Ev temizliği kendi başına uzun bir süreç iken, bir de detay temizliği var ki, uzun süreçleri daha da uzatıp yorgunluğu katlamaya yetiyor. Ev temizliğinin detay kısımlarından olan fayans aralarının temizlenmesi kısmında insanoğlu bir çok vakit kimyasal içerikli maddeler ile uzun bir temizlik süreci geçiriyor. Sadece bunun yerine hem sizi kimyasallar ile uğraşmaktan kurtaracak hem de fayans temizliğinin fazlaca daha kolay bir hale gelmesini sağlayacak bazı ürünler var. Fayans aralarını 5 dakikada temizlemek artık bir hayal değil.

Fayans aralarını tertemiz icra eden malzemeler

Fayans aralarını temizlemek bir çok vakit ev temizliğinin en zor kısımlarından biri olarak bilinir. Daha fazlaca mutfak ve banyolarda bulunan fayansların ara kısımları zaman içinde kir birikmesi sonucu temizlik ihtiyacını doğurur. Bu temizlik ise hem titizlik hem de uzun uğraş gerektiren bir temizlik çeşidi olarak bilinir. Sadece kimyasallar ile uzun vakitler alan bu temizlik türünü bazı naturel ürünleri kullanarak fazlaca daha kısa sürede ve neredeyse asla yorulmadan tamamlayabilirsiniz. Fayans aralarını 5 dakika kadar kısa bir sürede temizleyen ve arkada kir bırakmayan naturel yöntemler ve bu yöntemlerde kullanacağınız malzemeler şu şekilde karşımıza çıkıyor:

(*5*)Limon ve tuz

Asidik içinde ne olduğu ile naturel bir temizlik ürünü olarak kullanılabilen limon, tuzun aşındırıcı özelliği ile birleştirildiğinde ortaya temizliği fazlaca kısa sürede tamamlamaya olanak elde eden bir naturel sprey çıkıyor. Limon ve tuz ile kolaylıkla fayans aralarını temizlemek için ilk olarak bir limonun suyunu sıkın ve bir sprey şişesine aktarın. Ondan sonra şişenin içine 2 yiyecek kaşığı tuz ilave ederek ağzını kapatın ve tamamen karışana dek çalkalayın. Hazırladığınız karışımı fayans aralarına sıktıktan sonrasında 5 dakika kadar bekleyebilir ve arkasından ufak bir fırça yardımı ile kirleri çıkarabilirsiniz. Son olarak su ile durulamanız kafi olacaktır.

(*5*)Karbonat

Temizlik denilince akla ilk gelen ürünlerden olan karbonat, sodyum bikarbonat içinde ne olduğu ile naturel bir temizlik ürünüdür. Ev temizliğinde fayans aralarından mobilyalardaki lekeleri çıkarmaya kadar her alanda kullanabileceğiniz karbonat ile fayans aralarını temizlemek için ilk olarak bir miktar karbonatın içine fazlaca azca oranda su ilave edin ve macun kıvamına gelene dek karbonat ilave ederek karıştırın. Tamamen benzeşik bir macun elde ettikten sonrasında bu macunu fayans aralarına sürün ve ortalama olarak 10 dakika bekleyin. Sonrasında bir fırçayı ıslatarak kuruyan karbonat macununu fayans aralarından çıkarın. Karbonat ile beraber fayans aralarındaki lekelerin de çıktığını görmüş olacaksınız.

(*5*)Sirke ve karbonat

Karbonat temizlikte tek başına bir macun olarak kullanılabileceği şeklinde sirke ile birleştirilerek de kullanılabilir. Sirkenin asidik yapısı karbonat ile birleştiğinde fazlaca kuvvetli bir temizlik ürünü elde etmiş olmuş olursunuz. Fayans aralarını temizlerken sirke ve karbonatı beraber kullanmak için 1 su bardağı sirke ve 1 yiyecek kaşığı karbonatı sprey şişesi içinde tamamen karışana dek karıştırın. Ondan sonra kazandığınız karışımı limon ve tuz yönteminde olduğu şeklinde fayans aralarını temizlerken kullanabilirsiniz. Kuvvetli bir karışım olacağı için kullanırken ağız ve burnunuzu kapatmanız daha sıhhatli olacaktır.

(*5*)Diş macunu

Fayans aralarını temizlerken beyazlatıcı özelliğe haiz diş macununu da kullanabilirsiniz. Diş macununun kullanılması ile beraber fayans aralarını temizlemek fazlaca daha kolay bir hale gelecektir. Fayans aralarını temizlemek için diş macunu kullanacak olanların ilk olarak diş macununu bir fırça üstüne sıkması ve sonrasında fırça ile  fayans aralarını temizlemesi gerekiyor. Ek olarak diş macununu bir sünger ile fayans aralarına sürebilir ve ortalama olarak 5 dakika bekledikten sonrasında fırçayı ıslatarak çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir