Rennes ile 3-3 berabere kalan Fenerbahçe gruptan lider çıkma olasılığını halen sürdürüyor. Peki Fenerbahçe gruptan nasıl lider çıkar? Avrupa Ligi grup maçlarının tamamlanmasına yedi gün kala ihtimaller neler?

Fenerbahçe gruptan nasıl lider çıkar?

Fenerbahçe UEFA Avrupa Ligi B Grubu’ndaki son maçında grupta 5 puanla son sırada yer edinen Dinamo Kiev ile karşılaşacak. Ukrayna temsilcisi gruptaki ilk puanını bu hafta AEK ile 3-3 berabere kalmış olarak elde etti ve ikili averajda rakibinin peşinde. AEK’nın ise 4 puanı bulunuyor.

Buna karşılık Fenerbahçe ve Rennes, son maçta grubu lider tamamlamak için sahaya çıkacak. Her iki ekip da namağlup unvanını koruyor.

Fenerbahçe’nin gruptan lider olarak çıkması Rennes ile AEK içinde oynanacak olan maçla da direkt bağlantılı. Eğer Fenerbahçe kazanır ve Rennes berabere kalırsa Fenerbahçe grubu lider tamamlar.

Eğer her iki ekip da rakipleri karşısında galip gelirse ikili averaj eşit olduğundan genel averaja bakılır. Fenerbahçe 4 averaja sahipken Rennes ise 3 averaja haiz. Dolayısıyla Rennes’in Fenerbahçe’den minimum bir gol daha değişik kazanması gerekecek.

Eğer Rennes, AEK karşısında değişik galip gelir ve averaj üstünlüğü sağlarsa Fenerbahçe’nin de Dinamo Kiev karşısında aynı sayısal üstünlüğü kurması gerekecek. Sarı lacivertli temsilcimizin Avrupa Ligi’nde daha kolay rakiplerle eşleşebilmesi için grubu lider tamamlaması son aşama mühim. Zira gruplarını 2. sırada tamamlayan takımların Şampiyonlar Ligi’nden gelen 3. takımlarla eşleşmesi ve daha kuvvetli rakiplerle karşılaşması ihtimali var.

5. maçların arkasından UEFA Avrupa Ligi 2022-23 sezonu B Grubu puan durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir