FAST sistemi; 24 saat para transferi imkanı sağlaması sebebiyle para göndermek isteyen kişilere büyük bir kolaylık sunuyor. Değişik bankalar içinde para transferinde saat sınırlandırması bulunduğundan, FAST sistemi bu limitlemeyi sonlandıran bir işlem. Peki, FAST limiti günlük ne kadar? İşte 2022 güncel FAST işlem limiti.

FAST nedir?

FAST sistemi; mesai saatleri bir problem olmaksızın değişik bankalar içinde 365 gün 7/24 para transferi yapılmasına olanak elde eden bir para gönderme işlemine verilen isimdir. EFT işleminin gerçekleşmesi için bir sonraki mesai saati beklenirken, FAST ile bu şekilde bir engel olmadan anında para gönderme işlemi gerçekleştirilebiliyor.

2022 FAST limiti ne kadar?

FAST sistemi ilk kullanılmaya başlandığı vakit, işlem limiti 2 bin liraydı. Büyük kolaylık elde eden sistemin popülerleşmesi ile beraber TCMB, 21 Şubat 2022 itibarıyla FAST para gönderme limitini 5 bin liraya yükseltti. TCMB’den meydana getirilen açıklamada “FAST Sistemine gösterilen yoğun ilgi ve ödemeler ekosisteminin dinamik gereksinimleri göz önünde bulundurularak para transferlerinde 2.000 TL olan FAST işlem meblağ limiti de 21 Şubat 2022 zamanı itibarıyla 5.000 TL’ye yükseltilecektir” denilmişti. Artık FAST limiti tam 5 bin lira.

Bankaların resmi web sitelerinde paylaştıkları FAST detayları

Ziraat Bankası

FAST, TCMB tarafınca işletilen, 7/24 kolay para transferi yapılmasını elde eden yeni nesil anlık ödeme sistemidir.

FAST kriterleri nedir?

  • Hesaptan değişik bankaya meydana getirilen TL para transferleri,
  • IBAN’a yada Kolay Adres’e meydana getirilen para transferleri,
  • İşlem tutarı TCMB’nin belirlediği üst limiti aşmayacak şekilde meydana gelen para transferleri,
  • İleri tarihindeki olmayan para transferleri

FAST’ın EFT’den farkı nedir?

EFT sisteminde paranın göndermiş olduğu hesaba geçmesi için süre taahhüdü yoktur, gönderen ve alıcı bankaya, teknolojik altyapıya, işlem tutarı şeklinde faktörlere bağlı olarak işlem süresi uzayabilmektedir. FAST altyapısında ise bu süreler saniyelere düşmekte, en fazla 25 saniye içinde tamamlanmayan işlemler iptal edilmektedir. Ek olarak başarı göstermiş ve başarısız transferlere ilişkin taraflar anlık olarak bilgilendirilmektedir.

FAST sisteminde geçirme yapılırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim kriter nedir?

IBAN ile beraber Alıcı Adı soyadı/Unvanı bilgisi doğru ve tam olarak yazılmalıdır. Aksi halde işlem karşı banka tarafınca reddedilmektedir.

FAST Sistemi ile hangi kanallardan para transferi yapılabilir?

Ziraat Mobil, İnternet Şubesi, ATM ve Şubelerimizden FAST işlemi gerçekleştirilebilir.

Ziraat Mobil ya da İnternet Şubesi’nden FAST işlemi iyi mi gerçekleştirilebilir?

Ziraat Mobil ya da İnternet Şubesi’ne giriş yaptıktan sonrasında FAST menüsü seçilmesine gerek bulunmamaktadır. Para Transferleri > Başka Hesaba Havale/EFT adımları izlenerek FAST işlemi gerçekleştirilebilir, eğer işlem kriterleri FAST’a uygunsa, işlem FAST olarak gerçekleştirilir.

Girilen işlem FAST kriterlerine uygun değilse süreç iyi mi işlemektedir?

Girilen işlem FAST kriterlerine uygun değilse işlem EFT olarak devam eder. Eğer EFT saati geçmiş yada hafta sonu ise, işlem ileri tarihindeki EFT olarak gerçekleştirilebilir.

VakıfBank

VakıfBank’ta Bankalar arası 7/24 para transferi gerçekleştirilmesi için hizmet verecek FAST (Fonların Anlık ve Devamlı Transferi) anlık ödeme uygulaması 08.01.2021 tarihinde adım atmıştır.

FAST iyi mi yapılır?

VakıfBank Mobil Bankacılığa giriş yaptıktan sonrasında FAST Anlık Ödeme işlemleri; Para Gönderme -> Anlık Ödeme Gönder (FAST) işlem adımlarını izleyerek yada mesai saatleri içinde şubelerimize başvurarak para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Alan kişi İletişim Merkezi vesilesiyle ise 7/24 olarak anlık para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Fast Anlık Para Transferi ile ne kadar ödeme yapılmaktadır?

FAST anlık ödemede işlem limiti mevcut olup, limit tutarı TCMB tarafınca belirlenmektedir.

Fast Anlık Para Transferi işlemleri bir tek IBAN’a mı yapılmaktadır ?

FAST Anlık ödeme gönderirken alıcı müşterinin Kolay Adresini (KOLAS) (cep telefon numarası, e-posta adresi, T.C. Kimlik Numarası ya da Vergi Kimlik Numarası vb.) kullanabileceği şeklinde sistem üstünden IBAN bilgisi ile de işlem yapabilirsiniz.

Yapı ve Kredi Bankası

FAST ile para transferi iyi mi yapılır?

FAST işleminizi,

Yapı Kredi Mobil’e giriş yaptıktan sonrasında Para Transferleri > Başka Hesaba Havale/EFT adımlarını izleyerek ya da,
Bireysel İnternet Şubesi’ne giriş yaptıktan sonrasında Para Transferleri > Hesaba EFT sekmesinden FAST kriterine uygun lüzumlu detayları girerek gerçekleştirebilirsiniz. Yapı Kredi Mobil ve Bireysel İnternet Şubesi’ne giriş için kullandığınız şifrenizi unuttuysanız ya da yeni bir gizyazı almak istiyorsanız Gizyazı Al/Şifremi Unuttum menüsünden yeni bir gizyazı oluşturabilirsiniz.

FAST kriterleri nedir?

  • Hesaptan meydana getirilen değişik banka TL para transferleri,
  • IBAN’a yada Kolay Adres’e meydana getirilen para transferleri,
  • İşlem tutarı TCMB’nin belirlediği üst limiti aşmayacak şekilde meydana gelen para transferleri,
  • İleri tarihindeki olmayan para transferleri, FAST kapsamında değerlendirilir.

Akbank

Akbank hesaplarını Kolay Adres ile eşleştir, 7 gün 24 saat para transferlerinde IBAN paylaşma probleminden kurtul
Kolay Adres ile müşterilerimiz cep telefonu numarası, e-posta adresi, T.C. kimlik numarası, vergi kimlik numarası, yabancı kimlik numarası yada geçişlik numarası bilgilerini vadesiz TL hesaplarına ilişik IBAN ile parasız ve kolayca eşleştirebilirler.

Akbank hesabına yapılacak para transferlerinde 26 haneli IBAN yerine tanımladığın Kolay Adres bilgini kolayca paylaşabilir, yapacağın işlemlerde ise alıcıların seninle paylaşmış olduğu Kolay Adres’i kullanabilirsin.

FAST (Fonların Anlık ve Devamlı Transferi) olarak isimlendirilen yeni ödeme sistemi ile 5000 TL’ye kadar olan başka bankaya para transferlerini, 7 gün 24 saat süresince yapabilirsin.

Akbank hesaplarını Kolay Adres’e kaydet, rahat et!

Akbank hesabına para gönderilmesini istediğinde IBAN yerine bir tek Kolay Adres bilgini paylaşarak ilgili hesabına para transferi yapılabilirsin. Ek olarak para göndermek istediğin kişinin Kolay Adres bilgisini kullanarak geçirme işlemini hızlıca gerçekleştirebileceksin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir