadece kahverengileşmemesi oldukça mühim. Kuruyan sarımsak dilimlerini bir havan, öğütücü ya da istediğiniz başka bir alet kullanarak tamamen toz haline gelene dek öğütün.

Arkasından isterseniz sarımsak tozlarınızı bir siniye yayarak 1-2 gün kadar havalanmaya bırakabilirsiniz. son olarak ağzı hava almayacak bir kavanozun içinde öteki baharatlarınızın yanında saklayabilir ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Sarımsak tozunu doğru şekilde sakladığınız takdirde bozulmayacaktır sadece gene de oldukça uzun süreler saklamamanız öneriliyor. Bundan dolayı hemen hemen taze iken kullanmak yararlarından da daha kolay yararlanmanızı elde edecektir.

Sarımsak

Sarımsak tozu nasıl kullanılır?

Sarımsak tozunu isterseniz yiyecekleri hazırlarken öteki baharatlar şeklinde yemeğin pişme aşamasında ya da hazırlanan yiyecek üstüne serperek kullanabilirsiniz. Bununla beraber yemeklerin üstüne sos olarak hazırlayacağınız sarımsaklı yoğurt içinde de kullanabilirsiniz. Tıpkı havanda ezeceğiniz sarımsakları kullandığınız şeklinde tozunu da kolaylıkla kullanabilir ve bu sayede yemeği hazırlarken bir de sarımsak temizlemek ile uğraşmamış olmuş olursunuz. Ergonomik yapısı yardımıyla kullanımı hızlıca gerçekleşir ve naturel olarak hazırlandığı için sarımsaktan alacağınız verimden bir yitik yaşamamış olmuş olursunuz.

Seyredin: Hepimiz Evde Kendi Sarımsak Tozunu Yapabilir | Sarımsak Tozu Tarifi

https://www.youtube.com/watch?v=bKYKDXb6uC8Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: Hepimiz Evde Kendi Sarımsak Tozunu Yapabilir | Sarımsak Tozu Tarifi | Emine’nin Köy Mutfağı (https://www.youtube.com/watch?v=bKYKDXb6uC8)

Sarımsak tozu kullanmak sıhhatli mıdır?

Sarımsak tozunu evde herhangi bir katkı maddesi kullanmadan hazırladığınız takdirde kullanımının herhangi bir ziyanı yoktur. Sadece kullanım miktarı daima olduğu şeklinde kafi dozda tutulmalıdır. Bunun haricinde  dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan başka bir nokta yoktur sadece gerilim hastaları için kullanmadan ilkin doktora danışmak en sağlıklısı olacaktır.

Sarımsak tozu kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Sarımsak tozu kullanırken en oldukça dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan ise, hazırladığınız tozun bir baharat yapısında olacağından düzgüsel sarımsak kullanımı şeklinde bol miktarda kullanmak yerine yemeği denetim ederek parça parça ilave etmektir. Sarımsak haricinde bir araç-gereç kullanılmamasına güvenerek aşırı oranda kullandığınız takdirde hem yarar yerine zarar görebilir hem ağır bir sarımsak tadı katarak yemeğinizden alacağınız tadı kaçırmış olmuş olursunuz.

Sarımsak tozu yapmak için aşağıdaki adımları seyredebilirsiniz:

  1. Sarımsak köklerini paklayın ve ince ince doğrayın.
  2. Sarımsakları tencerede minik bir miktar zeytinyağı ile pişirin. Pişirme esnasında sarımsakların kızarmamasına dikkat edin.
  3. Sarımsakları ocaktan alın ve soğumasını bekleyin.
  4. Sarımsakları bir elekte geçirin ve toz haline getirin.
  5. Sarımsak tozunu saklamak için bir kap içine doldurun ve buzdolabında saklayın. Sarımsak tozu, hafifçe nemli bir bezle kapatılabilir ve bu şekilde birkaç hafta süresince saklanabilir.

Bu tarifte belirtilen miktarlar, averaj olarak bir çay bardağı kadar sarımsak tozu üretecektir. Sarımsak tozu miktarını isteğinize bakılırsa artırıp azaltabilirsiniz. Sarımsak tozu, yemeklerde aromatik bir tat vermek için kullanılabilir ve bununla birlikte sıhhat açısından da yararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir