Evlilik için doğru insan… Evlilik dünya üstündeki tüm toplumlarda bulunan bir müessesedir ve bir birlikteliğin taçlandırılması olarak anlatılır. Evlilik sonucu alan çiftler yaygın olarak, toplumumuzda fazlaca görülen görücü usulüyle ya da tanışarak ve belirli bir süre flört ederek evlenme sonucu alırlar.

Evlilik, iki kişinin yollarını birleştirmesinin yanında artık birer yaşam arkadaşı olmalarıdır. Çiftler hakikaten de eş olarak birbirlerinin hayatlarının neredeyse tüm gelişmelerinden etkilenirler hatta bu etkiyi kimi zaman kendileri bırakırlar. Bireysel olarak yaptığımız ayrı bir iş, kazanç, hobi, talep ve zevklerimiz olsa da bu tarz şeyleri evlilik dinamiğine uygun şekilde yaşamaya eğilimli oluruz.

Peki Hayatımızdaki Kişinin Evlilik İçin Doğru İnsan Bulunduğunu Nasıl Anlarız?

Bu aşamada ilk olarak bir uzman tarafınca evlilik öncesi danışmanlık almak fazlaca mühim. Kendinizi ve eş adayınızı daha iyi tanımak, bilincinde bulunmadığınız noktalar mevzusunda farkındalık kazanmak ve mevcud sorunları evliliğe taşımadan ilkin çözebilmek için evlenmeyi düşünen çiftlerin bu mevzuyu ertelememeleri gerekiyor. Danışmanlık almanın yanında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan 3 ana mevzu var.

1. Kendini Tanımak:

Evlenmeden ilkin kendimizi bir evlilik içinde düşünmek ve evlilikte iyi mi biri olacağımızı fark etmek gerekiyor. Bunun için kendimize şu soruları sormak yararlı olabilir: Ben kimim ve iyi mi bir ailede yetiştim? Hakikaten ne isterim? Görüşlerim, düşüncelerim neler? Cinselliğe bakış açım iyi mi? Çocuk istiyor muyum? Evleniyor muyum, evlendiriliyor muyum? Evlilik ile ilgili beklentilerim, evlilik kararım benim seçimim mi yoksa içinde bulunduğum çevrenin beklentileri mi? Evliliğin amacı ne?

2. Diğerlerini Tanımak:

Evlenme düşüncesi içinde olduğumuz kişiyle iyi mi ve ne süre tanışmış olursak olalım hakkında öğreneceğimiz şeylere daima sorularla yanıt alamayabiliriz. Bazı durumlarda yaşayarak deneyim edip öğrenme fırsatını yakalarız. Bu aşamada şu sorular bizlere destek olabilir: Evlenmeyi düşündüğüm şahıs iyi mi bir ailede ve çevrede büyümüş? Bu şahıs birbirimizin en mahrem ve en kuvvetli tanığımız olacağımızın bilincinde mı? Duygularının bilincinde mı? Yuva kuracak akıl ve olgunluğa haiz mi? “Ben” ilişkisini mi benimsiyor, “biz” ilişkisini mi? Karı-koca ilişkisi içinde mahrem, kırılgan, incinebilir yönlerimi açabileceğim biri mi?

3. Sistemi Tanımak:

Çoğunlukla evlilik öncesi dönemde çiftler birbirlerinin aileleriyle daha azca zaman geçirir, bu yüzden evlenmeden ilkin eş adayımızın ailesini de iyi tanımamız gerekir bundan dolayı ne olursa olsun eş adayımız üstünde tesirleri vardır. Büyüdüğümüz ve yetiştiğimiz sistemleri büyük seviyede kendi evliliklerimize yansıtırız. Bundan dolayı eş adayımızın ailesi ve benimsediği sistemin bilincinde olmak önemlidir. Bunların ip uçları şu soruların cevaplarında saklıdır: Evlenmeyi düşündüğüm kişinin ailesini tanıyor muyum? Çekirdek ailemiz ayrı olsa da onlarla da aile olacağımın bilincinde mıyım? Evlenmeyi düşündüğüm şahıs ve ben duygusal ilişkimizin yanında toplumsal ve ekonomik olarak iyi mi bir ilişki içindeyiz? Bu kişiyle gerektiğinde iş birliği içinde olabilir miyim?

Aile Danışmanı Asena Şeşen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir