Dünyanın en oldukca kullanacı sayısına haiz olan Feysbuk popüler platformlardan birisidir. Bireysel kullanıcılardan tüm işletmelere kadar her insana kapılarını açmıştır. Feysbuk etkileşim mevzusunda en fazla avantaj elde eden toplumsal platformlardan birisidir. Reklam sistemi öteki platformlara nazaran daha kullanışlı ve geniş kapsamlıdır. Büyük ufak fark etmeksizin tüm markalar Feysbuk üstünden reklam verebilirler.

Reklam türü nasıl belirlenir?

Feysbuk üstünden reklam vermek için ilk olarak ekranın sağ üst bölümünde yer edinen ufak ok ikonuna tıklamanız gerekir. Oluşturulan menüden reklam oluştur seçeneğine tıkladıktan sonrasında karşınıza reklam türlerinin yer almış olduğu sayfa çıkacaktır. Burada bir oldukca reklam türleri yer alır. Bu reklam türlerinin her birinin değişik anlamları vardır. Bu anlamlar aşağıdaki gibidir:

  Sayfa gönderisi ile etkileşim, Feysbuk üstünden paylaştığınız bir gönderiye reklam vermek için kullanılır.

  Sayfa beğenmeleri, paylaştığınız gönderilerin beğenilerini arttırmak için tercih edilir.

  İnternet sitesine tıklamalar, web sitenizin etkileşimini arttırmak için kullanılır.

  İnternet sitesi dönüşümleri, web sitenizin üyelik ve satış işlerini arttırmak amacıyla kullanılır.

  Uygulama yüklemelerinde ise uygulamalarınızın yüklenme sayısını daha da arttırmak için tercih edilir.

  Uygulamayla etkileşim, uygulamalarınızın etkileşimini arttırmak için kullanılır.

  Etkinlik yanıtları, Feysbuk etkinliğinizi daha çok kesime duyurarak iştirakı arttırmak için tercih edilir.

  Teklif alımları, Feysbuk tekliflerinizin tanıtımını arttırmak için kullanılır.

  Video görüntülemeleri, sayfanızda paylaştığınız videoların görüntülenme sayısını arttırmak için tercih edilir.

Bu reklamlar Feysbuk sayfası ve uygulamaya gereksinim duyarlar. Bunlara haiz değilseniz derhal açmanız gerekir. Reklam türünü seçtikten sonrasında Feysbuk sayfanızı seçip devam ederek öteki aşamaya geçebilirsiniz.

Feysbuk reklamda hedef kitle nasıl belirlenir?

Feysbuk üstünden reklam verirken en oldukca dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan hedef kitleyi belirlemektir. Burada reklamınızın hangi kesime duyurmak istediğinizi belirleyeceksiniz. Hedef kitlenizin sınırlarını doğru bir halde belirlediğiniz vakit reklam performansınızda o aşama artar. Konum, yaş, cinsiyet, dil, ilgi alanları, davranışlar ve bağlantılar mevzusunda dikkatli seçim yaptığınız vakit reklamlarınız geniş kitlelere ulaşır. Bu düzenlemeleri belirledikten sonrasında sağ taraftan hedef kitle tanımı alanı üstünden hedef kitle detaylarını net bir halde görebilirsiniz. Hedef kitlenizi ne aşama iyi ayarladığınıza da bakabilir ve belirlenen potansiyel erişim sayısını da görebilirsiniz.

Reklam bütçesi ve süre ayarlama

Bu alanda dikkat etmeniz gerekenlerin başlangıcında vakit diliminizi iyi ayarlamak gelir. Bir reklam hesabınız var ve Türkiye’ye nazaran ayarlamıyorsunuz Pasifik Vakit Dilimi’ne nazaran ayarlamanız gerekir. Sağ taraftaki alanda reklamınızın tahmini olarak kaç kişiye erişim sağlayacağını da görebilirsiniz.

Reklam teklifi verme ve ücretlendirme

Reklam için ayırdığınız bütçeyi bu alanda düzenleyebilirsiniz. Teklif verme kısmında reklamınızın hangi kriterlere nazaran ayarlayacağınızı belirleyebilirsiniz. Ücretlendirme kısmında ise belirlediğiniz kritere nazaran ne kadar ücret ödeyebileceğinizi ayarlayabilirsiniz.

Görsel belirleme

Kullananların reklam üstünde ilk göreceği şey görseldir. Bu yüzden seçtiğiniz görselin kaliteli ve dikkat çekici olmasına itina göstermelisiniz. Reklam için en fazla 6 tane görsel yükleyebilirsiniz. Fazla görsel yüklemenin en büyük pozitif yanları ise reklamı verdikten sonrasında her bir görsel için istatistikleri görebilmenizdir. Görsellerin 1200×444 boyutta yüklenmesi gerekir. Görselinizde yazı bulunuyorsa yazınız tüm görsele oranla %20‘den fazla olmamalıdır. Aksi taktirde görseliniz reddedilir.

Metin ve bağlantı seçimi

Bu alanda ise reklamınız da kullanacağınız metin ve bağlantıyı seçebilirsiniz. Reklamımızın ön izlemesini de bu alanda görebilirsiniz. Metin kısmında reklamınızın açıklamasını yazabilirsiniz ve en fazla 90 karakter kullanabilirsiniz. Başlık bölümünde ise en fazla 25 karakter yazabilirsiniz. Reklamınıza tıklandığı vakit kullananların yönleneceği alanı açılacak görünümden seçebilirsiniz. Son olarak sağ tarafta bulunan bölümde ise reklamınızın nasıl göründüğüne bakabilirsiniz. Hangi alanda gösterilip gösterilmeyeceğini de düzenleyebilirsiniz.

İzleyin: Açık oturum Üstünden REKLAM Nasıl Oluşturulur? Feysbuk Ve Instagram Reklamları – Business Manager

https://www.youtube.com/watch?v=QLY9AKyLQY8Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: Açık oturum Üstünden REKLAM Nasıl Oluşturulur? Feysbuk Ve İnstagram Reklamları – Business Manager (https://www.youtube.com/watch?v=QLY9AKyLQY8)
Reklam siparişi tamamlama

Bu düzenlemeleri bitirdikten sonrasında alt bölümde bulunan siparişi gözden geçir seçeneğine tıklayıp son kontrollerinizi yapabilirsiniz. Son olarak sipariş ver seçeneği ile ödeme sayfasına geçebilirsiniz. Ödeme bilgilerinizi girdikten sonrasında gönder butonuna tıklayıp ödemenizi yapabilirsiniz. Bu işlemlerin hepsi tamamlandıktan sonrasında reklamınız değerlendirmeye alınacaktır. Reklamınız Feysbuk şartlarına uyuyorsa yayına alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir