Günümüzde büyük minik demeden her yaştan insan telefon ve bilgisayarlarda saatlerce oyun oynayarak bağımlı hale gelmişlerdir. Hastalık derecesine gelebilen bu durum hem bedenen hem de ruhen insanlara büyük zararlar vermektedir.

Fazla oyun oynamanın sakıncaları nedir? 

Diye sorduğumuzda uzun süreler süresince oyun oynayan insanoğlu hareket etmedikleri için kas ve eklem ağrıları benzer biçimde problemlerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Ekrana devamlı baktıkları için gözleri de bir süre sonra bozulmaya başlayacaktır. Oturuş pozisyonundan dolayı bel ve boyun benzer biçimde bölgelerde pek oldukça hastalık da görülmektedir. Bir tek oynadıkları oyuna odaklandıklarından günlük yaşamındaki sorumluluklarını yerine getirememek ve o yüzden de çevresindeki insanlardan uzaklaşarak asosyal olmaktadırlar.

Uzun süre oyun oynayanlarda vakit kaybı daha çok olur. Bağımlılık meydana getiren oyunlar oynanmadığı zamanlarda devamlı vakit kaybettiriyor benzer biçimde hissettirir ve insanoğlu böylece oyunlara daha oldukça bağlanırlar. Fazla oyun oynayanlar kimi zaman oyunda etkilenerek kendilerini oyunun kahramanı benzer biçimde hissederler. Bu belli bir süre sonrasında kişilik bozukluklarına yol açabilir. Cep telefonuna bilgisayarlarda oyun oynama bağımlılık olan kişiler aile fertleri ile de irtibatı keseceğinden aile fertleri arasındaki sevgi ve saygı bağları ortadan kalkar. Bazı durumlarda eşlerin boşanmasına kadar uzanan nahoş durumlar ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Fazla Oyun Oynayan İnsanlarda Oluşan Problemler Iyi mi Çözülür?

Fazla oyun oynama ile ilgili sorun yaşamamak için oyun oynama süreleri sınırlandırılmalı ve ne olursa olsun bu oyun sürelerinin dışına çıkılmamalıdır. Oyunlara takılıp kalmanın önüne geçmek için daha yararlı başka uğraşlar bulunmalıdır. Eğer fazla oyun oynamadan dolayı oluşan bağımlılık hastalık seviyesine gelmiş ise ne olursa olsun bir uzman tarafınca yardım alınmalıdır. Çocuklar için Okul rehberlik bölümlerinden, yetişkinler içinse ruhsal danışma merkezlerinden yardım alınabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir