Son zamanlarda evde yiyecek ve içecek yapmaya olan ilginin git gide arttığı dikkatlerden kaçmıyor. Evde en fazlaca meydana getirilen organik ürünlerden biri de yoğurt oluyor. Anadolu mutfağının en mühim organik ürünleri içinde bulunan yoğurdun yararları her geçen gün meydana getirilen araştırmalarla daha da ortaya çıkıyor. Evde kendi yoğurdunu yapmış olup sıhhatli ve leziz ev yoğurdu tüketmek isteyenler bunu iyi mi yapacağını merak ediyor.

Evde yoğurt mayalamak her ne kadar kolay gibi görünse de aslına bakarsak oldukça dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan detaylar barındırıyor. Evde yoğurt mayalamayı bir kez başardıktan sonrasında kolayca kendi yoğurdunuzu yapmanın ne kadar güzel bir his olduğu anlaşılıyor. En iyi kıvamlı ev yoğurduna haiz olmak için mayalama süresinin net olarak bilinmesi gerekiyor.

Evde Yoğurt Iyi mi Yapılır?

Yapınış ürünlerini tüketmek istemeyen kişiler haklı olarak geçmişte büyüklerin yapmış olduğu gibi ev ortamında organik ürünleri yapmak istiyor. Evde yoğurt mayalamanın oldukça kolay olduğu düşünülüyor. Sadece ne yazık ki evde yoğurt mayalamak zannedildiği kadar kolay olmuyor. Yoğurt, fermente bir yiyecek olduğundan içinde milyonlarca canlı bakteri barındırıyor.

Bu bakteriler vücut için oldukça yararlı olduğundan birçok beslenme uzmanı da evde mayalanan yoğurdun tüketilmesini tavsiye ediyor. Ev yoğurt mayalayabilmeniz için ilk olarak bu işlemi iyi mi yapacağınızı da bilmeniz gerekiyor. Evde yoğurt yapmanız için mümkünse organik süt temin etmeniz daha iyi olur. Evde yoğurt yapmak için uygun malzemeleri ve hijyenik ortamı sağladığınız takdirde kolaylıkla evinizde yoğurdunuzu yapabiliyorsunuz.

Ev Yoğurdu Yapmak İçin Malzemeler

Evinizde son aşama leziz ve besleyici bir yoğurt yapmak isterseniz ihtiyacınız olan malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Ev yoğurdu için lüzumlu olan malzemeler; süt, temiz bir kap, tahta kaşık ve mayalık yoğurt oluyor. Bir tek birkaç malzemeyle sizde evinizde kolaylıkla ev yoğurdunuzu yapabiliyorsunuz.

Ev yoğurdu yapmak için lüzumlu olan malzemeler her ne kadar sınırı olan olsa da bu malzemelerin her birinin yoğurdun kalitesi üstünde büyük bir tesiri oluyor. Ev yoğurdu yapmak için kullanacağınız tüm malzemelerin oldukça temiz olması gerekiyor. Aksi takdirde içinde bulunması ihtiyaç duyulan yararlı bakteriler yerine zararı olan bakteriler çoğalabiliyor.

Yoğurt mayalama

Evde Yoğurt Yapılışı

Evde yoğurt yapmanız için ilk olarak lüzumlu malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Peşinden ilk olarak sütü bir tencereye alıp kaynatmanız gerekiyor. Bu işlemin yapılmasının sebebi sütün içinde olabilecek mikropların kaynatılarak yok edilmesi oluyor. Sütü kaynatıp ılımaya bırakın. Süt ılıdıktan sonrasında yoğurdunuzu mayalayacağınız kabın içine alırken bir tülbent ve süzgeç yardımıyla sütü süzgeçten geçirin. Bu işlemin yapılmış sebebi ise sütün içinde olabilecek herhangi bir şeyi ayırmak oluyor. Son olarak ılık olan sütün derecesini var ise bir termometre ile ölçün.

Eğer ısı ölçeriniz yoksa serçe parmağınızı süte batırıp sekize kadar sayın. Eğer eliniz sekizden sonrasında yanarsa mayalanmaya hazırdır. Sadece süt fazlaca sıcaksa ılıması için birazcık daha bekletmeniz gerekiyor. Son olarak bir tahta kaşık yardımıyla mayalık yoğurdu süte ekleyip birazcık karıştırın. Ondan sonra sıcak ve sessiz bir ortamda 24 saat mayalanmaya bırakmanız gerekiyor.

Ev Yapımı Yoğurdun Yararları

Evde meydana getirilen her şeyin dışarıda üretilen şeylere nazaran son aşama sıhhatli olduğu biliniyor.

Ev yapımı yoğurdun yararları şu şekildedir:

  • Sıhhatli kilo verilmesini sağlar
  • Cilt sağlığını pozitif yönde yönde etkisinde bırakır
  • Bağırsak florasını düzenler
  • Saç ve tırnakları kuvvetlendirir
  • Cilt yapısını gençleştirir
  • Uyku sorunlarını hafifletir

Ev yapımı yoğurdun malum yararları maddelerde belirtildiği şekilde oluyor. Tertipli olarak ev yoğurdu tüketen kişilerin bu etkilerin neredeyse hepsi gözlemlediği biliniyor. Ev yapımı yoğurdun oldukça yararlı olduğu biliniyor. Sadece ev yapımı yoğurt tüketilirken abartıya kaçılmaması gerekiyor.

Video: DİKKAT: TAŞ GİBİ YOĞURT MAYALAMAK İSTEYENLER BURAYA!PÜF NOKTALARIYLA YOĞURT MAYALAMA

https://www.youtube.com/watch?v=yYV90bgkDsEVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: DİKKAT📣TAŞ GİBİ YOĞURT MAYALAMAK İSTEYENLER BURAYA!PÜF NOKTALARIYLA YOĞURT MAYALAMA✅ (https://www.youtube.com/watch?v=yYV90bgkDsE)

Ev Yapımı Yoğurdun Mayalanmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev yapımı yoğurt mayalanırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan birçok şey bulunuyor. Ev yapımı yoğurdun en fazlaca dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan kısmı mayalanma kısmı oluyor. Bu aşamada başta ısı ve temizlik olmak suretiyle birçok şeye dikkat edilmesi gerekiyor. Ev yapımı yoğurdun mayalanma süresi 24 saat olsa da bu sürenin bir kısmını sıcak bir kısmını soğuk mayalama şeklinde yapabiliyorsunuz.

İlk 18 saat oda sıcaklığından birazcık daha sıcak bir ortamda mayalanma işlemini yapabiliyorsunuz. Ondan sonra yoğurdu buzdolabına alıp belli bir sürede orada mayalandırmaya devam etmeniz gerekiyor. Eğer yoğurdunuzun fazlaca sulu olmasını istemiyorsanız ilk mayalama işlemi esnasında kabın ağzını sıkıca kapatmadan üstüne peçete yada tülbent örtün. Bu şekilde içinde bulunan fazla suyun çekilmesi sağlanıyor. Ek olarak yoğurt mayalama işleminin daha iyi olması için bakraç kapları ya da cam kavanozları tercih etmenizde yarar bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir