Fatura itiraz süresi genel bakımdan tüm vatandaşları ilgilendiren mühim bir mevzudur. Türk Tecim Kanunu’nun 21.ci maddesi 2.ci fıkrasına nazaran satmaca alan kişinin almış olduğu tarih bununla beraber 8 günlük süre içinde faturanın içinde ne olduğu hakkında itirazda bulunması gerekir. Eğer kişiler itirazda bulunmamış ise bu içinde ne olduğu kısaca faturayı kabul etmiş sayılmaktadır. Aynı şekilde satmaca itiraz süresi bununla beraber belirtilen sürenin noter aracılığı ile taahhütlü mektup, telgraf ya da güvenli elektronik imza kullanılarak yapılması mümkündür. 

Fatura itiraz süresi süresince itiraz edilecek faturanın kişinin kullanımı haricinde oluşması yada değişik bilgilerle yansıtılması halinde her yurttaş bu haktan yararlanabilir. Bunun yanı sıra faturaların tamamı yada kısmi şekilde itiraz edilmesi mümkündür. 

 • E-Fatura İtiraz Süresi 
 • E-Fatura Mecburi mu?
 • E-Fatura Giriş
 • Fatura İtirazı Nasıl Yapılır?
 • E-Fatura İtiraz Süresi 

  E-fatura itiraz süresi düzgüsel satmaca benzer biçimde 8 günlük süre içinde itiraz edilmesi ihtiyaç duyulan işlemdir. Bu sürenin geçmesi halinde kullanıcı faturayı kabul etmiş olacağı için yeni bir itiraz yapamadığı bilinmektedir. Ticari satmaca şeklinde düzenlenen faturalara yönelik bu sistemin yapılabildiği bilinmektedir. Bu yüzden belirlenen süreyi doğru kullanmak önemlidir. İnsanlar bazı dönemlerde bu biçim kullanım dışı elektrik kapsamında oluşan faturalar için ödeme yapmak zorunda kalabilmektedir. Kişinin belirtilen sürede bu itirazı yapmaması halinde ciddi bir mesele oluşabilmesi mümkündür. Şu sebeple faturalar bu biçim durumlarda çoğu zaman yüksek olup kişinin ekonomik bütçesini sarsabilmektedir. Bu sorunla uğraşmamak için itiraz anlamında v8 günlük süreyi doğru şekilde değerlendirmesi gerekir.

  • E-Fatura Nedir, Nasıl Kesilir? 
  • Fatura Düzenleme Sınırı

  E-Fatura Mecburi mu?

  E-fatura mecburi mu? E-fatura sistemine isteyen kişilerin geçebileceği bilinmekte olup her yurttaş için mecburi olmadığı bilinmektedir. e-fatura sistemine isteyen kişiler fazlaca kısa sürede talep oluşturarak geçebilmektedir. Aslına bakarsak bu durum zekice olup bazı avantajlar da bulundurmaktadır.

  Bu avantajlar ise şu şekilde sıralanmaktadır. 

  • Kişinin kullandığı tüketime yönelik yanlış çıkan faturaya daha süratli itiraz edebilmesi
  • Kolay ödeme ile kullanılması 
  • Ekonomik ve çevreci olması 

  Yukarıda sıralanan maddeler hem tedarik firmalar için avantaj olurken hem de tüketim kapsamında vatandaşların haklarını daha net bir halde kullanabilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden zorunluluktan ziyade her vatandaşın e-fatura sisteminden yararlanması gereklidir. 

  Fatura İtiraz Süresi

  E-Fatura Giriş

  E-fatura giriş adresine tıklayarak her yurttaş adına çıkan tüketim faturalarını görebilirken detaylarını da inceleyebilmektedir. Bu sayede daha kolay ödeme şekli, itimat ve itiraz hakkını da kullanabilmektedir. E-fatura sistemi her bakımdan güvenli olmasının yanı sıra kâğıt faturaların kaybolması benzer biçimde sorunla karşılaşmanızı engellemektedir. Bu yüzden sisteme süratli giriş yapacağınız e-fatura giriş adresine tıklamanız ve onun öncesinde kolayca müracaat yapmanız gereklidir. Sisteme giriş yapma bununla beraber faturanızı görmeniz mümkün olurken karşılaştırma ve doğruluğunu karşılaştırma benzer biçimde detaylara da bakmanız mümkündür. bildiğiniz suretiyle her geçen gün her kurum sistemini online işleme çevirmektedir. Bu sayede süratli, güvenli, kolay ve bir o denli da ergonomik işlemler yapılabilmektedir. https://earsivportal.efatura.gov.tr/intragiris.html web sitesinden E-Fatura Giriş ekranına ulaşabilirsiniz.

  Fatura İtirazı Nasıl Yapılır?

  Faturalara iyi mi itiraz edilir?Watch this video on YouTubeKaynak : Kanal100 Youtube Kanalı

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir