Çoğu zaman yazları görülen bu durum oldukça can can sıkan olabiliyor. Bilhassa müstakil evlerde ya da giriş katında yaşayan kişilerin sık sık yaşamış olduğu bir durumdur. Kış uykusundan hemen hemen uyanan kertenkeleler aç bir halde buldukları her yere girerler. Genel anlamda büyük olan kertenkeleler bulundukları ortamı pek terk etmezler. Buna bağlı olarak da evlere pek girmeyi tercih etmezler. Fakat daha ufak meraklı kertenkeleler ise dolaşmayı ve yeni bölgelere girmeyi oldukça severler. Eve kertenkele girmesi neye işarettir sorusunun yanıtını sizler için hazırladık.

Yazın başlamasıyla beraber Mayıs ayının sonlarına doğru kış uykusundan uyanan kertenkeleler, Eylül ayına kadar görülebilirler. Bu süreçten sonrasında ise tekrardan kış uykusu için yuvalarına çekilirler. Eğer evinizin önünde, bahçenizde sarmaşık bitkisi var ise kertenkeleler için bir albeni merkezisiniz anlamına gelir. Bunun yanı sıra ağaç dalları da evinize oldukca yakın konumdaysa aynı şekilde kertenkeleler evinize bu yolla girebilir. 

Ülkemizdeki kertenkelelerin tamamı zararsızdır. Bu yüzden bu hayvanlara zarar vermemek gerekir. Kertenkeleden korkulacak bir durumda yoktur. Tamamen zararsız olan bu meraklı hayvanlar gezinmeyi oldukca severler. Yavru kertenkeleler zararı olan mı sorusunun yanıtı da aynı şekildedir. Bu hayvanlar zararsızdır. Sadece bazı kişiler kertenkelelerden çekinebilir, korkabilir ve tiksinebilir. Bu şeklinde durumlarda eve dahi girmek istemeyebilirler. Kertenkeleleri evden uzaklaştırmak için aşağıda verilen şekilleri uygulamanız yeterlidir.

Eve Giren Kertenkele Evden Iyi mi Çıkarılır?

Eve giren kertenkeleyi dışarı çıkarmak oldukça rahat ve naturel bir işlemdir. Kertenkeleyi elle yakalamak olanaksız şeklinde bir şeydir. Bunun için oldukca süratli olmanız gerek. Bu şekilde kertenkeleyi el ile yakalamak yerine daha rahat bir yöntem uygulayarak hayvana da zarar vermeyerek evinizden çıkmasını sağlayabilirsiniz. 

Bir tutam karanfili kaynamış suyun içine atın ve birazcık karıştırın. Sonrasında hazırladığınız bu karışımı, kertenkelenin girmiş olduğu odaya koyun ve camları açın. Kertenkeleler bu kokudan rahatsız olacak ve derhal bulundukları yerden kaçmaya çalışacaklar. Karışımı kertenkelenin bulunmuş olduğu odaya koyduktan sonrasında odanın kapısını kapatmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde dışarı çıkacağına evin içine girer ve işin içinden çıkmanız daha da zorlaşır.

Kertenkeleleri uzak tuttuğu söylenen hiçbir ilaca aldırış etmeyin. Şundan dolayı bu şekilde bir ilaç geliştirilmemiştir. Piyasada bu türde ilaç satan kişilere de saygınlık etmeyin. Şundan dolayı kertenkele kovucu şeklinde lanse ettikleri bu ilaçlar insan sağlığı açısından da son aşama zararlıdır.

Kertenkele Neye Gelir?

En oldukca dört gözle beklenen soruların başlangıcında da bu sual geliyor. Eve kertenkele girmesi neye işarettir diyorsanız bunun aslolan sebebi böceklerdir. Eğer evinizde oldukca sayıda böcek var ise bilin ki kertenkelelerin de gelmesine azca kaldı. Kertenkeleler en oldukca ufak hamam böcekleri ile beraber sinekleri yemeyi severler. Hatta kertenkeleleri yakalamak için kurulan kapanlarda dahi sinekler kullanılır.

Eve Giren Kertenkele Iyi mi Yakalanır?

Ilk olarak belirtmek gerekir ki eve girmiş olan bir kertenkele kesinlikle elle yakalanamaz. Şundan dolayı bu hayvanlar oldukça hızlıdırlar. Kaçtıklarını görmezsiniz bile. Kertenkeleye sopa, boru vb şeylerle de vurmaya çabalamayın. Fazlaca süratli kaçtıkları için bu çabanızda boşa gidecektir.

Kertenkeleleri yakalamak için oldukca sayıda yöntem var. Bu yazımızda size kertenkeleye zarar vermeden iyi mi yakalanır onu anlatacağız.

İlk olarak hayvana zarar vermeden yakalamak istiyorsanız yukarıda da bahsettiğimiz suretiyle kertenkelenin bulunmuş olduğu odaya kaynamış suda karanfil koymanız ve camları açmanız kafi gelecektir. Bunun yanı sıra oldukca sessiz ve yavaş bir halde kertenkelenin yanına elektrik süpürgesiyle gidin. Süpürgenin borusunu yanına kadar getirin ve süpürgeyi açın. Hayvanı öldürmeden elektrik süpürgesiyle onu yakalayabilirsiniz. Hayvan birazcık ürkecek sadece zarar görmeyecektir. Sonrasında elektrik süpürgesi haznesine giren kertenkeleyi yeniden doğaya salabilirsiniz.

Bir başka yöntemde pet şişe yöntemidir. 2.5 litrelik bir pet şişenin ağız kısmını kati ve bu kısmı içe doğru ters çevirin. Sonrasında pet şişenin içine ölü sinekler ile mümkünse hamam böcekleri ilave edin. Hazırladığınız bu pet şişeyi kertenkelenin bulunmuş olduğu odaya koyun. Kertenkele en fazla 2 saat içinde bu pet şişeye girecek ve tekrar çıkamayacak. Bu sayede de hayvana zarar vermeden yakalamış olacaksınız. Sonrasında yakalamış olduğunuz bu kertenkeleyi tekrardan doğaya salabilirsiniz. Tekrardan hatırlatmakta yarar var. Kertenkeleler insanlara asla zarar vermezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir