Aynur EGESOY : Hocam Slm, gelecek ay içinde hayırlısıyla evlilik şeklinde bir planım var. Evlilik sebebiyle işten ayrılırken tazminat alabileceğimi söylediler. Bu doğru mudur acaba? Eğer doğruysa bununla ilgili ne yapmam gerekir? Şartları nedir data verebilir misiniz? Bir de sizin için fazlaca zor olmayacaksa evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği gönderebilirseniz fazlaca sevinirim.

Sayın Aynur EGESOY ; Ilk olarak Tanrı bir yastıkta kocatmayı nasip etsin inşallah. Bir yaşam boyu mutluluklar dilerim. Mevzumuza gelecek olursak, vermem ihtiyaç duyulan bazı bilgiler var ve dikkat etmen gerekenler var. Daha sonrada bir evlilik dolayısıyla işten ayrılma dilekçesi örneği paylaşacağım.

Evlilik nedeniyle iş akdinin feshi

Çalışan bayanlara, kanunlarda yazıldığı suretiyle evlilik yapıldığı takdirde evlilik kıdem tazminatı alarak tüm hakları ile işten ayrılma hakkı doğmaktadır. Bu hakkı kullanıp yada kullanmamak sizin elinizdedir. Aynı işin alternatifini kolayca bulabileceğinize inanıyorsanız kullanmayı düşünebilirsiniz.

Evlilik sebebiyle işten ayrılmalarda, dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim husus evlilikten sonraki 1 yıl içinde işten ayrılmaktır. Evlilikten sonrasında eğer 1 yıl dolduysa bu hakkınız maalesef kaybolur.

Evlilik sebebiyle çekilme dilekçesi örneği

Aşağıdaki şeklinde bir dilekçe kullanmanız uygun olacaktır. Evlilik dolayısıyla işten ayrılırken yazılan dilekçede nelere dikkat edilmelidir?

  • Kurumun adı ne olursa olsun yazılı olmalıdır
  • Çıkacağınız tarih yazılı olmalıdır
  • Evlilik nedeniyle ayrılacağınızı ne olursa olsun belirtmelisiniz
  • Son olarak “tüm haklarımı almam koşulu ile” ibaresini koymanızı tavsiye ederiz
  • İstifanız kendi el yazınız ile yazılmalıdır

Kısa ve öz olarak aşağıdaki şeklinde bir dilekçe kafi olacaktır. Eğer değişik nedenlerden ayrılacaksanız işten ayrılma dilekçesi sayfamıza bir göz atabilirsiniz

…………………………. Personel  Müdürlüğüne

Çalışmakta olduğun iş yerinizden 23.12.2019 tarihinde evlilik sebebiyle, tüm haklarımı almam koşulu ile çekilme ediyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim,

Saygılarımla

Aynur EGESOY23.12.2019İmza

Evlilik nedeniyle işten ayrılma suç duyurusu süresi

Evlilik dolayısıyla iş akdinin feshinin mevzusunda suç duyurusu süresi bulunmamaktadır. Şu demek oluyor ki istediğiniz vakit gidip istifanızı verebilirsiniz. İhbar süresi bulunmadığından, suç duyurusu tutarı alma şeklinde bir durum da söz mevzusu olmaz. Evlilik sonrası 1 yıl içinde anında gidip işten ayrılmak istediğinizi söyleyip dilekçenizi verebilirsiniz. İhbar tutarı haricinde tüm haklarınızı alabilirsiniz.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma işsizlik maaşı alabilir mi

İş akdini çalışan fesh etmiş olduğu için, ne yazık ki işsizlik ödeneğinden yararlanma şeklinde bir şansı bulunmamaktadır. İşten çıkan personel anında değişik bir işte çalışabilir mi?Tazminatını alan personel dilerse işten ayrılmış olduğu şeklinde değişik bir şirkette iş başı yapabilir. Boşandığı eşi ile yine evlenen bir şahıs tazminat hakkı kazanabilir mi? Kanunda bu şekilde bir düzenleme bulunmadığı için, evet iş vereni tazminat ödemekle yükümlüdür.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma tazminat hesaplama

Aslına bakarsak evlilik dolayısı ile çekilme edildiğinde de standart tazminat hesaplama işlemi uygulanır. İşçinin almış olduğu brüt maaş üstünden çalmış olduğu süre çarpılır ve çıkan sonucu maaş’ın haricinde fazladan ödeme olarak işçiye ödenir. Bunun haricinde eğer var ise senelik izin ücretleri de buraya dahil edilir.

İşten ayrılırken gelen ibraname dilekçe örneğini incelemeden imza atmayın. İbraname üstünde ne kadar izin gününüz kaldığınız ve ne kadar ücret alacağınıza dair her türlü data yer alacaktır.

Tagged:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir